Dla kochających dobrą muzykę: Festiwal muzyczny w Javorniku

piątek, 13.9.2019 11:22 2516 0

Krzysztof Woliński zaprasza i poleca:

 

DLA KOCHAJĄCYCH DOBRĄ MUZĘ

 

Nie od dzisiaj wiadomo, że nasi południowi sąsiedzi znają się na dobrej hudbie (muzyce) i nie tylko słuchają, ale mają taki zwyczaj, że w każdej nawet najmniejszej miejscowości można posłuchać grających. A przy takim traktowaniu sztuki owocem tej miłości są festiwale duże i małe. I jako się rzekło po raz 27. w pobliżu, czyli w Javorniku i okolicach (Czechy), będzie się odbywał Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, któremu patronuje Karl Ditters* von Dittersdorf. Tradycyjnie program, również tegorocznej edycji, jest bardzo bogaty i różnorodny. Festiwal potrwa od 21 września do 20 października, a rozpocznie się Koncertem Inauguracyjnym 21. września (sobota) o godz. 19.oo w kościele Nawiedzenia Marii Panny w Bilej Vodzie. W programie koncertu premierowe utwory patrona festiwalu, jego ucznia Jan Křtitela Vaňhala (przedstawiciel klasycyzmu w muzyce, stworzył co najmniej 73 symfonie, spośród których najlepsze (g2 i d1) nie ustępują najwybitniejszym symfoniom Haydna i mogły mieć wpływ na twórczość Mozarta) oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta, wykonywane przez zespół Camerata Moravia pod dyrekcją Petra Chromčáka, a solistkami będą Vaclava Krejči Housková – alt oraz Anna Začalová - sopran.

**********************

Camerata Moravia - jedna z najbardziej reprezentatywnych orkiestr kameralnych w Czechach, założona w 1987 roku przez najlepszych muzyków z Morawskiej Filharmonii Ołomunieckiej. Skład instrumentalny stwarza możliwość wykonywania wszechstronnego repertuaru, od wczesnych mistrzów baroku po muzykę XX wieku a także utwory współczesnych kompozytorów.

Zespół koncertował w Europie, występując Hiszpanii, Niemczech, Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Danii i Austrii. Uczestniczył w wielu międzynarodowych wydarzeniach artystycznych, m. in. na festiwalu w Reims (Francja), prowadzonym przez lorda Yehudi Menuhina. Orkiestra współpracuje z uznanymi solistami o światowej sławie, np. z francuskim klarnecistą Philippe'em Cuperem. Orkiestra nagrała 10 płyt CD i występowała w wielu studiach radiowych i telewizyjnych.

Camerata Moravia pochodzi z Ołomuńca, który jest jednym z najważniejszych centrów kultury w Czechach i gospodarzem wielu imprez artystycznych: Międzynarodowego Festiwalu Organowego, Międzynarodowego Festiwalu Dvořáka, Międzynarodowego Festiwalu Chórów Dziecięcych. Orkiestra koncertuje również na innych międzynarodowych festiwalach w Czechach - Praska Wiosna, Janáček Maj Ostrawa, Dvořák Ołomuniec.

Więcej na stronie będącej źródłem tekstu:

http://soprania.com/artists/camerata-moravia/

**********************

Na wszystkie koncerty można nabyć bilety tuż przed ich rozpoczęciem, a cena wstępu na koncert inauguracyjny to 200 koron (normalne) i 150 (ulgowe dla dzieci, studentów i seniorów)*. Organizatorzy proszą o posiadanie koron czeskich, gdyż nie ma możliwości wymiany na miejscu oraz płacenia kartą (aktualny kurs wymiany to ok. 17 zł za 100 koron). Warto ze sobą zabrać kilka koron więcej, ponieważ zawsze po koncercie można kupić płyty występujących artystów. Jak dojechać na koncert do Bilej Vody można zobaczyć na mapkach dołączonych do zaproszenia.

O kolejnych koncertach XXVII Festiwalu, programie i występujących artystach sukcesywnie będzie informował nasz portal.

Krzysztof Woliński

_______________________

*/ Karel Ditters von Dittersdorf - austriacki barokowy kompozytor i muzyk. Jest autorem 50 oper i 200 symfonii. Połowę swojego życia spędził na Śląsku, z czego kilka lat mieszkał w Javorniku.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)