Czym jest hosting? – definicja i wszystkie odmiany

czwartek, 1.9.2022 08:41 512

Obecnie, świat bez internetu praktycznie nie istnieje. Chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, jaką rolę pełni on zarówno w biznesie, jak i w ogólnej komunikacji na spore odległości. Wszystkie odwiedzane przez użytkowników strony czy fora internetowe widnieją na określonych serwerach. Takie urządzenia ktoś musi jednak posiadać. Gdzie więc możliwe jest spotkanie z usługą hostingu i jaki jej rodzaj będzie najbardziej optymalny dla poszczególnych witryn? O tym poniżej.

Pełna definicja hostingu

Przytaczając podręcznikową teorię dowiadujemy się, że hosting jest przede wszystkim dzierżawą przestrzeni dyskowej i wszystkich jej funkcji. W ich skład można włączyć możliwość korzystania ze sprzętu o danej mocy obliczeniowej, udostępnianie łącza czy dostęp do usług poczty e-mail i internetu.

Nie jest to definicja należąca do maksymalnie trudnych, gdyż po pierwszym przeczytaniu mniej więcej wiadomo, o co chodzi. Im bardziej jednak zaczynamy analizować, tym więcej pytań pojawia się w naszych głowach. Co to znaczy dzierżawa przestrzeni dyskowej? W rzeczywistości jest to usługa, której nie jesteśmy w stanie nawet zobaczyć. Otóż, duże serwerownie posiadają szereg urządzeń, wyposażonych w bardzo pojemne dyski twarde. Decydując się na skorzystanie z usługi hostingu u takiej firmy, cała nasza strona internetowa będzie utrzymywana na ich sprzęcie. Oczywiście, możliwy jest samodzielny zakup serwera i utrzymywanie na nim witryny, jednak wiąże się to z ogromnymi kosztami i koniecznością trzymania nieustannie włączonego komputera.

Jak rzeczywiście działa hosting?

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się otworzyć sklep internetowy. Ma on działać w pełni profesjonalnie i być konkurencyjny dla witryn o podobnej tematyce sprzedażowej. Podstawową rzeczą, którą należy zatem zrobić jest zapewnienie takiemu sklepowi stałej dostępności w sieci. Niezależnie, jaką mamy godzinę i dzień tygodnia – zawsze użytkownik po wpisaniu adresu URL naszej strony, powinien zostać na nią skierowany i mieć możliwość zakupu produktu.

Popularnym systemem służącym zarówno do tworzenia, jak i do zarządzania sklepem internetowym jest PrestaShop. Warto wybrać więc firmę w pełni oferującą hosting prestashop i zapewniającą swobodne sterowanie takim systemem. Wraz z wykupieniem takiej usługi hostingowej, cały projekt strony i wszystkie pliki z nią związane, będą przechowywane na wynajmowanej przez nas przestrzeni dyskowej. Urządzenia w serwerowniach są zawsze włączone i pełnią usługę udostępniania. Ponadto, w przypadku braku prądu, w takich miejscach dostępne są agregaty.

Jakie rodzaje hostingu wyróżniamy?

Wyróżniamy trzy główne rodzaje hostingu. Zdecydowanie najtańszą opcją, ale i przysparzającą najwięcej problemów jest hosting współdzielony. Polega on na dzieleniu przestrzeni dyskowej z innymi użytkownikami, trzymającymi na nich swoje strony. Rozwiązanie to praktycznie w ogóle nie gwarantuje bezpieczeństwa danych.

Drugim rodzajem jest VPS. W tym przypadku także dzieli się poniekąd serwer z innymi. Działa to jednak na nieco innej zasadzie. Zamiast współdzielenia zasobów, każdy użytkownik posiada swoje własne. Można liczyć na osobną przestrzeń dyskową, RAM czy rdzeń procesora.

Ostatnim typem jest serwer dedykowany. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza opcja, polegająca na indywidualnym wydzierżawieniu całego serwera.