komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

czwartek, 26 listopada 2020

Delfiny, Sylwestra

Dzisiaj Światowy Dzień Seniora

czwartek, 1.10.2020 09:38 , komentarze: 0 , odsłony: 571
kategorie artykułu:

Międzynarodowy Dzień Seniora obchodzony w październiku, organizowany jest w całej Polsce, zarówno w miastach, jak i na wsiach.  W tym Dniu organizacje pozarządowe, stowarzyszenia oraz instytucje aktywizujące osoby starsze wspólnie prowadzą uroczystości dla wszystkich seniorów. Celem akcji jest promowanie aktywności osób w podeszłym wieku oraz popularyzacja ich udziału w życiu kulturalnym i ekonomicznym. Staramy się doceniać ogromną ich rolę jaką odgrywają w każdym społeczeństwie oraz  zwiększać integrację międzypokoleniową. 

Według danych demograficznych do 2050 roku liczba osób powyżej 60 roku życia wzrośnie do prawie 2 mld. Od dłuższego czasu zauważalny jest demograficzny proces starzenia się społeczeństwa, a za kilkadziesiąt lat Polska będzie jednym z „najstarszych” narodów w Europie. W ostatnich czasach zmienia się na lepsze wizerunek samego seniora. Dziś starość przestaje oznaczać zniedołężnienie, a staje się kolejnym etapem życia, w którym osoby starsze mogą realizować swoje zamierzenia oraz rozwijać własne zainteresowania. Coraz częściej seniorzy poszukują nowych form aktywności i zaczynają uczęszczać do Klubów Seniora, Uniwersytetów III Wieku, do lokalnych stowarzyszeń lub pracują jako wolontariusze. Osoby starsze chcą zdobywać nową wiedzę i  poszukiwać nowych metod rozwoju. Dziś potrafią oni obsługiwać komputery, wstawiać posty w serwisach społecznościowych, regularnie uprawiają sporti  często żyją aktywniej i ciekawiej niż młodsze pokolenie. 

Seniorzy z uwagi na bogate doświadczenia zawodowe oraz życiowe, odgrywają  istotną rolę w społeczeństwie stanowiąc znaczny potencjał na rynku pracy, jak również poprzez wspieranie w rozwoju osobistym, rodzinnym i  zawodowym młodszych pokoleń.

Aby nasi seniorzy mogli w pełni korzystać ze swojego potencjału wiedzy i  doświadczenia ważne jest zachowanie dobrego stanu zdrowia. Dlatego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śl. podkreśla, że  zdrowie jest najlepszym prezentem jaki możemy sobie i bliskim podarować, a  w  celu jego zapewnienia wskazane są odpowiednie działania, takie jak prawidłowe odżywianie, aktywność sportowa, czy bezpieczne - higieniczne zachowania. Dzięki takim praktykom, osoby starsze będą mogły dłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem, zdrowiem i sprawnością.

Szczególnie w dobie panującej epidemii wywołanej przez koronawirusa COVID -19, w celu ochrony zdrowia własnego i bliskich, pamiętajmy o  dostosowaniu się do wymagań jakie określone są w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r.  w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 1356 z późn.zm.), oraz wytycznych Ministra Zdrowa i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Podstawowe zasady określone w załączonej poniżej ulotce autoryzowane są przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 13 godz temu
sobota, 21.11.2020 13:24
1
poniedziałek, 16.11.2020 13:00
czwartek, 12.11.2020 08:26
4
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe