komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

środa, 16 czerwca 2021

Aliny, Benona

Dożynki w Ożarach

poniedziałek, 21.9.2015 09:34 , komentarze: 3 , odsłony: 4687
kategorie artykułu:

PLON NIESIEMY, PLON*

         Na przełomie sierpnia i września w każdej gminie, nie tylko naszego powiatu, odbywają tradycyjne imprezy na zakończenie zbiorów zbóż, które są symbolem podstawowego w naszej kulturze pokarmu, chleba. Dożynki są podziękowaniem za rolniczy trud i okazją do świętowania po ciężkiej, szczególnie w tym roku, z racji pogody pracy rolników.

            Również w sołectwie Ożary, w ostatnią sobotę, w kościele Św. Katarzyny mszą dziękczynną rozpoczęły się doroczne obchody Święta Plonów. Po mszy korowód wyruszył na boisko Interu Ożary, na którego terenie odbywała się dalsza część uroczystości. Starostowie tegorocznych dożynek: Monika Rękawik wraz Mariuszem Fleszarem dzielili dożynkowym chlebem wszystkich obecnych.

            Kolejną tradycją święta jest „obśpiewywanie wieńca dożynkowego” w wykonaniu zespołu „Ożaranki”. I nie był to jedyny występ zespołu znanego i lubianego nie tylko w naszej gminie i powiecie, co potwierdziła owacyjna reakcja przybyłych gości.

            W części artystycznej wystąpiła również grupa wokalna „Wesołe nutki” prowadzona przez Urszulę Wróbel oraz grupa kabaretowo-wokalno-taneczno-poetycka (ich nie można jednoznacznie sklasyfikować) „Wataha Stacha”, Stanisława Braszki z Mąkolna. Obie grupy dostarczyły niezapomnianych wrażeń artystycznych.

            Na tym nie zakończyły się atrakcje przygotowane przez Radę Sołecką na tegoroczne święto. Organizatorzy pojawili się na boisku, w stosownych przepięknych przebraniach, na specjalnie przygotowanym i odrestaurowanym wehikule, pamiętającym czasy z końca ubiegłego tysiąclecia. Przybycie pojazdu rozpoczęło kolejną część imprezy, zabaw i konkursów dla dzieci i młodzieży. Zabaw zręcznościowych, w których każdy otrzymywał drobny upominek, a najlepsi nagrody. Zmagania sportowe zwieńczył pojedynek w przeciąganiu liny między kawalerami i żonatymi. Po zaciętej walce „do pierwszej krwi” zwyciężyli 3-2, ci bardziej dojrzali życiowo ;)

            Na zakończenie organizatorzy przygotowali zabawę taneczną, a wszystkich do wspólnego tańca zachęcał, „do białego…”, wyśmienity didżej Mirosław Stelmach.

            Nie tylko z dziennikarskiego obowiązku ale z prawdziwą przyjemnością pora przedstawić organizatorów, którym przewodziła pani sołtys Ożar, Urszula Gembara, której pomagała cała Rada Sołecka. Oprócz Starostów, byli to: Julia Kukla, Zuzanna Kukla, Joanna Kulpa, Monika Morcinek-Kożuch, Stanisław Guszek oraz wolontariusze, którzy z własnej woli włączyli się w organizację: Dorota Gembara, Edyta Gembara, Liliana Kulpa, Andrzej Gembara i Marek Kulej.  

 

Tekst i foto: Krzysztof Woliński

 

*/ początek tradycyjnej pieśni ludowej, najbardziej kojarzonej z świętowaniem zakończenia zbiorów i „obśpiewywaniem” wieńców dożynkowych. Najbardziej związana z Wielkopolską, ale w różnych odmianach rozpoczynających przyśpiewki dożynkowe, znana jest również w innych regionach Polski.

 

 

Wasze komentarze

Za te pieniądze mogli kupic Wawrzyniaka do Interu...
poniedziałek, 21.09.2015 20:28 autor: pento
Milcz
poniedziałek, 21.09.2015 20:36 autor: szeryf
piątek, 11.6.2021 11:03
6
wtorek, 1.6.2021 17:14
6
PUP Ząbkowice Śląskie
PUP Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.