EduBiblioSfera: I że cię nie opuszczę...

czwartek, 1.12.2022 10:02 338 0

Według ekspertów nawet jedna trzecia małżeństw w Polsce kończy się rozwodem, a z roku na rok wyraźnie rośnie liczba rozwodów małżeństw z krótkim stażem (poniżej pięciu lat). Przyczyny są różne, od przemocy, zdrady zaufania, uzależnień, do nie do końca przemyślanej decyzji o małżeństwie, większym społecznie przyzwoleniu na rozwody lub po prostu - łatwiej nam się rozstać niż próbować ratować relację.

Niezależnie od przyczyn i sposobu w jaki ludzie się rozstają, rozwód jest okropny. Czy porzucił nas ktoś, komu bezgranicznie ufaliśmy, czy czujemy, że tak będzie lepiej, czy sami do niego doprowadziliśmy, czy nawet wspólnie podjęliśmy tę decyzję razem z partnerem – jest okropny. Dla całej rodziny to sytuacja stresująca i ogromna zmiana w życiu. Dorośli w kryzysie życiowym popadają w skrajne emocje poprzez depresję i niechęć do dalszego życia po nadzieję na nowe, lepsze życie, często w nowym związku czy relacji. Często koncentrują się głównie na własnym samopoczuciu, zapominając lub nie dostrzegając dzieci, którym w tym momencie „wali się świat”.

Rozstanie rodziców powoduje, że dzieci bez względu na wiek przeżywają trudne chwile. Tracą poczucie bezpieczeństwa, przyszłość wydaje się niepewna. Cierpią, może nie do końca rozumieją, co się stało lub rozumieją i buntują się przeciwko temu. Mogą mieć wrażenie, że skoro rodzice przestali kochać siebie, to na pewno przestaną kochać też je.

Dzieci reagują różnie. Te młodsze (3-5lat) cały czas mają nadzieję, że rodzice się zejdą, a także obwiniają siebie i swoje niewłaściwe zachowanie za rozpad związku. Zdarza się, że występuje regresja, czyli powrót do wcześniejszych etapów rozwoju. Te trochę starsze, odczuwają wielki żal, smutek, a nawet rozpacz, doświadczają niewyobrażalnej straty i są bezradne wobec zaistniałej sytuacji. Mogą u nich występować dolegliwości wegetatywne, utrata pewności siebie i wiary we własne siły, co przekłada się na kłopoty w szkole i w relacjach rówieśniczych. Nastolatki czasem czują, że powinny wspierać opuszczonego rodzica i młodsze rodzeństwo, to powoduje nadmierne obciążenie emocjonalne. Wiek dorastania jest trudny, a dodatkowo rozpad rodziny może spowodować wzrost zmęczenia, kłopoty z koncentracją, nasilenie tendencji depresyjnych i autodestrukcyjnych.

Dlatego tak ważne jest aby podczas rozwodu zawsze mieć na uwadze dobro dzieci. Nigdy nie wolno traktować ich przedmiotowo, manipulować nimi, wykorzystywać do własnych potrzeb, czy po to, aby osiągnąć swój cel. Warto zadbać o to, aby przeszły przez ten etap „suchą stopą”, bo będzie to miało wpływ na ich rozwój i relacje w dorosłym życiu. Poniższa literatura może okazać się pomocna, zarówno na sam moment rozwodu jak i życie po nim.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: https://aleph.dbp.dolnyslask.pl/F

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)