„Łączą nas góry – na szlaku z Merrell”. Ruszają wycieczki górskie po Sudetach dla osób z niepełnosprawnościami

poniedziałek, 20.6.2022 08:22 352 0

Już po raz czwarty osoby z niepełnosprawnościami wezmą udział w co najmniej 10 wycieczkach górskich po malowniczych Sudetach. W ramach tegorocznej akcji „Łączą nas góry – na szlaku z Merrell”, która startuje 19 czerwca, Fundacja Ładne Historie przygotowała cztery nowe trasy. Zapewni też specjalistyczny sprzęt i opiekę wolontariuszy. Dotychczas z 36 wycieczek po dolnośląskich Sudetach skorzystało już ponad 350 osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. To jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce, dzięki któremu wielu uczestników zaczyna spełniać marzenia i uprawiać turystykę górską także poza projektem.

 Góry są bliżej niż myślisz
Fundacja Ładne Historie udowadnia, że aktywny wypoczynek w górach dla osób z dysfunkcją ruchu jest możliwy. W tym roku, dzięki współpracy z jednym z partnerów projektu, marką Merrell, zorganizuje kolejne wycieczki dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. – Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu niesie nie tylko mnóstwo korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, ale jest też źródłem prawdziwej radości. Wierzymy, że outdoor jest dla każdego, bez względu na ograniczenia, z którymi się mierzy. Wspólnie z Fundacją chcemy po raz kolejny zachęcić do uczestnictwa w akcji „Łączą nas góry – na szlaku z Merrell”. Ten projekt motywuje do pokonywania barier, pomaga wyrównywać szanse i czerpać radość z obcowania z przyrodą – mówi Joanna Kuźma, managerka ds. komunikacji dystrybutora marki Merrell, producenta obuwia dla miłośników outdooru.

 

W ramach partnerstwa na stronie www.ladnehistorie.pl/naszlaku-z-merrell dostępny będzie cykl wideo-poradników opracowany z myślą o entuzjastach aktywności w plenerze. Z filmów będzie można dowiedzieć się m.in. jak dobrać odpowiednie obuwie, rozbić biwak i właściwie czytać mapę.

Wędrówki po Sudetach
Pierwsza wycieczka nową trasą wyruszy już 19 czerwca z przełęczy Tąpadła wokół Raduni znajdującej się w masywie Ślęży. Tamtejsze szlaki są mniej uczęszczane, dzięki czemu liczyć można na spokój w otoczeniu lasów i pięknych widoków. Plan na kolejną wyprawę (25 czerwca) to start w Batorowie i finał w Karłowie znajdującym się u podnóża Szczelińców w Górach Stołowych. Trakt Kręgielny, którym przebiegać będzie droga powrotna, posiada specjalnie wydzielony pas dla ruchu wózków inwalidzkich i dziecięcych.

 W pierwszą niedzielę lipca uczestnicy wyruszą z Wałbrzycha na Chełmiec, jeden z najwyższych szczytów Gór Wałbrzyskich. Finałowa destynacja (10 lipca) to Bardo Śląskie, z którego rozpocznie się spacer na Przełęcz Łaszczową. – Zależało nam, aby szlaki były nie tylko atrakcyjne krajobrazowo, ale i łatwo dostępne dla mieszkańców i mieszkanek Dolnego Śląska. Bez problemu będzie można do nich dotrzeć zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną – tłumaczy Daniel Gerus, który wraz z grupą osób z niepełnosprawnościami testuje wszystkie trasy pod kątem komfortu spacerowania dla uczestników wycieczek z dysfunkcją ruchu. W tym sezonie zaplanowanych jest co najmniej 10 wypraw po Sudetach.

 Turystyka górska to fantastyczna forma rehabilitacji i rekreacji. Od pierwszej odsłony projektu uczestnicy przeszli już ponad 380 kilometrów sudeckich szlaków. Wyprawy mają charakter integracyjny – biorą w nich udział zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i osoby zdrowe. – Podczas ostatniej edycji wspierało nas niemal 300 wolontariuszy z całego kraju. Jesteśmy społecznością, która wspólnie marzy, wytycza sobie kolejne cele i niesie w świat pozytywne przesłanie – mówi Anna Gerus z Fundacji Ładne Historie. Aby wziąć udział w wycieczkach, wystarczy zgłosić się drogą mailową, pisząc na adres: zapisy@ladnehistorie.pl.

Dorzuć się do puszki. Pomóż spełnić marzenia
Akcję „Łączą nas góry” wspierać można przez cały rok poprzez stronę internetową https://ladnehistorie.pl/wesprzyj-nas/. Koszt każdej wyprawy waha się od 4 do 5 tysięcy złotych. Szczegóły projektu na www.ladnehistorie.pl/lacza-nas-gory oraz w mediach społecznościowych „Łączą nas góry”: https://www.facebook.com/ladnehistorie, https://instagram.com/laczanasgory.

foto - Fundacja Łączy nas Football

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek