[FOTO] Srebrna Góra zaklęta w widokówce. Premiera albumu Jacka Grużlewskiego i Tomasza Przerwy

piątek, 19.11.2021 16:22 2315 2

Jacek Grużlewski i Tomasz Przerwa stworzyli album pełen unikatowych historycznych pocztówek i widokówek „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu”. Promocja wydawnictwa miała miejsce w przyjaznych progach Twierdzy Srebrna Góra.

Po kilkunastu latach od pierwszego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość” Jacek Grużlewski i Tomasz Przerwa wydali kolejny album przedstawiający miasteczko i jego główną atrakcję – Twierdzę Srebrna Góra – poprzez pocztówki i widokówki. Jak jednak podkreślają autorzy, nie jest to kontynuacja, ale zupełnie nowa jakość, odrębna opowieść o historii tej okolicy.

- To jest troszeczkę spacer po Srebrnej Górze. Praktycznie nie ma miejsca, którego pocztówkami i widokami z dawnych lat ten album by nie obejmował. Stąd też jego forma, trochę „niealbumowa”, by był bardziej poręczny, żeby można było przejść się z nim po Srebrnej Górze i powspominać te wszystkie miejsca, które dzisiaj wyglądają trochę inaczej lub po prostu nie istnieją – mówił podczas spotkania Jacek Grużlewski – Srebrna Góra ma w sobie tę siłę, że tych pocztówek, z tak małej miejscowości, relatywnie jest bardzo dużo. To oczywiście dzięki Twierdzy Srebrnogórskiej, od zawsze największej atrakcji turystycznej.

W albumie jest około 430 pocztówek i zdjęć -  wybranych z około 2000 – pogrupowanych w 21 rozdziałów tematycznych, każdy opatrzony krótkim wstępem historycznym.

- Nie było łatwo dokonać selekcji zgromadzonego materiału, ale zapewniam, że wybraliśmy takie pocztówki i widoki, które są ciekawe, inne.  Album został przede wszystkim wzbogacony o zdjęcia, które były wykonywane w jednym, dwóch egzemplarzach, są po prostu unikatowe – mówił Jacek Grużlewski.

Profesor Tomasz Przerwa przedstawił licznie zgromadzonym na promocji albumu zarys ewolucji produktu promocyjnego, jakim jest pocztówka.

-  Srebrna Góra końca XIX zaczyna być ważnym ośrodkiem turystycznym na mapie Śląska, a to bardzo silnie wiąże się z rozwojem wydawnictw, między innymi pocztówkowych. Popatrzmy na widokówkę, jak na znak czasu. Turysta, nieposiadający wtedy aparatu, chciał mieć wizualizację miejsca, które odwiedził. Stąd też widokówki i pocztówki, które rodzą się w latach 70. XIX wieku. Jest to rewolucja na rynku europejskim i światowym. Najpierw pojawia się karta pocztowa, potem pocztówka z jakimś wyobrażeniem. Najstarsza znaleziona pocztówka srebrnogórska pochodzi z 1888 roku, choć zakładam, że mogą być wcześniejsze. Wyobrażenie Srebrnej Góry jest na początku dosyć słabej jakości i zajmuje tylko niewielką część pocztówki. Na przełomie XIX i XX wieku pojawiło się wiele pocztówek, to tak zwane grussy, czyli pozdrowienia z Twierdzy Srebrna Góra – opowiadał Tomasz Przerwa.

Jak dodawał, kolejnym rodzajem były widokówki artystyczne, powstała m.in. cała seria widokówek związanych z fortem Ostróg, będących reprodukcjami obrazów Carla Morgensterna. Następnie pojawia się widokówka oparta na fotografii. Tworzył je na przykład mieszkaniec Srebrnej Góry Karl Arlt.

- W przyszłym roku, najpóźniej w następnym, chcemy zrobić zupełnie osobny album tylko ze zdjęciami Karla Arlta. Myślę, że jest to postać bardzo ważna dla Srebrnej Góry, który miał tu pracownię fotograficzną i fotografował miasteczko. Mieszkał w budynku za torami na pierwszym piętrze i często ze swojego atelier wykonywał zdjęcia – zapowiedział Jacek Grużlewski.

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Nowy wątek
puś złamany piątek, 19.11.2021 18:21
Niechże ktoś poprawi błędy w tekścieie. Dziękuję. :-D
sobota, 20.11.2021 13:17
Popraw swoje błędy