Dolnośląski Festiwal tajemnic z odsłoną ziębicką

sobota, 1.8.2020 02:00 1851 0

Konferencja Odkrywców online, która z uwagi na pandemię zastąpiła tegoroczny Dolnośląski Festiwal Tajemnic będzie miała również ziębicką odsłonę. O tajemnicach cystersów, w rozmowie z Joanną Lamparską, opowie Jarosław Żurawski - dyrektor Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.

Zachęcamy do śledzenie profilu DFT i zapisania w kalendarzu daty 30 sierpnia, bo właśnie wtedy na pytania pani Joanny będzie odpowiadał pan Jarosław.

Joanna Lamparska, autorka programów książek o tajemnicach Dolnego Śląska w 2010 roku wymyśliła Dolnośląski Festiwal Tajemnic W tym roku zapraszam wykładowców online.

5.08.2020 godz. 20.00 Dolnośląski Festiwal Tajemnic
Joanna Stoklasek-Michalak i Kornel Drążkiewicz (na zdjęciu) prezentują „Tajemniczą Twierdzę Kłodzko". Ona – historyczka sztuki i dyrektorka Twierdzy Kłodzko, on przewodnik w Twierdza Kłodzko, entuzjasta fortyfikacji i członek kłodzkiej grupy rekonstrukcyjnej „47 Pruski Pułk Piechoty”. Opowiedzą o tajemnicach II wojny światowej i PRLu związanych z twierdzą, zabiorą nas w podróż przez korytarze kontrminowe, jedyne w Polsce chodniki o tej funkcji udostępnionych turystom. Nie zabraknie również tajemniczych postaci; szpiegów, zbójów i trucicieli.

16. 08. godz. 20.00 Dolnośląski Festiwal Tajemnic
Agnieszka Dobkiewicz– Mała Norymberga – procesy katów Gross Rosen. Zaledwie kilka dni po premierze książki "Mała Norymberga" ( Znak Horyzont jej autorka zabiera nas w podróż do lat 40. ubiegłego wieku. Razem z nią śledzimy nie tylko, jak na Dolnym Śląsku rodził się ruch narodowosocjalistyczny, ale także, jakie skutki przyniósł. Po wojnie przychodzi czas rozliczeń. W Świdnicy przed sądem stają zbrodniarze wojenni, a naprzeciw nich ofiary. Widzimy ich twarze, słyszymy słowa i dowiadujemy się o zapomnianych zbrodniach. Dobkiewicz pokazuje twarze i umysły zbrodniarzy. Czy mordowanie ludzi było tylko elementem systemu? Co znaczyła przyzwoitość? Czy o zbrodni można zapomnieć? To będzie mocna rozmowa!

26.08 godz. 20.00 Dolnośląski Festiwal Tajemnic
Zdzisław Łazanowski i Jerzy Cera (na zdjęciu) „Tajemnice kompleksu Osówka w Górach Sowich”. Dyrektor Podziemne Miasto Osówka i znany badacz Gór Sowich odkrywają sekrety jednego z najciekawszych kompleksów Projektu „Riese”. W jakim celu drążone były podziemia, czy znamy je w całości, jakie tajemnice jeszcze kryją. Wracamy do sprawy Uskoku, Siłowni i Kasyna, czyli tematów, które od lat rozbudzają wyobraźnię kolejnych pokoleń poszukiwaczy.

12.08.2020 godz. 20.00 Dolnośląski Festiwal Tajemnic Michał Stonawski pisze: „Paranormalne. Prawdziwe historie nawiedzeń”.
Michał Stonawski, badacz zjawisk paranormalnych, który całe życie poświęcił na tropienie prawdy opowiada o znanych i zupełnie zapomnianych miejscach, z którymi związane są historie tajemniczych nawiedzeń. A za każdą z nich stoi przeszłość, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Z Autorem rozmawia gościnnie Agnieszka Dobkiewicz

5.08,2020 godz. 20.00 Dolnośląski Festiwal Tajemnic
Joanna Stoklasek Michalak i Kornel Drążkiewicz „Tajemnicza Twierdza Kłodzko". Ona – historyczka sztuki i dyrektorka Twierdzy Kłodzko, on przewodnik w Twierdzy Kłodzko, entuzjasta fortyfikacji i członek kłodzkiej grupy rekonstrukcyjnej „47 Pruski Pułk Piechoty”. Opowiedzą o tajemnicach II wojny światowej i PRLu związanych z twierdzą, zabiorą nas w podróż przez korytarze kontrminowe, jedyne w Polsce chodniki o tej funkcji udostępnionych turystom. Nie zabraknie również tajemniczych postaci; szpiegów, zbójów i trucicieli.

2.07.2020 godz. 20.00 Dolnośląski Festiwal Tajemnic

Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa „Od tajemniczych malowideł po czasy zarazy w Muzeum Papiernictwa”. Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój, historyk i autor blisko dwustu opracowań o dawnym papiernictwie oraz zabytkach techniki przybliży dzieje jednego z najpiękniejszych polskich zabytków – młyna papierniczego w Dusznikach Zdroju. Nie zabraknie ciekawostek o życiu dawnych papierników, tajemnic malowideł we wnętrzach młyna i opowieści o straszliwych skutkach epidemii. Skąd zaraza w muzeum? Musicie nas posłuchać.

9.08 godz. 20.00 Dolnośląski Festiwal Tajemnic

Adam Grajewski i Piotr Maszkowski „Czy prawo sprzyja poszukiwaczom?” Joanna Lamparska rozmawia z dr Adamem Grajewskim (na zdjęciu), archeologiem, doktorem nauk prawnych oraz wykładowcą Uniwersytetu Łódzkiego, który od lat również jako funkcjonariusz policji zajmuje się problematyką zagrożeń dla dziedzictwa narodowego oraz Piotrem Maszkowskim, historykiem i dziennikarzem, wieloletnim redaktorem naczelnym miesięcznika „Odkrywca”, współpracownik telewizji History i portalu poszukiwacze.org

19.07.2020 godz. 20.00 Dolnośląski Festiwal Tajemnic
dr hab. Tomasz Przerwa „Tajemnicza Srebrna Góra, nowe ustalenia, nowe zagadki”. Historyk, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, autor licznych publikacji o Srebrnej Górze i współautor monografii Twierdza Srebrna Góraóra zdradzi sekrety studni w twierdzy, opowie o oflagu VIIIB, planach autostrady przez Srebrną Górę oraz zaginionych Tygrysach. Dowiemy się, czy Srebrnej Górze znajdowały się rozbite i porzucone niemieckie czołgi Panzerkampfwagen VI Tiger zwane potocznie „Tygrysami”. Wiele wskazuje na to, że... TAK‼.

2.09.2020 godz. 20.00 Artur Sawicki
Artur Sawicki „Różne oblicza Jaskini Niedźwiedziej, czyli co skrywa Góra Stroma" . Geograf i kierownik Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie ujawnia sekrety jednej z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Odkryta przez przypadek w 1966 roku do dzisiaj wciąż skrywa mnóstwo zagadek. Ile ma poziomów? Co w niej można jeszcze znaleźć?

23.08.2020 godz. 20.00 Dolnośląski Festiwal Tajemnic
dr Leszek Solski „Tajemnicze historie z wrocławskiego ZOO.
Dyrektor edukacji i historyk wrocławskiego ogrodu zoologicznego przybliży historię tego wyjątkowego miejsca. Będziemy pytać o słonia Teodora, ludzkie zoo, a także wykopaliska z 2018 roku, podczas których na wybiegu słoni odnalezione zostały kości. Nie ominiemy tematu trudnych dni II wojny światowej oraz historii powstawania zdjęć do „Stawki większej niż życie”.
ZOO Wrocław

2.09 godz. 20.00 Dolnośląski Festiwal Tajemnic
Artur Sawicki „Różne oblicza Jaskini Niedźwiedziej, czyli co skrywa Góra Stroma" . Geograf i kierownik Jaskini Niedźwiedziej ujawnia sekrety jednej z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Odkryta przez przypadek w 1966 roku do dzisiaj wciąż skrywa mnóstwo zagadek. Ile ma poziomów? Co w niej można jeszcze znaleźć.

9.08.2020 godz. 20.00 Dolnośląski Festiwal Tajemnic

Adam Grajewski i Piotr Maszkowski (na zdjęciu)„Czy prawo sprzyja poszukiwaczom?” Joanna Lamparska rozmawia z dr Adamem Grajewskim (na zdjęciu), archeologiem, doktorem nauk prawnych oraz wykładowcą Uniwersytetu Łódzkiego, który od lat również jako funkcjonariusz policji zajmuje się problematyką zagrożeń dla dziedzictwa narodowego oraz Piotrem Maszkowskim, historykiem i dziennikarzem, wieloletnim redaktorem naczelnym miesięcznika „Odkrywca”, współpracownik telewizji History i portalu poszukiwacze.org

26.08.2020 godz. 20.00 Dolnośląski Festiwal Tajemnic
Zdzisław Łazanowski (na zdjęciu) i Jerzy Cera „Tajemnice kompleksu Osówka w Górach Sowich”. Dyrektor Podziemnego Miasta Osówka i znany badacz Gór Sowich odkrywają sekrety jednego z najciekawszych kompleksów Projektu „Riese”. W jakim celu drążone były podziemia, czy znamy je w całości, jakie tajemnice jeszcze kryją. Wracamy do sprawy Uskoku, Siłowni i Kasyna, czyli tematów, które od lat rozbudzają wyobraźnię kolejnych pokoleń poszukiwaczy.

30.08.2020 Dolnośląski Festiwal Tajemnic
Jarosław Żurawski „Tajemnice cystersów”
Historyk i muzealnik, dyrektor Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębiceprzybliży ślady i tajemnice henrykowskich Cystersów na Ziemi Ziębickiej. Ślady cystersów są tu widoczne na każdym kroku: kościoły pocysterskie w wielu wsiach i miasteczkach, młyny, spichlerze, folusze lub ich pozostałości, kopalnie kruszców, dwory pocysterskie. Śmiało więc można powiedzieć, że Ziemia Ziębicka cystersami stała – taka kraina Cystersów na Przedgórzu Sudeckim! Dziś opactwo henrykowskie to dla mieszkańców Ziemi Ziębickiej i nie tylko, miejsce zarówno uniesień religijnych, skarbnica dzieł sztuki, ale i wspaniale miejsce rekreacji z pięknym ogrodem, parkiem oraz tajemnicami.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek