komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

czwartek, 29 października 2020

Euzebii, Wioletty

EduBiblioSfera: II wojna światowa

czwartek, 3.9.2020 09:42 , komentarze: 0 , odsłony: 1047
kategorie artykułu:

W naszym kraju 1 września – z historycznego punktu widzenia - nieodmiennie kojarzy się z wybuchem II wojny światowej. Polska, jak każde państwo potrzebuje miejsc, które jako symbole będą upamiętniać jego zwycięstwa i klęski, bowiem pamięć jest częścią tożsamości narodowej. Heroicznym znakiem oporu  przeciw agresji hitlerowskich Niemiec pozostaje Westerplatte. Mniej znanym symbolem są Wieluń albo Gliwice. Zanim pancernik Schleswig-Holstein zaatakował placówkę na Westerplatte, Luftwaffe przystąpiło do zaplanowanego ataku na małe miasto w rejonie ówczesnego pogranicza polsko-niemieckiego. W wyniku nalotu Wieluń został zniszczony w 70%, a jego centrum w 90%. Zginęło ok. 1200 bezbronnych cywili; miasto nie miało jakiegokolwiek znaczenia militarnego. Przywołane Gliwice są przykładem zaplanowanej prowokacji wojskowej, która miała być pretekstem do wypowiedzenia wojny.Grupa mówiących po polsku esesmanów, przebranych w polskie mundury wojskowe, zaatakowała w nocy z 31 sierpnia na 1 września niemiecką radiostację w Gliwicach dając powód do rozpoczęcia „kontrofensywy”. Zamordowany wówczas pracownik radiostacji Ślązak, Franciszek Honiok uważany jest za symboliczną pierwszą ofiarę wojny 1939 r.

Literatura poświęcona tematyce II wojny światowej jest oczywiście ogromna. Powstają w dalszym ciągu nowe publikacje, wznowienia książek, których okładki zamieszczamy w galerii. Książki mają zarówno charakter naukowy, jak popularyzatorski. Wielość tytułów wynika z odkryćnieznanych źródeł, wątków budzących kontrowersje, jeszcze jednego zdefiniowania jakiegoś zagadnienia. Tematy podejmowane przez autorów mają szeroki wachlarz przedmiotowy. Od kilku lat krakowska oficyna <Znak> wydaje cykl książek reporterskich o charakterystycznych okładkach, a poświęconych właśnie czasom II wojny (np. Dziewczyny wojenne, Dziewczyny z Auschwitz, Dziewczyny z Wołynia, Dzieci wygnane). Powracającym tematem jest udział Polaków, żołnierzy i cywilów w koalicji antyhitlerowskiej, zarówno na ziemiach okupowanych, jak w pozostałych częściach świata (np. Najwierniejszy sojusznik).  Ciekawą książką, już o charakterze naukowym, na pewno będzie tytuł „II wojna światowa. Statystyki” w formie niezliczonych tabel i ilustracji. Wiekopomnym dziełem, opartym na mrówczej pracy archiwalnej są katalogi ofiar ludobójstwa na kresach wschodnich (dwa tytuły dwóch zespołów autorskich). Na pewno interesująco wygląda spojrzenie na zagadnienia wojenne z perspektywy niemieckiej (np. Walka o Śląsk 1944-45); także w konwencji beletrystycznej (np. Łaskawe). Bowiem zwykle znamy książki polskich czy obcych autorów, ale nie te pisane z niemieckiego punktu widzenia. Literatura dotycząca okupacji ciągle się powiększa, choćby o nowe tematy. A takim od jakiegoś czasu jest sprawa tzw. żołnierzy wyklętych (np. Skazy na pancerzach), czy zagłady Żydów (np. Złote żniwa), albo seksualnego wykorzystywania kobiet (np. Przemilczane).Ciągle nierozstrzygniętą jednoznacznie sprawą pozostają decyzje wielkich mocarstw, sojuszników w walce z Hitlerem (np. Alianci, czy Wojna Iwana). Nasz katalog literatury pięknej wzbogacił się o świetną powieść z fabułą osadzoną na kresach wschodnich w latach okupacji (Złodzieje bzu). Napisał ją przedstawiciel pokolenia głęboko powojennego (r. 1967).

W tym krótkim podsumowaniu nie sposób zaprezentować wszystkich tematów, wątków, zagadnień związanych z dzisiejszym odcinkiem EduBiblioSfery. Nie można zaprezentować większości książek II wojnie światowej poświęconych. Czytelników i internautów odsyłamy do naszego katalogu książek i artykułów.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 26.10.2020 09:46
poniedziałek, 26.10.2020 08:33
piątek, 23.10.2020 09:15
czwartek, 22.10.2020 14:33
2
poniedziałek, 19.10.2020 11:49
piątek, 16.10.2020 13:44
piątek, 16.10.2020 13:34
piątek, 16.10.2020 13:32
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe