Dobiega końca remont wieży widokowej na Jaworniku Wielkim. Jak można dostać się na szczyt? [MAPA SZLAKÓW, FOTO]

czwartek, 11.5.2023 11:52 2455 6

Jak informuje gmina Złoty Stok, dobiegają końca prace remontowe wieży widokowej na Jaworniku Wielkim w górach Złotych. Z platformy obserwować można krajobraz m.in. Ziemi Ząbkowickiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak dostać się na szczyt?

Jawornik Wielki (872 m n.p.m.) znajduje się w północnej części Gór Złotych. Na szczyt można dojść na kilka sposobów. Ze Złotego Stoku można dotrzeć trzema wariantami:

Pierwszym z nich może być ponad dwugodzinny spacer z okolic Leśnego Parku Przygody "Skalisko" w Złotym Stoku. Czerwony szlak pnie się do szczytu przez ok. 5,5 km. Mijamy Pensjonat Złoty Jar i po ok. 1,5h docieramy do Przełęczy pod Trzeboniem. Stamtąd kontynuujemy spacer czerwonym szlakiem i po około 40 minutach docieramy do Rozdroża pod Jawornikiem, gdzie odbijamy w prawo i po ok. 5 min naszym oczom ukaże się platforma widokowa.

Druga trasa to wybór szlaku zielonego, który również prowadzi od parku "Skalisko". Ten wariant jest zaledwie 100 m dłuższy od poprzedniego. Podążając zielonymi oznaczeniami, po niecałych dwóch godzinach wędrówki wzdłuż polsko-czeskiej granicy docieramy do Przełęczy Jawornickiej, gdzie znajduje się rozwidlenie szlaków. Odbijamy w prawo, a szlak żółty poprowadzi nas bezpośrednio do platformy. Po drodze spotka się ze szlakiem czerwonym na Rozdrożu pod Jawornikiem, gdzie trzeba będzie najpierw odbić w lewo, a po ok. 50 m znowu w prawo (cały czas podążając za żółtymi oznaczeniami).

Trzeci wariant dojścia ze Złotego Stoku to szlak żółty. Ta droga jest nieco łagodniejsza, ale czekać nas będzie ok. 6,3 km spaceru w jedną stronę. Wędrówkę rozpocząć można przy mennicy w Złotym Stoku. Po ok. 1h40 powinniśmy dotrzeć na Przełęcz pod Trzeboniem, gdzie kontynuujemy podróż czerwonym szlakiem, jak w pierwszym opisanym wariancie. Cały spacer z mennicy na platformę powinien zamknąć się w 150 minutach w jedną stronę.

Kolejny sposób jest znacznie krótszy i nie zakłada rozpoczęcia spaceru w Złotym Stoku. Musimy dojechać do Przełęczy Jaworowej znajdującej się w ciągu DW390. To niecałe 9 km od centrum Złotego Stoku. Jeśli podróżujemy od strony tej miejscowości, po zaparkowaniu kierujemy się w lewo żółtym szlakiem, który już po ok. 5 minutach spaceru spotyka się ze szlakiem czerwonym. Wówczas skręcamy w lewo i przez ok. 10 kolejnych minut prowadzą nas zarówno żółte, jak i czerwone oznaczenia. Docieramy do rozwidlenia obu szlaków o nazwie "Przełęcz Jaworowa, skrzyżowanie" i kontynuujemy spacer szlakiem czerwonym. Po około 25 minutach powinniśmy dotrzeć do Rozdroża pod Jawornikiem i wówczas skręcamy w lewo i po 5 minutach zobaczymy platformę. Ten wariant to w sumie ok. 3,5 km spaceru, który w dwie strony powinien nam zająć nie więcej niż 1,5h, wliczając pamiątkowe zdjęcia.

Sposoby dojścia można połączyć - np. w pierwszą stronę można spróbować pierwszego wariantu szlakiem czerwonym, a wrócić zielonymi szlakówkami.

Na Jawornik Wielki można dotrzeć również z Republiki Czeskiej lub z miejscowości Orłowiec w pow. kłodzkim. Dla bardziej wytrwałych piechurów istnieje również opcja spaceru z Przełęczy Lądeckiej przez Borówkową (900 m n.p.m.), gdzie też możemy podziwiać wspaniały krajobraz z wieży widokowej. Z tym że w tym przypadku należy liczyć się już z ponad 16 kilometrami wędrówki.

Linki do tras na stronie mapa-turystyczna.pl zamieszczone są poniżej:

1) Jawornik Wielki ze Złotego Stoku (Leśny Park Przygody "Skalisko") szlakiem czerwonym; 5,5 km, szacowany czas: 2h16 min (w jedną stronę)
2) Jawornik Wielki ze Złotego Stoku (Leśny Park Przygody "Skalisko") szlakiem zielonym; 5,6 km, szacowany czas: 2h21 min (w jedną stronę)
3) Jawornik Wielki ze Złotego Stoku (mennica) szlakiem żółtym i czerwonym; 6,3 km, szacowany czas: 2h26 min (w jedną stronę)
4) Jawornik Wielki z Przełęczy Jaworowej (DW390) szlakiem żółtym i czerwonym; 1,8 km, szacowany czas: 44 min (w jedną stronę)
5) Jawornik Wielki z Przełęczy Lądeckiej przez Borówkową; 8,2 km, szacowany czas: 2h56 min (w jedną stronę)

foto: gm. Złoty Stok, opracowanie: doba.pl

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

poniedziałek, 15.05.2023 08:40
Wieża nie jest zła, widoki ładne jedynie wokół wieży...
niedziela, 14.05.2023 15:34
A kto remontuje tą wieżę? Czy był przetarg ,zresztą jakoś często...
Radny sobota, 13.05.2023 10:06
Jaki burmistrz taka wieża i takie widoki na przyszłość:(
Remix1 piątek, 12.05.2023 23:29
Trzeba wyciąć drzewa ponieważ zasłaniają cały widok
Miłośnik i mieszkaniec Złotego S czwartek, 11.05.2023 22:05
Nie nazywajmy tego wieżą widokową tylko tarasem. Złoty Stok...
Rodowity Złotostotczanin piątek, 12.05.2023 09:29
Zgadzam się z przedmówca, WIEŻA POWINNA BYC TAK WIDOCZNA, ze...