komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

piątek, 5 marca 2021

Adriana, Fryderyka

EduBiblioSfera: Lęk u dziecka

piątek, 8.1.2021 09:35 , komentarze: 0 , odsłony: 643
kategorie artykułu:

Wielu dorosłych uważa, że dzieciństwo to czas beztroski i braku odpowiedzialności. Zaskoczyć może fakt, że tak naprawdę lęk jest najpowszechniejszym problemem zgłaszanym przez dzieci w każdym wieku. Zaburzenia lękowe stwierdzane są u około co dziesiątego dziecka, a lęki o mniejszym nasileniu, lecz wciąż niepokojące, są nawet jeszcze częstsze. Strach i obawy dotykają dzieci w każdym wieku, od niemowląt po dojrzewających nastolatków. Dziewczynki czy chłopcy, bogaci czy biedni, mali geniusze czy przeciętni uczniowie – nie ma znaczenia, lęk może wystąpić u kogokolwiek.

Dzieci na ogół boją się różnych rzeczy, ale nie wszystkie muszą wywoływać w nich lęk. Najistotniejszym elementem w udzieleniu dziecku pomocy jest odróżnienie strachu od lęku, bowiem oba te pojęcia często bywają używane zamiennie, ale ich znaczenie jest inne. Strach to uczucie, że zagraża nam coś konkretnego, np. strach przed rozpędzonym autem. W tym wypadku odczuwane niebezpieczeństwo jest widoczne i zrozumiałe dla innych. W przypadku lęku jest odwrotnie, lęk znajduje się wewnątrz jednostki, a niebezpieczeństwo, jakie odczuwa jest ukryte i subiektywne.

Przyczyn lęku może być wiele, to może być traumatyczne przeżycie jakiego doświadczyło dziecko, obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju, która odbija się na życiu rodzinnym, społecznym dziecka, ale również żarty rówieśników, czy też straszenie dzieci przez rodziców bądź innych opiekunów (słynne „bo przyjdzie pan i cię zabierze”, „zachowuj się grzecznie bo przyjdzie pan policjant i cię ukarze”). Są też lęki charakterystyczne dla danego wieku dziecka. Wiemy na przykład, że na wczesnym etapie niemowlęctwa rozwija się lęk separacyjny przed rozłączeniem z matką, jednocześnie niemowlę zaczyna się bać obcych i nieznajomych ludzi. Nieco później większość dzieci boi się ciemności, a w pewnym momencie wiele maluchów wyobraża sobie potwory kryjące się pod łóżkiem czy w szafie. W okresie nastoletnim bardzo powszechnym i często denerwującym elementem rozwoju dojrzałości stają się nieśmiałość i wstydliwość.

Lęki mogą powodować nieprzyjemne i potencjalnie poważne zakłócenia w życiu dzieci oraz ich rodzin. Gdy dziecko zawsze się czegoś boi i zaczyna z tego powodu omijać życiowe radości, rodzice na ogół chcą mu pomóc. Sposoby w jaki starają się to robić nie zawsze odnoszą skutek, często wręcz pogarszają sytuację. Wielu rodziców odpuszcza, a problemowi można zaradzić, posiłkując się fachową literaturą czy pomocą specjalistów. Poniżej kilka propozycji, które mogą być przydatne i są dostępne w naszej bibliotece.

Źródło: Lęk u dzieci :poradnik z ćwiczeniami /Ronald M. Rapee, Kraków : Wyd. UJ, 2017.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

 

Wasze komentarze

czwartek, 4.3.2021 12:06
poniedziałek, 1.3.2021 15:39
czwartek, 25.2.2021 14:53
środa, 24.2.2021 08:53
wtorek, 23.2.2021 08:38
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.