komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

czwartek, 5 grudnia 2019

Sabiny, Krystyny

Dzisiaj Dzień Seniora - jaki jest współczesny senior?

czwartek, 14.11.2019 12:15 , komentarze: 0 , odsłony: 992
kategorie artykułu:

Korzystają z Internetu, uprawiają sporty i chętnie pracują – jacysą współcześni seniorzy?

fot. pixabay


14 listopada to Ogólnopolski Dzień Seniora –warto postawić sobie pytanie, co tak naprawdę wiemy o tym pokoleniu. Ciepłe kapcie, książka, domowe obiadki i… problemy ze zdrowiem – to pierwsze skojarzenia, które łączymy ze słowem senior.Tymczasem co piąty z nich z łatwością korzysta z mediów elektronicznych – telewizji, radia i Internetu![1]Osoby w wieku 50+ mają wiele zainteresowań, nie rezygnują z pracy, korzystają z dóbr kultury i są aktywni fizycznie. Silver generationto pokolenie świadome swoich potrzeb, oczekiwań, skupiające się nad stylem swojego życia. Dodatkowo to atrakcyjna i powiększająca się grupa na rynku pracy, a pracodawcy zaczynają to doceniać i dostosowują stanowiska do kompetencji starszych kandydatów.

Czas wolny na emeryturze to czas na hobby

Badanie przeprowadzone wśród seniorów na terenie Przemyśla pokazało, że największa grupa badanych – dokładnie co trzecia osoba – w wolnym czasie oddaje się swojemu hobby. Wiele osób gra w szachy i karty, rozwiązuje krzyżówki, majsterkuje, pogłębia swoją wiedzę z zakresu historii, polityki czy sztuki lub słucha muzyki. Panie oddają się gotowaniu, a panowie poświęcają się drobnym naprawom i pracom z narzędziami. Seniorzy z łatwością korzystają z mediów elektronicznych –około 20% z nich z chęcią ogląda telewizję, słucha radia i przegląda Internet.

Czas wolny poświęcany jest także na spotkania z rodziną i znajomymi. W wielu sytuacjach nieoceniona okazuje się pomoc przy opiece nad wnukami bądź innymi bliskimi. Seniorzy zajmują się także działką, roślinami i swoimi zwierzętami (7%). Część z nich woli aktywne rozrywki, takie jak spacery, pływanie, jeżdżenie na rowerze czy chodzenie na wycieczki (głównie osoby do 65 r.ż.; 7%), Tylko 3% badanych w wolnym czasie korzysta z wizyt w przychodni lekarskiej, a to może sugerować, że wbrew pozorom ich aktywność przekłada się także na dobre samopoczucie i ogólny, lepszy stan zdrowia.

Aktywny senior także pracuje

Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w 2017 r.  wynika, że aż 97,5% osób aktywnych zawodowow wieku 60 lat i więcej to osoby pracujące[2]. Oznacza to, że prawie wszyscy zdolni do pracy seniorzy są zatrudnieni. Liczba pracowników w wieku 50-64 lata wzrasta, ale nadal pracuje tylko co czwarta kobieta[3]. Według specjalistów HR, nadciąga tzw. srebrne tsunami, czyli przypływ doświadczonych pracowników, którzy dzięki przepracowanym latom i różnym sytuacjom życiowym ukształtowali zupełnie inne podejście do pracy niż millenialsi i pokolenie Z. Mocnymi cechami srebrnego pokolenia są efektywne zarządzanie czasem, umiejętność radzenia sobie ze stresem czy łatwe rozwiązywanie konfliktów. Rynek pracy, który był dostępny w czasach ich młodości cechował się zupełnie innymi zasadami, a utrzymanie zatrudnienia,przy dużej liczbie kandydatów na jedno miejsce pracy, było kluczowe. – Pracownicy w wieku 50+ podchodzą do pracy w sposób niezwykle odpowiedzialny i chętnie podejmują nowe wyzwania – mówi Anna Ciołek, Kierownik Zespołu Rekrutacji w firmie ATERIMA MED, zatrudniającej opiekunów i opiekunki osób starszych w Niemczech. – Zdają sobie sprawę, że w dojrzałym wieku trudniej jest znaleźć pracę lub nauczyć się nowego zawodu, ale jednocześnie wiedzą, w czym są kompetentni. Z naszej strony otrzymują wsparcie merytoryczne oraz pomoc w nauce języka, co ułatwia im rozpoczęcie pracy w zawodzie opiekuna i przekłada się na ich zadowolenie z wykonywanej pracy – dodaje.

 

Dla nich ważna jest pomoc innym

Aż 17% badanych odpowiedziało, że wolny czas poświęca na szeroko rozumianą pomoc innym[4]. W tej kategorii mieści się pomoc najbliższej rodzinie poprzez opiekę nad wnukami czy chorą małżonką/małżonkiem bądź inną bliską osobą. Aktywność wolontariacka osób starszych w UE w 2015 r. pokazuje, że w porównaniu z innymi grupami wiekowymi najaktywniejszą grupę stanowiły osoby w wieku 55-59 lat[5]. Seniorzy dobrze odnajdują się w wolontariacie, chętnie pomagają dzieciom i swoim rówieśnikom, którzy mają problemy ze zdrowiem, a także angażują się w akcje wspierające zwierzęta. – Osoby starsze bardzo dobrze sprawdzają się w opiece nad innymi – twierdzi Tomasz Piłat, Dyrektor Akademii Opiekunów, która wspiera opiekunów osób starszych w rozwijaniu kompetencji i umiejętności, a także działa na rzecz wzrostu świadomości społecznej w zakresie schorzeń demencyjnych. – Nie do przecenienia są ich kompetencje miękkie, takie jak cierpliwość, umiejętność rozwiązywania konfliktów i zachowania spokoju. Wolontariat może być dobrym startem do zdobycia cennego doświadczenia, a następnie podjęcia pracy jako opiekun – dodaje.

 

Dojrzała kultura

Statystyki Centrum Badania Opinii Społecznej dowodzą, że aktywność kulturalna seniorów jest na wysokim poziomie: 27% chodzi do kina, 25% do muzeów, galerii i na wystawy, a 23% wybiera teatr i operę.Dojrzałe osoby równie chętnie zapisują się do lokalnych klubów seniora lub Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzięki temu mogą korzystać z lekcji języków obcych, zajęć plastycznych, wycieczek po regionie czy wykładów ze znanymi, doświadczonymi specjalistami w swojej dziedzinie. Uczą się również jak obsługiwać komputer i jak korzystać z Internetu.

– Dużymzainteresowaniem cieszą się zajęcia prozdrowotne: gimnastyka, joga, fitness w wodzie oraz rozwijające pasje: plastyka, historia sztuki, geografia i turystyka. Słuchacze uniwersytetu uwielbiają spotkania z podróżnikami, chętnie jeżdżą na wycieczki szlakiem dziedzictwa kulturowego województwa łódzkiego i działają społecznie dla dobra gminy. Przede wszystkim systematycznie chodzą na wybrane przez siebie zajęcia – mówi Elżbieta Grochulska, organizatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Aleksandrowie Łódzkim. – Nawykłady UTW uczęszcza 300 osób, a co dziesiąty z nich korzysta z zajęć językowych. Najchętniej seniorzy korzystają z zajęć związanych z aktywnością fizyczną, np. zajęcia ruchowe lub z działalnością artystyczną (koło plastyczne, chór). Dostrzegam w nich niezwykłe zaangażowanie przy organizacji wydarzeń dla społeczności lokalnej. Wspólnie tworzymy Święto Latawca, Rajd Samochodowy czy Letnie Koncerty w Parku – dodaje.

 

***


O Akademii Opiekunów   

Akademia Opiekunów wspiera opiekunów osób starszych w rozwijaniu kompetencji i umiejętności, a także działa na rzecz wzrostu świadomości społecznej w zakresie gerontologii, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń demencyjnych.   

Misją Akademii jest przekazywanie osobom zajmującym się na co dzień opieką nad osobą starszą specjalistycznej wiedzy w przystępnej i praktycznej formie. W tym celu tworzymy autorskie programy aktywizacji osób żyjących z demencją, szkolimy i doradzamy. Wierzymy, że dzięki lepszemu rozumieniu procesów starzenia połączonych z praktycznymi umiejętnościami przydatnymi w codziennej pracy, opiekun będzie nie tylko lepiej radził sobie w wykonywaniu codziennych obowiązków, ale będzie się lepiej w tej pracy spełniał.     

O ATERIMA MED

ATERIMA MED od 2011 roku zatrudnia opiekunów i opiekunki osób starszych w Niemczech, zapewniając im stałe wsparcie koordynatorów, pielęgniarek i prawnika. Dodatkowo, ATERIMA MED wzmacnia kompetencje językowe opiekunów poprzez publikację darmowych udźwiękowionych lekcji języka niemieckiego oraz organizowanie specjalistycznych kursów językowych. ATERIMA MED stanowi część Grupy ATERIMA, która zrealizowała szereg projektów społeczno-edukacyjnych, poruszających kwestię etyki i bezpieczeństwa w pracy, zwłaszcza związanej z wyjazdem za granicę oraz upowszechniających wiedzę na temat schorzeń osób starszych.

 

 

[1]http://www.przemysl.pl/download/attachment/55814/raport-z-badan-wsrod-seniorow-w-przemyslu.pdf

[2]https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/170/plik/ot-672.pdf

[3]https://serwisemerytalny.rp.pl/ilu-polskich-seniorow-jest-aktywnych-na-rynku-pracy/

[4]http://www.przemysl.pl/download/attachment/55814/raport-z-badan-wsrod-seniorow-w-przemyslu.pdf

[5]https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/170/plik/ot-672.pdf

 

mat.pras.

 

Wasze komentarze

środa, 4.12.2019 12:49
poniedziałek, 25.11.2019 10:38
czwartek, 21.11.2019 08:50
1
poniedziałek, 18.11.2019 13:01
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.