Dwa projekty kulturalne poświęcone Ząbkowicom

wtorek, 2.6.2015 10:18 1659 0

Wrocławska Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza realizuje dwa bardzo ciekawe projekty adresowane do mieszkańców i bywalców Ząbkowic i okolic, i Dolnego Śląska.
Pierwszym z nich jest powstający agregat wiedzy Dolnego Śląska działający pod nazwą Dolnośląskość.pl. Drugim jest zbiorowy pamiętnik mieszkańców Dolnego Śląska "Dolny Śląsk. Pamiętam, że...".

Po dużym sukcesie publikacji „Wrocław. Pamiętam, że…” Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza rozszerza projekt i wyrusza w poszukiwaniu zbiorowej pamięci mieszkańców i bywalców Dolnego Śląska.

Przedsięwzięcie polega na zbieraniu wspomnień związanych z poszczególnymi miastami, miejscami, krajobrazami czy wydarzeniami, które miały miejsce w regionie. Zebrane wspomnienia będą poddane selekcji i zostaną zredagowane, a otrzymany w ten sposób materiał stworzy unikalny zbiorowy pamiętnik Dolnego Śląska, w postaci 32. numeru Magazynu Materiałów Literackich "Cegła".

Dzięki tej inicjatywie każdy, związany w jakikolwiek sposób pamięcią z Dolnym Śląskiem, będzie mógł utrwalić wspomnienia dotyczące regionu.

Uwaga: każdy mieszkaniec i bywalec Ząbkowic Śląskich i okolic może stać się autorem.

Wystarczy przejść do formularza zgłoszeniowego. Zajmie  to trzy minuty, a  wspomnienia mogą zostać opublikowane w unikalnym periodyku.

Aby wziął udział w projekcie, należy wpisać maksymalnie trzy krótkie propozycje (do 200 znaków) wspomnień dotyczących którejś z miejscowości Dolnego Śląska (za wyjątkiem Wrocławia) rozpoczynające się od słowa: "Pamiętam, że…".

Najciekawsze propozycje wspomnień zostaną nagrodzone publikacją w 32. numerze "Cegły", która będzie stanowić wydawnictwo towarzyszące jesiennej edycji Festiwalu Literackiego preTEXTY, odbywającego się w 8 miastach naszego regionu.

Propozycje można nadsyłać do 15.06.2015. Po tym terminie baza będzie nadal aktywna, a nadesłane propozycje będą zamieszczane na portalu Dolnośląskość.pl (www.dolnoslaskosc.pl).

Przykładowe wspomnienia mogą wyglądać tak:

– Pamiętam, że w Kowarach było kiedyś Kino Orzeł, w którym oglądane były „Poranki”

– Pamiętam, że po jeleniogórskich Ligach Rocka chodziło się na wino do parku przy garnizonowym.

– Pamiętam, że podczas powodzi w 1997 opalałem się w Hiszpanii.

Prawda, że proste?

Formularz zgłoszeniowy jest pod linkiem:

http://magazyn-cegla.net/pamietam-dolnyslask/formularz/

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie projektu:

http://magazyn-cegla.net/pamietam-dolnyslask/

Wydarzenie na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/720743991376117/

Grafiki + info do pobrania:http://dolnoslaskosc.pl/index.php?p=calendar&cid=261

 

Kontakt:

Karol Pęcherz - fink2@o2.pl

tel. 71 7142380

info@dolnoslaskosc.pl

 -----------------------------------------------------------------------------

Z początkiem 2015 roku ruszył nowy projekt poświęcony dziedzictwu kulturowemu Dolnego Śląska.Literatura, kino, muzyka, sztuka, teatr – to tylko początek tego, czym jest to dziedzictwo dla Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza, która realizuje Dolnośląskość.pl. Tak naprawdę to setki różnych opowieści o dziesiątkach dolnośląskich miejsc i autorów, których twórczość należy odkrywać.

Ogłoszony został nabór współpracowników do tego innowacyjnego przedsięwzięcia – wszystkich mieszkańców, bywalców Ząbkowic, okolic i pasjonatów regionu zapraszamy do wspólnego odkrywania Dolnego Śląska.

Redakcja Dolnośląskości potrzebuje tekstów, zdjęć związanych z różnymi miejscami Dolnego Śląska i rozmaitymi formami dziedzictwa. Masz archiwalne albo współczesne fotografie Ząbkowic i okolic? Chcesz dla nas opisać życie muzyczne miasta? Czujesz się mocna/mocny w literaturze albo kinie? A może chcesz opisać ząbkowickie dziedzictwo przemysłowe? Interesujesz się mniejszościami?Każdy zainteresowany niech czuje się zaproszony (nie ma ograniczeń wiekowych).

Potrzebna jest też o pomoc w działaniach promocyjnych i organizacyjnych projektu. Na platformie Dolnośląskość.pl co dzień dodawane są nowe treści, ale warto też śledzić profil facebookowy projektu, dzięki któremu można dowiedzieć się o wielu niezwykłych inicjatywach i nieznanych historiach związanych z Dolnym Śląskiem.

Twojego miasta jeszcze nie opisaliśmy? Zróbmy to razem.

Potrzebujesz więcej informacji? Napisz do nas albo zadzwoń.

Kontakt:
www.dolnoslaskosc.pl
info@dolnoslaskosc.pl
Koordynator projektu: Grzegorz Czekański, tel. 666-95-18-23
facebook.com/Dolnoslaskosc

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)