komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 13 czerwca 2021

Lucjana, Antoniego

EduBiblioSfera: Coś dla twórczych i poszukujących pedagogów

czwartek, 3.9.2015 08:52 , komentarze: 0 , odsłony: 1990
kategorie artykułu:

 Prasa pedagogiczna – odwołując się do najogólniejszej definicji – to periodyki wydawane regularnie zajmujące się sprawami oświaty i wychowania. Spełniają ważką rolę w rozwijaniu nauk pedagogicznych i upowszechnianiu kultury pedagogicznej.

 

Pedagogika jest tą dziedziną życia społecznego, która ogniskuje inne działy nauki, przede wszystkim psychologię i socjologię. Ale ze względu na treściowy zakres edukacji także inne: nauki ścisłe (fizyka, chemia, matematyka), nauki o ziemi (biologia, geografia, geologia), filologię, historię. Nie może w tej grupie zabraknąć królowej wszelkiej wiedzy, czyli filozofii jako nauki o myśleniu. Szczególne znaczenie czasopism polega przede wszystkim na dwóch względach: skondensowanie problemu, tematu, zagadnienia w stosunkowo małym pliku, w krótszej niż książka formie. Drugą zaletą jest krótki cykl wydawniczy, zatem czas dostępu do wyników badań, rezultatów pracy naukowej, ich aktualności. Większość autorów publikuje najpierw artykuły, wybrane fragmenty a dopiero później ukazują się książki.

Czasopisma to doskonałe źródło dla pedagogów twórczych, kreatywnych, poszukujących do zawodowej pracy ciekawych rozwiązań. Dla ludzi unikających rutyny i sztampy wynikającej z corocznego prezentowania uczniom tych samych tematów, realizowania nowatorsko podstawy programowej każdego przedmiotu. W ostatnich latach dostęp do piśmiennictwa pedagogicznego znacznie się wzbogacił – ukazało się wiele nowych tytułów prasowych.

Są one kierowane nie tylko do kadry oświatowej i studentów. Redagowane są również z myślą o rodzicach zatroskanych stanem edukacji i wychowania swoich dzieci. Poziom prasy oświatowej jest bardzo zróżnicowany. Do najbardziej prestiżowych należą: „Forum Oświatowe”, „Kwartalnik Pedagogiczny”, „Edukacja”. Oprócz czasopism przedmiotowych, których okładki poniżej, biblioteka gromadzi tytuły interdyscyplinarne np. „Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze”, „Pedagogikę Społeczną”, czy idące w stronę problemów społecznych np. „Pracę Socjalną”, „Niepełnosprawność i Rehabilitację”, „Niebieską Linię”, „Politykę Społeczną”.

Uzupełnieniem zbioru czasopism Biblioteki Pedagogicznej są periodyki o charakterze ogólnym (np. tygodnik „Polityka”) oraz regionalnym (dwumiesięcznik „Sudety” czy „Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka”) z wszystkimi  l o k a l n y m i   tygodnikami na czele.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

Ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

 

Wasze komentarze

piątek, 11.6.2021 11:03
6
wtorek, 1.6.2021 17:14
6
PUP Ząbkowice Śląskie
PUP Ząbkowice Śląskie
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie