Dolnośląski Festiwal Nauki w powiecie ząbkowickim

czwartek, 23.10.2014 11:37 19357 11

W środę 22 października w Ząbkowickim Ośrodku Kultury uroczyście rozpoczęto powiatową edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Wykład inauguracyjny dotyczył bardzo medialnego w ostatnim czasie zagadnienia, ale często wykoślawianego, jakim jest gender.

dr Barbara Mianowska - dzięki niej DFN jest także u nas!

 

Prelekcję Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo - genderowe role i stereotypy wygłosiła dr hab. Dorota Majka-Rostek z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. 

- Dawniej uznawano płeć za rzecz oczywistą i uznawano, że nie warto się nią zajmować, dopiero dekonstrukcjonizm oraz badania antropologów kulturowych sprawiły, że zaczęto odróżniać płeć biologiczną od tej społeczno-kulturowej, czyli geder – mówiła wykładowczyni.

Gender w naukach społecznych to nic innego jak zespół cech, ról, wyróżników przypisywanych konkretnej płci: kobiecie i mężczyźnie (choć w niektórych kulturach wyróżnia się jeszcze płeć pośrednią), czyli mówiąc krótko: co to znaczy być kobietą i mężczyzną w danym społeczeństwie i czasie i czego w związku z tym oczekuje się od danej płci.

Powstaniu gender, czyli cech, naleciałości związanych z wychowaniem w danym społeczeństwie sprzyjają stereotypy, które schematyzując rzeczywistość, pozwalają ją łatwiej, bez wysiłku poznać. Ze stereotypami mamy najczęściej do czynienia, gdy mówimy: zawsze, każdy, nigdy, żaden itd.

Dorota Majka- Rostek zwracała uwagę, że stereotypy związane z płcią zazwyczaj łączą się z dyskryminacją, przedstawiła także różne koncepcje naukowe, wyjaśniające jak uczymy się ról kobiecych i męskich, podając ciekawe przykłady m.in. jak tłumaczy się płacz niemowlęcia w zależności, czy myślimy, że jest to chłopiec czy dziewczynka.

Gender nie jest pojęciem stałym, zmienia się tak jak zmieniają się role męskie i żeńskie dopasowując się do galopującej rzeczywistości, należy tu zwrócić uwagę na ruch emancypacyjny kobiet oraz równy dostęp płci do edukacji. Największy wpływ na zmianę stereotypów, jak podawała prelegentka, ma postęp technologiczny (więcej czasu wolnego), wydłużenie życia ludzkiego (macierzyństwo nie zajmuje całego życia kobiecie), rozwój antykoncepcji, czy zmieniający się rynek pracy (rzadko którego mężczyznę stać na samodzielne utrzymanie rodziny, praca kobiet to przymus ekonomiczny), czy indywidualizacja, czyli chęć wyrwania się ze społecznych schematów.

Nadal jednak wiodącymi nakazami, które mają charakteryzować kobietę są: bądź piękna i zadbana, opiekuńcza i troskliwa, możesz być traktowana gorzej przez innych, ale przede wszystkim bądź superkobietą – piękną, spełniającą się w roli matki i w pracy, dającą sobie radę ze wszystkim.

Równie silne, mimo obserwowanego tzw. kryzysu męskości, są nakazy męskości, podstawowy to: nie bądź kobiecy, a bądź agresywny (przykład wojska z hasłami „zrobimy z ciebie prawdziwego mężczyznę”), bądź seksualny (mężczyzna musi mieć ochotę na seks), bądź samowystarczalny.

Niezwykle ciekawy wykład był tylko naszkicowaniem zagadnienia gender w naukach społecznych, miejmy nadzieję, że był również wstępem do dalszego samodzielnego pogłębiania tematu przez słuchaczy.

Następny wykład podczas gali otwarcia wygłosił Sławomir Radzik z Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Przewodnik mówił o rezydencji kobiety, która na pewno łamała przyjęte normy postępowania nie tylko dla kobiety, ale i władczyni. Przy okazji wyjaśniania kwestii czy budowla w Kamieńcu to zamek czy pałac można się było dowiedzieć wielu ciekawostek na temat samego obiektu.

 

XVII Dolnośląski Festiwal Nauki to warsztaty, konkursy, pokazy, laboratoria, wykłady i dyskusje ciekawe, aktualne tematy poruszane przez znawców i specjalistów w danych dziedzinach, a wszystko także w powiecie ząbkowickim!

- Nauka codziennie jest inna i to chcemy pokazać na tym festiwalu – mówił w ZOK-u prof. Kazimierz Orzechowski, koordynator całego DFN.

Jak zapewniała organizatorka Festiwalu Nauki w Ząbkowicach Śląskich Barbara Mianowska, nauczyciel ząbkowickiego ogólniaka, program jest różnorodny, obejmujący wiele zagadnień i pozwalający poszerzać horyzonty i zdobywać nową wiedzę.

 

ZOBACZ PROGRAM - KLIKNIJ TUTAJ

 

Przeczytaj komentarze (11)

Komentarze (11)

Ząbkowiczanin piątek, 24.10.2014 23:02
I jeszcze te biedne dziewczynki z tymi niebieskimi pomponikami w...
mietek piątek, 24.10.2014 11:51
''ćpuny , pedały czy jebane tranzystory , skurwiał... życiorys od...
Ząbkowiczanin czwartek, 23.10.2014 23:23
Nakaz męskości : nie bądź kobiecy to kryzys wolności ?...
ola piątek, 24.10.2014 06:57
Jakbyś był i posłuchał to byś wiedział, że nikt nie...
Kobieta piątek, 24.10.2014 07:46
Jak nie o wybór płci chodzi to po co ta...
piątek, 24.10.2014 09:08
i tu właśnie pełne niezrozumienie gender wychodzi. Chcesz dowodów medycznych,...
Kobieta piątek, 24.10.2014 13:35
No to tym gorzej dla was i waszej teoryjki, a...
Ząbkowiczanin piątek, 24.10.2014 22:58
Hahaha...świetny strzał w kolano..."prawicowi fanatycy" i "prawicowa papka" oto super...
STOPGENDER czwartek, 23.10.2014 13:48
SAMA SOBIE WYCHOWUJ OBOJNIAKI
czwartek, 23.10.2014 12:08
No to sie zacznie
a co ku czwartek, 23.10.2014 11:46
a wypier... mi z jakims gender !!!!!!!!!!!!!! cwele chlop ma...