Seniorze nie daj się oszukać - spotkania policjantów ze starszymi osobami

piątek, 9.7.2021 13:15 1257 0

Kreatywność oszustów i złodziei nie zna granic. Na wnuczka, na policjanta, pracownika firmy telekomunikacyjnej, energetycznej a nawet ośrodka pomocy społecznej – oszukują w świecie realnym, oszukują w internecie. Ząbkowiccy policjanci spotykają się z seniorami i tłumaczą metody najbardziej popularnych sposobów działania przestępców oraz udzielają praktycznych porad, co robić w przypadku, gdy zadzwoni do nich oszust.

Chociaż coraz więcej mówi się o różnego rodzaju oszustwach jak najpopularniejsze chyba wyłudzanie pieniędzy metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”, to wciąż słyszymy o kolejnych skutecznych przypadkach takich działań. Ofiarami najczęściej padają osoby starsze, które nie zawsze dostatecznie krytycznie podchodzą do tego, co usłyszą lub wyczytają w sieci. Policjanci starają się dotrzeć do jak największej liczby seniorów.

Spotkania z policjantami mają na celu podnoszenie świadomości osób narażonych na oszustwa. Dzięki profilaktyce seniorzy wiedzą, kiedy należy wzmożyć czujność i jak działać, kiedy w słuchawce usłyszą historię o członku rodziny który uległ wypadkowi lub zachorował na COVID, czy o zagrożonych na koncie bankowym oszczędnościach. Dzielnicowi zaznaczali, że policja nigdy nie angażuje osób postronnych w swoje działania, nigdy nie informuje o wypadkach czy zatrzymaniach przez telefon, nie prosi też o pieniądze.

Drodzy seniorzy, bądźcie czujni, jeżeli coś budzi wasz niepokój – skontaktujcie się z zaufaną osobą lub zadzwońcie na policje. Z kolei do młodszych apelujemy – rozmawiajcie ze swoimi rodzicami i dziadkami, informujcie ich o zagrożeniach

Stosujmy zasady ograniczonego zaufania
* Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
* nie zaciągaj kredytów na cel, którego nie znasz
* nie wypłacaj ze swojego konta żadnych oszczędności i nie przekazuj ich obcym którzy twierdzą, że Twoje konto jest zagrożone
* nie przekazuj pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za Twoich krewnych
* nie przekazuj informacji na swój temat osobom nieznajomym
* nie otwieraj drzwi do mieszkania osobom, których nie znasz
* żądaj identyfikatora od odwiedzających Cię pracowników instytucji

Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom seniorzy odprawią oszustów z kwitkiem

 

Oficer Prasowy KPP Ząbkowice Śl.

st.asp. Katarzyna Mazurek

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek