W ostatnie dni wakacji zapraszamy do Arboretum w Wojsławicach

piątek, 27.8.2021 16:10 832 0

Ostatnie dni wakacji. Zapraszamy do Wojsławic, do Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego

Jak spędzić ostatnie dni wakacji? Może w bajkowym ogrodzie, położonym wśród wzgórz z widokiem na Góry Sowie? Wśród dojrzewających jabłek, kwitnących hortensji i róż? Pod drzewami, które pamiętają czasy dinozaurów?  Zapraszamy do Arboretum Ogrodu Botanicznego UWr w Wojsławicach. Poza pięknymi trasami spacerowymi w naszym ogrodzie jest także plac zabaw dla dzieci, miejsca na ognisko i celtycki horoskop drzew.

- W Arboretum Wojsławice możemy podziwiać 200 lat tradycji ogrodniczej – mówi dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Zygmunt Kącki. – wielkie, piękne kolekcje rzadkich odmian roślin.

-Koniec lata nie oznacza, że w Arboretum nic się nie dzieje. Wręcz odwrotnie. – mówi Hanna Grzeszczak-Nowak – Niektóre rośliny wręcz wybuchają ogromem kwiatów. W tej chwili dominują hortensje. Mogą Państwo podziwiać ponad 600 różnych gatunków i odmian. Jest to największa kolekcja w Polsce.

Wojsławice to świetne miejsce, by aktywnie spędzić czas, łącząc zabawę z edukacją.

Hanna Grzeszczak-Nowak dodaje: Możemy poznać drzewa z epoki dinozaurów, przy tych drzewach swoje pieczątki mają małe dinusie, co jest świetną zabawą dla dzieci. Można korzystać z placu zabaw, zrobić ognisko, podziwiać wystawę minerałów. Jeden dzień tutaj da państwu oddech, relaks i dużo radości.

Arboretum Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach położone jest 50 km na południe od Wrocławia i 2 km na wschód od historycznej Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich. Administracyjnie należą do gminy Niemcza, powiatu dzierżoniowskiego, województwa dolnośląskiego. Okolice Niemczy to pasma Wzgórz Gumińskich, Dębowych i Krzyżowych, o zróżnicowanej budowie geologicznej, poprzecinane łagodnymi jarami i wąwozami. Dnem najgłębszego wąwozu, na wysokości 150−200 m. n.p.m. płynie z południa na północ rzeka Ślęza, zasilana licznymi potokami. Nad jednym z jej prawobrzeżnych dopływów, w malowniczej kotlinie, na północnych stokach Wzgórz Dębowych na wysokości 213−320 m n.p.m. jest położone Arboretum w Wojsławicach.

Teren parku przecinają dwie doliny. Ich środkiem przepływają niewielkie strumyki. Na ich bazie utworzono kilka stawów przegrodzonych groblą oraz zbudowano niewysokie progi wodne, które niewątpliwie poprawiają warunki mikroklimatyczne dla roślin.

Warunki fizjograficzne, specyficzny mikroklimat, wysoka wilgotność powietrza, długo zalegający śnieg oraz sporadycznie występujące wiosenne przymrozki i żyzna gleba sprzyjają uprawie wielu gatunków roślin rzadko spotykanych w innych regionach Polski.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek