[FOTO, WIDEO] Wspaniały koncert Piotra Rojka zakończył cykl prezentacji organowych w Kamieńcu Ząbkowickim

wtorek, 14.9.2021 12:58 3672 3

Koncert profesora Piotra Rojka zakończył cykl prezentacji organowych "Z muzyką dawną przez wieki" w kościele pw. WNMP i Jakuba Starszego w Kamieńcu Ząbkowickim. 

Na cykl prezentacji "Z muzyką dawną przez wieki" złożyło się pięć koncertów organowych, podczas których wykonywano utwory najsławniejszych kompozytorów. Spotkania urozmaicane były ciekawostkami z życia artystów, ich biogramami, informacjami na temat utworów i instrumentów, przede wszystkim organów. 

Zwieńczeniem comiesięcznych spotkań z muzyką klasyczną był ostatni koncert w wykonaniu profesora  Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Piotra Rojka, pasjonata muzyki organowej i budowy oraz brzmienia samego instrumentu, o czym z entuzjazmem opowiadał. 

Koncert Piotra Rojka, a szczególnie jego improwizacja inspirowana trzema utworami pieśni maryjnych podanymi przez słuchaczy, wydobyła z kamienieckich organów ekspresyjne, ciężkie i doniosłe tony, ale również niezwykle lekkie i delikatne brzmienia. Unaoczniła wszechstronność tego instrumentu, pokazując różnorodność wydobywanych dźwięków, co docenili zachwyceni słuchacze. 

- Organy piszczałkowe są bardzo złożonym instrumentem o skomplikowanej i delikatnej budowie. Drewniane i niektóre delikatne elementy z biegiem czasu ulegają zatarciu bądź uszkodzeniu, co powoduje zacinanie się niektórych dźwięków podczas grania. Aby instrument był sprawny, powinien być przeglądany i naprawiany regularnie, tak, aby usterki, które posiada, nie przerodziły się w poważne awarie, co skutkuje bardzo dużymi kosztami Dlatego zrodził się pomysł organizacji prezentacji  organowych, podczas których zbieramy ofiary na przeglądy naszego instrumentu i ewentualne naprawy, aby mógł nam służyć jeszcze przez wiele lat. Chcieliśmy także pokazać państwu, jak wygląda praca organisty i  jak wyglądają organy od środka - mówił organizator wydarzenia, Emil Koprzak, organista w kamienieckiej parafii. 

Podczas spotkań dobrowolne ofiary można było wrzucać do specjalnej puszki. Datki można także nadal wpłacać na konto parafii z dopiskiem ”organy”. Numer konta znajduje się na stronie parafii i na cegiełkach znajdujących się  na stoliku pod chórem.

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Nowy wątek
kch piątek, 17.09.2021 12:40
Na pewno ciekawe, muzyczne wydarzenie. Gdybym wiedziała chętnie bym skorzystała....
sobota, 18.09.2021 19:24
Chciałbym zaznaczyć, że na portalu Doba. Pl co miesiąc były...
Mieszkaniec wtorek, 14.09.2021 15:01
Super inicjatywa. Szkoda tylko, że tak mało mieszkańców Gminy wykazało