Drugie życie dawnego Reichenstein

poniedziałek, 20.10.2014 11:11 15406 4

Elżbieta Szumska i Piotr Romanowski postanowili podzielić się wspaniałą historią dawnego Złotego Stoku uwiecznioną na zdjęciach, widokówkach, w dokumentach i gazetach. Wydali album „Podróż przez historię pięknego miasta w górach”.

Album oficjalnie zaprezentowano w czwartkowe popołudnie 16 października w złotostockim pensjonacie Złoty Jar.

Ponad dwa lata trwała praca nad albumem, to wtedy w głowie Elżbiety Szumskiej powstał pomysł, by jakoś uporządkować ogromny zbiór fotografii i widokówek, nieoceniony przy tym okazał się niedawno poznany Piotr Romanowski, prawdziwy znawca Złotego Stoku.

- To on zwrócił mi uwagę na wiele rzeczy, otworzył oczy, by widzieć dawno zapomniane detale. To Piotrek między innymi spostrzegł starą deskę wystającą z potoku, która okazała się bardzo starym korytem. Do niego zwracałam się z kolejnymi materiałami „Piotrek, to jest Złoty Stok?" -  opowiadała Elżbieta Szumska.

Szybko podzielili się pracą – ona jeździła w wiele miejsc szukać kolejnych zdjęć, materiałów, dokumentów, on je opracowywał. Cięgle na swojej drodze spotykali ludzi, którzy z życzliwością podchodzili do projektu i pomagali.

Tworzenie albumu, jak wynikało z opowieści pani Eli, było pasjonującą przygodą, która przynosiła coraz to nowe odkrycia, wycinki – jak chociażby przedwojenną matrycę (blaszkę) drukarską przedstawiającą wędrowca kierującego się do Złotego Stoku, miała to być prawdopodobnie ilustracja do nigdy niewydanego przewodnika. W albumie pokolorowaną odbitkę wykorzystano do projektu okładki.

Ta wyjątkowa pozycja przedstawiająca dawny Złoty Stok to niewątpliwe dzieło stworzone przez prawdziwych miłośników tego miejsca. Dzięki albumowi możemy mentalnie wybrać się na spacer po mieście poznając wygląd dawnych ulic, sklepów, kamieniczek oraz samych mieszkańców.

- Dzięki pracy nad albumem udało się nam przywrócić pamięć o niektórych miejscach, niektórym osobom przedstawianym na fotografiach, w gazetach nadać tożsamość, nie są oni już dla nas anonimowi, a dawnemu Złotemu Stokowi udało się nadać drugie życie – mówiła Elżbieta Szumska podczas prezentacji albumu.

 

Album można zakupić w Kopalni Złota w Złotym Stoku. 

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

marco wtorek, 21.10.2014 14:19
http://allegro.pl/zloty-stok-podroz-prze
z-historie-pieknego-miasta-i4722000275.h
tml
marco wtorek, 21.10.2014 14:09
http://allegro.pl/zloty-stok-podroz-prze
z-historie-pieknego-miasta-i4722000275.h
tml
poniedziałek, 20.10.2014 14:41
dobrze ze Złoty Stok ma takich pasjonatów! Chcę ten album!!!
regionalistka poniedziałek, 20.10.2014 11:22
duże brawa. TAK! dla każdej podobnej inicjatywy lokalnej. Promujmy ziemię...