EduBiblioSfera: Hazard. Grasz, nie wygrywasz…

czwartek, 4.5.2023 11:27 430 0

Hazard w języku angielskim, dosłownie przetłumaczone, oznacza „ryzyko”, „niebezpieczeństwo”. W języku francuskim słowo hazard oznacza przypadek, traf, ryzyko. W słowniku języka polskiego hazard jest definiowany jako „ryzykowne przedsięwzięcie”, „ryzyko w grze”, „narażanie się na niebezpieczeństwo, ryzykowanie”.

Czym jest hazard? Kiedy stawiasz na coś pieniądze lub inne dobra materialne i nie jesteś w stanie przewidzieć jaki będzie wynik- inaczej mówiąc, Twoja wygrana spoczywa w rękach kapryśnego losu- to znaczy, że uprawiasz hazard. Czy jesteś od niego uzależniony? Jeżeli traktujesz to jako incydentalną aktywność, do której nie wracasz uporczywie myślami i z której w każdej chwili możesz zrezygnować, możesz założyć, że nie jesteś. Ludzie czasem myślą, że skoro nie grają w kasynie lub nie obstawiają na wyścigach, to nie uprawiają hazardu. Nic bardziej mylnego. Wszystkie gry i zakłady (takie jak: gry liczbowe, na automatach, internetowe, w karty, kości, loterie pieniężne, promocyjne, zakłady polegające na odgadywaniu wyników różnych zdarzeń- bukmacherstwo), w których stawką są pieniądze lub inne dobra materialne, są hazardem.

Hazard staje się problemem, gdy gracz przestaje traktować grę jako rozrywkę, a zaczyna odczuwać nieodpartą chęć dalszej gry, zwiększa stawki, co powoduje coraz wyższe przegrane. W ten sposób może wpaść w błędne koło, stracić zdolność realnej oceny sytuacji, uzależnić się od emocji, które towarzyszą grze. Stąd już prosta droga do zaciągania kredytów i chwilówek, pożyczania pieniędzy od rodziny oraz znajomych. Całe życie osoby uzależnionej zaczyna być skoncentrowane wokół gry.

O uzależnieniu może świadczyć:

*  koncentracja na hazardzie (opracowywanie strategii, pozyskiwanie środków)

*  obstawianie coraz wyższych stawek i poświęcanie grze więcej czasu

*  powtarzanie wciąż tych samych prób skończenia z hazardem, bez efektu

*  rozdrażnienie podczas prób zakończenia przygody z grami hazardowymi

*  gra w celu „odegrania się”

*  okłamywanie bliskich, tak aby nie odkryli wysokości obstawianych stawek i częstotliwości gry

*  zdobywanie pieniędzy na grę nielegalnymi sposobami (kradzieże, oszustwa)

*  przedkładanie hazardu ponad obowiązki (zawodowe, rodzinne)

*  pożyczanie pieniędzy na grę.

Pięć lub więcej zachowań z powyższej listy pozwala zdiagnozować patologiczne uzależnienie od hazardu.

Warto poznać mechanizmy powstawania nałogu, przyczyny, możliwe skutki i konsekwencje patologicznego grania. Pozwoli to na ukształtowanie w świadomości obrazu gry jako rozrywki, która potencjalnie może skutkować chorobą, prowadzącą do degradacji życia rodzinnego, społecznego i emocjonalnego. Poniżej lektura, która może być pomocna i jest dostępna w Bibliotece Pedagogicznej w Ząbkowicach Śl.

 

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: https://aleph.dbp.dolnyslask.pl/F

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)