Szkoła z Przyłęku z Fundacją Orange zatroszczą się o dzieci w cyfrowym świecie

piątek, 11.6.2021 09:59 1061 0

280 szkół w całej Polsce w tym 21 z województwa dolnośląskiego od września będzie realizować bezpłatne programy edukacyjne MegaMisja i #SuperKoderzy, prowadzone przez Fundację Orange. Zostały one wyłonione spośród ponad 1100 zgłoszeń. Uczniowie z klas 1-3,uczestnicząc w MegaMisji dowiedzą się jak bezpiecznie i twórczo korzystać z internetu, a z klas 4-8, w #SuperKoderach – poznają podstawy programowania oraz sprawdzą, jak dzięki technologii uczyć się w sposób kreatywny i angażujący. Programy pomogą także kształtować zdrowe nawyki cyfrowe u dzieci i młodzieży, często zaburzone przez edukację zdalną.

 

21 szkół z województwa dolnośląskiego wspólnie z Fundacją Orange od września będzie uczyć dzieci jak ważna jest nie tylko sprawna obsługa narzędzi takich jak laptop czy tablet, ale też znajomość zasad bezpieczeństwa w internecie, dbanie o swoją prywatność, krytyczne podejście do treści zawartych w sieci, kreatywne spędzanie czasu z ekranami i bez nich oraz balans między życiem online a offline. 

- Edukacja cyfrowa i rozmowy o nowych technologiach nie zawsze są łatwe, dlatego stworzyliśmy programy, które pomagają w tym zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Po kilku latach realizacji MegaMisji i #SuperKoderów widzimy też, że sprawdza się sposób w jaki pracujemy ze szkołami i to, że proponujemy naukę  w dużej mierze bez użycia ekranów – głównie poprzez zabawę, współpracę, dyskusję w grupach i tworzenie wspólnych projektów – mówi Łucja Kornaszewska, kierowniczka Działu Programów Fundacji Orange.

Fundacja Orange od 15 lat dba o rozwój dzieci i młodzieży w cyfrowym świecie. Uczy dzieci zasad bezpiecznego internetu, podstaw programowania, robotyki czy druku 3D. Oba programy, które od września będą realizowane w szkołach, wpisują się w podstawę programową. W poprzednich edycjach udział w MegaMisji i #SuperKoderach wzięło ponad 1700 szkół i blisko 44 tys. uczniów w całej Polsce. Na czym polegają programy?

MegaMisja dla klas 1 – 3 to 10-miesięczny kurs przygotowujący najmłodszych do tego, aby odpowiedzialnie i bezpiecznie korzystać ze smartfonów, tabletów i komputerów oraz unikać pułapek cyfrowego świata. Zajęcia odbywają się w formie zabawy, w której uczniowie za wykonanie kolejnych zadań zdobywają nagrody dla całej szkoły – na przykład tablety, audiobooki, książki, materiały plastyczne i pomoce edukacyjne. To dla dzieci przede wszystkim przygoda z bohaterami programu – Julką, Kubą i Psotnikiem, a dla nauczyciela świetny sposób na poprowadzenie ciekawych i angażujących lekcji.

#SuperKoderzy dla klas 4-8 to zajęcia, na których uczniowie poznają podstawy programowania. Nie tylko na lekcjach informatyki, ale też na innych np. na przyrodzie, historii, fizyce, muzyce, lekcji języka polskiego i języków obcych. Nauczyciel nie musi mieć umiejętności informatycznych ani umieć programować, by móc prowadzić zajęcia. To wspólne odkrywanie jak kreatywnie wykorzystać możliwości, jakie dają nowe technologie. Szkoły, które zakwalifikowały się do programu otrzymają grant na zakup niezbędnego sprzętu.

- Cieszymy się, że tak wiele szkół zgłosiło się do naszych programów, zwłaszcza w tak trudnym czasie nauczania zdalnego. Jesteśmy pełni podziwu dla zaangażowania uczniów, nauczycieli i nauczycielek oraz dyrekcji. W tym roku szczególnie ważne były dla nas placówki z gmin, w których inicjatyw związanych z nowymi technologiami jest nieco mniej. Cieszymy się, że będziemy pracować z tak wieloma szkołami z miejsc, w których nie mieliśmy okazji jeszcze działać – podsumowujeŁucja Kornaszewska.

Pełna lista szkół zakwalifikowanych do programów: https://fundacja.orange.pl/aktualnosci/artykul/sprawdz-czy-twoja-szkola-dostala-sie-do-megamisji-superkoderow

 

Z województwa dolnośląskiego do MegaMisji dostały się szkoły:

 1. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Olszynie
 2. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu
 3. Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Gniewkowie
 4. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce
 5. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ujeźdźcu Wielkim
 6. Szkoła Podstawowa im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy
 7. Szkoła Podstawowa nr 1 w Olszynie
 8. Szkoła Podstawowa w Białołęce
 9. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Dobrzeniu

 

a do #SuperKoderów szkoły:

 1. Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim
 2. Szkoła Podstawowa Tęcza w Zgorzelcu
 3. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Podróżników i Odkrywców Polskich w Oleśnicy
 4. Niepubliczna Szkoła Podstawowa Świdnickiego Stowarzyszenia Oświatowego "Bliżej Dziecka" w Świdnicy
 5. Szkoła Podstawowa nr 2 w Głuszycy
 6. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Serbach
 7. Szkoła Podstawowa nr 24 we Wrocławiu
 8. Szkoła Podstawowa nr 118 im. płk. B. Orlińskiego we Wrocławiu
 9. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. KEN w Bardzie z Filią w Przyłęku
 10. Szkoła Podstawowa im. Św. Mikołaja z Miry w Krzelowie
 11. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu
 12. Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego Chrobry w Głogowie

Szkoły, które nie dostały się do programów mogą korzystać z otwartej MegaMisji i bezpłatnych scenariuszy zajęć #SuperKoderów dostępnych na stronach programów:https://megamisja.pl/ oraz https://superkoderzy.pl/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek