komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 27 września 2020

Wincentego, Mirabeli

EduBiblioSfera: Kiedy alkohol staje się wszystkim

czwartek, 5.9.2019 08:47 , komentarze: 0 , odsłony: 1825
kategorie artykułu:

Prezentowana poniżej literatura jest dla każdego, kto zetknął się z problemem uzależnienia od alkoholu w swoim otoczeniu. W Polsce kilka milionów osób styka się z problemem alkoholizmu. Każdy z nas ma kogoś takiego albo w rodzinie: męża, żonę, tatę, mamę, brata, szwagra… albo wśród znajomych: przyjaciela, kolegę, sąsiada, współpracownika…Może nam samym picie alkoholu sprawia przyjemność, dodaje odwagi, ułatwia nawiązywanie relacji, pomaga odprężyć się, staje się antidotum na stres, kłopoty w pracy, w domu. A to pierwszy krok do wpadnięcia w pułapkę alkoholizmu, w niekończącą się chorobę.

Alkoholizm jest stary jak ludzkość. Potwierdzają to opisy historyczne, z Egiptu sprzed tysięcy lat przed narodzeniem Chrystusa. Już wtedy produkowano tam, popularne do dzisiaj, piwo pszeniczne. Mocny alkohol pojawił się w średniowieczu, gdy Arabowie wymyślili destylację. Tak jak długa jest historia alkoholu, tak długa jest również historia jego nadużywania. Dziś zauważamy, że nadmierne spożywanie alkoholu staje się coraz większym problemem i wyraźnie zmienia swoje oblicze. Zwiększa się zdecydowanie ilość kobiet nadużywających alkoholu. Piwo stało się też niezbędnym elementem kultury młodzieżowej.Według statystyki każdy dorosły mieszkaniec naszego kraju wypija obecnie 11,7 litra alkoholu rocznie. W 1990 r. było to 9,9 litra, zaś w 2030 r. będzie to prawdopodobnie aż 13 litrów.

Alkoholizm to choroba, która trwa latami. Przez ten czas organizm wyniszczany jest przez substancję psychoaktywna, jaką jest alkohol przyjmowany pod różnymi postaciami. Oprócz skutków fizycznych, powoduje także psychiczne oraz społeczne. To zmiany w układzie nerwowym, krążenia, pokarmowym, w psychice, w sferze rodzinnej i zawodowej - utrata bliskości z członkami rodziny, kłótnie, nieporozumienia, rozpad związku, rozwód, utrata więzi z dziećmi, przemoc. Podobnie dzieje się w kontaktach z przyjaciółmi i znajomymi. Alkoholik nie jest osobą mile widzianą – towarzystwo zaczyna więc go unikać, a on – otoczenia.

Jak pomóc alkoholikowi? To pytanie, które pewnie nie raz zadała sobie już niejedna żona, niejeden mąż, syn, córka, rodzic, przyjaciel… Odpowiedź można uzyskać u terapeutów, w instytucjach zajmujących się leczeniem uzależnień. Pomocna będzie literatura, która zawiera wskazówki, jak rozpoznać chorobę alkoholową, jak postępować z osobą uzależnioną, jak jej pomóc i gdzie szukać wsparcia.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

 

 

Wasze komentarze

Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.