Czystość, bezpieczeństwo, estetyka — zalety właściwie dobranych wycieraczek przemysłowych

poniedziałek, 25.3.2024 16:03 106

Gdy myślimy o hali produkcyjnej firmy przemysłowej, czystość nie jest pierwszą kategorią, jaka przychodzi nam do głowy. Tymczasem ma ona wpływ zarówno na bezpieczeństwo pracowników, jak i na ich produktywność, a także na efektywność wielu procesów. Sama wycieraczka nie wystarczy, aby zwiększyć wynik sprzedażowy firmy, ale jej właściwy wybór jest jednym z niezbędnych elementów optymalizacji pracy. Sprawdź, jakie modele wybrać i na co zwrócić uwagę.

Sprzątanie na hali produkcyjnej – jak ułatwić sobie pracę?

Utrzymanie czystości na hali produkcyjnej jest wyjątkowo trudne, zwłaszcza jeśli charakter produkcji z założenia wiąże się z wytwarzaniem zanieczyszczeń. Do szczególnie kłopotliwych zabrudzeń należą m.in. plamy z olejów, farb i emulsji, ale również wszechobecny pył. Pokryta nimi podłoga nie tylko jest nieestetyczna, ale może być po prostu niebezpieczna dla pracowników, którym grozi poślizgnięcie się i doznanie poważnych urazów.

O zabezpieczenie podłogi przed uciążliwymi zabrudzeniami warto zadbać już na wejściu do pomieszczeń produkcyjnych czy magazynowych, montując specjalistyczne wycieraczki systemowe (ich wygląd możesz sprawdzić tutaj: https://www.alumatex.pl/produkty/wycieraczki-systemowe/). Wykonane są one z profili aluminiowych, połączonych elastycznymi i wytrzymałymi stalowymi linkami. Każdy z profili można wypełnić jednym z trzech rodzajów wkładów. W przypadku zanieczyszczeń dużego kalibru polecane są przede wszystkim wkłady gumowe, świetnie radzące sobie z zanieczyszczeniami płynnymi i półpłynnymi, oraz wkłady szczotkowe, usuwające z obuwia również zaschnięty brud.

Stabilna podłoga dzięki wycieraczce? Gdzie sprawdzi się krata stalowa

Jeśli na terenie hali przemieszczają się pojazdy lub maszyny, podłoga musi być nie tylko czysta, ale także wytrzymała. Ubite ciężkim sprzętem zabrudzenia mogą się okazać niemożliwe do wyczyszczenia. W strefie przyjęć towaru, na trasie wózków widłowych, a nawet na placach manewrowych, doskonale sprawdzi się kratownica stalowa, należąca do kategorii wycieraczek przemysłowych (różne modele przejrzeć można tutaj: https://www.alumatex.pl/produkty/wycieraczki-przemyslowe/).

Krata stalowa została zaprojektowana z myślą o przyjmowaniu obciążeń, również tych nierównomiernych (np. gdy na części jej powierzchni przystaje fragment pojazdu). Taka wycieraczka nie pozwala na kumulowanie się brudu, a jednocześnie zwiększa przyczepność, zapobiegając niekontrolowanemu poślizgowi, co jest szczególnie przydatne np. w przypadku pracowników ładujących i rozładowujących dostawy surowców i towaru przy pomocy wózków ręcznych.

Rola wycieraczek w zapewnianiu bezpieczeństwa pracownikom produkcji

Niektóre modele wycieraczek powstały z myślą o pełnieniu podwójnej funkcji: zabezpieczają jednocześnie podłogę przed zanieczyszczeniami a pracowników – przed poślizgnięciem się na powierzchni pokrytej warstwą kurzu czy rozlanym olejem.

Funkcjonalne gumowe wycieraczki o strukturze plastra miodu odznaczają się wysokimi walorami czyszczącymi, dzięki możliwości odprowadzania płynnych i półpłynnych zanieczyszczeń. Dodatkowo wykazują one działanie antypoślizgowe. Można je zamontować wraz z progiem najazdowym, jeszcze bardziej zwiększającym bezpieczeństwo. Co więcej, takie wycieraczki są świetnym rozwiązaniem na stanowiskach pracy obejmujących maszyny podłączone do sieci elektrycznej – guma stanowi izolację, zdecydowanie zmniejszając ryzyko porażenia prądem.

Czy estetyka ma znaczenie w obiekcie przemysłowym?

Mogłoby się wydawać, że czysta podłoga na hali produkcyjnej nie jest istotna dla jej pracowników. Tymczasem otoczenie ma ogromny wpływ na chęć do pracy oraz jej jakość. Osoby wykonujące swoje codzienne czynności w schludnym, czystym pomieszczeniu, są lepiej zmotywowane do pracy i dłużej pozostają skoncentrowane.

Niemałe znaczenie ma również możliwość zredukowania czynności związanych ze sprzątaniem, co pozwala na pełniejsze wykorzystanie potencjału wszystkich pracowników.