EduBiblioSfera: 2023 Rok Wisławy Szymborskiej

czwartek, 2.2.2023 13:34 958 0

Senat ustanowił 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej. “To jedna z najbardziej znanych polskich poetek, zarazem jedna z nielicznych polskich noblistek. Jej twórczość spotyka się wciąż z żywym odbiorem zarówno w Polsce, jak i za granicą” – podkreślono. Senatorowie uznali, że rok 2023 będzie nie tylko doskonałą okazją do pełniejszego zaprezentowania postaci Wisławy Szymborskiej oraz jej twórczości, ale także do debaty na temat miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie.

Jaka więc była? Najbliższe otoczenie zapamiętało ją jako osobą skromną, ceniącą spokój. Nie uznawała pytań ingerujących w czyjąkolwiek prywatność, ani nie uważała za stosowne mówić o sobie. Miała niesamowite poczucie humoru, które przejawiało się choćby w obdarowywaniu przyjaciół i znajomych kartkami z dowcipnymi kolażami własnej roboty lub loteryjkami, w których fantami były drobne upominki, najczęściej mocno kiczowate. Annie Bikont i Joannie Szczęsnej, autorkom albumu "Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej" (1997), mówiła:

Życie miałam właściwie szczęśliwe, jednak było w nim wiele śmierci, wiele zwątpień. Ale oczywiście, ja o sprawach osobistych mówić nie chcę, a też nie lubiłabym, żeby mówili inni . Ja mam do ludzi inną twarz, dlatego pokazują mnie od strony anegdotycznej, jako osobę wesołą, która nic, tylko wymyśla gry i zabawy. […] jak mam zapaści, zmartwienia, to do ludzi nie wychodzę.

Nie lubiła życia w blasku fleszy ani nadmiernej uwagi, wychodziła z założenia, że autor powinien się wypowiadać wyłącznie w swoich utworach. Stąd też ogłoszenie jej laureatką literackiego Nobla, kiedy to w miesiąc musiała udzielić więcej wywiadów, niż przez całe poprzednie życie, stanowi czas, nazywany przez przyjaciół "tragedią sztokholmską". Sama gala wręczenia nagrody i bankiet jej towarzyszący też przeszły do historii.Wisława Szymborska siedziała obok króla Karola Gustawa XVI i opowiadała mu kawały m.in o Szkocie, który jechał pociągiem. "Współtowarzysz podróży zapytał Szkota dokąd jedzie. Jestem w podróży poślubnej - odparł Szkot. A gdzie małżonka? - zapytał współtowarzysz. Ożeniłem się z wdową, ona już była". Jak wspomina Jerzy Illg król się śmiał, ale najbardziej był szczęśliwy, że udało mu się wyrwać razem z noblistką na papierosa. Na ich wspólne zdjęcie z papierosami w ręku władze szwedzkie nałożyły embargo, żeby nie gorszyć poddanych.

Poetka nieszczególnie przykładała wagę do zdrowego stylu życia. Dużo paliła i to od samego rana, nie wyobrażała sobie pracy bez palenia, papieros był jej niezbędny podczas pisania. Uwielbiała także stołować się w fast foodach, często zamawiała duże kubełki pikantnych skrzydełek z KFC. Miała też zaskakujące upodobanie do kiczowatych przedmiotów, z niektórymi nie lubiła się rozstawać – na przykład zawsze podróżowała z chińskim termosem.

Szymborska – komunistka? Dla osób, które wciąż wypominają jej lewicowe zaszłości, słowa samej autorki:

No cóż, miałam nieszczęście być kiedyś istotą młodą, łatwowierną, słabo zorientowaną w sprawach, które powinnam była od razu należycie oceniać. Niektórzy mają jednak prawo sądzić mnie za to surowo – jeżeli są naprawdę przekonani, że kilka wierszy wtedy napisanych więcej waży na szali niż wszystkie, które napisałam potem.

Wszystkich chcących dowiedzieć się więcej o twórczości, życiu prywatnym Wisławy Szymborskiej zapraszamy do Biblioteki Pedagogicznej, która dysponuje naprawdę imponującym zbiorem.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: https://aleph.dbp.dolnyslask.pl/F

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)