komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 26 maja 2019

Filipa, Pauliny

Czy wiesz już, jak zagłosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

wtorek, 14.5.2019 08:10 , komentarze: 0 , odsłony: 227
kategorie artykułu:

Wyniki Eurobarometru są bardzo optymistyczne. Wynika z niego, że aż 87% Polaków uważa, że Polska korzysta na członkostwie w Unii Europejskiej, 52% deklaruje też zainteresowanie wyborami do Parlamentu Europejskiego. Czy to wystarczy, aby rzeczywiście 26 maja wyborcy poszli do urn i zagłosowali na proeuropejskich kandydatów? Czy wiedzą na kogo głosować i czym tak naprawdę zajmuje się Parlament Europejski?

- Collegium Civitas wspólnie z organizacjami z Grecji, Belgii i Włoch stworzyło platformę yourvotematters.eu, która mamy nadzieję, że pomoże wyborcom w decyzji - mówi socjolożka Katarzyna Iwińska, prorektor ds. badań naukowych w Collegium Civitas, koordynatorka projektu.

Dzięki krótkiemu quizowi możemy poznać 25 wybranych spraw, którymi zajmował się PE w ostatniej kadencji, a także przeczytać opinie za konkretnymi rozwiązaniami i przeciw nim.Dowiemysię,jak głosowały poszczególne ugrupowania i konkretni posłowie w temacie m.in. sankcji dla Rosji, migracji,subsydiowania paliw kopalnych czy jednolitego podatku dochodowego. W Polsce głosujemy kluczem politycznym, jednak w Europarlamencie polscy posłowie wchodzą do jednego z ośmiu europejskich ugrupowań. Platforma pomaga również zobaczyć, jak wyglądały głosowania w poszczególnych partiach europejskich, a tym samym dowiedzieć się, czy poglądy poszczególnych ugrupowań są nam bliskie.

Dzięki platformie przyszli europosłowie będą mogli również poinformować Europejczyków, jakiego rodzaju rozwiązania popierają, w jakich sprawach wstrzymują się od głosu i czemu się sprzeciwiają.

- Platforma pomoże dowiedzieć się, jak głosowali europosłowie poprzednich kadencji.Chcemy jednak zachęcić także tegorocznych kandydatów do Parlamentu Europejskiego do rejestracji i odpowiedzi na pytania. Wyborcy będą mogli sprawdzić, jakie poglądy ma dany polityk, przyszły europarlamentarzysta, na ważne dla niego problemy. Zebrane na platformie dane pomogą nie tylko podjąć świadomą decyzję w majowych wyborach, ale będą także stanowiły kompendium wiedzy o wszystkich kandydatach– dodaje Iwińska.

Osobne miejsce przeznaczone zostało także dla organizacji pozarządowych i liderów opinii. W taki sposób mogą przekazać swoją opinię europosłom, przedstawić swoje propozycje i stanowiska. Będą one później widoczne dla wszystkich użytkowników i europarlamentarzystów. Co istotne, każda zarejestrowana organizacja będzie mogła odnieść się do zgłoszonych opinii innych organizacji, liderów opinii i kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

Internauci mogą również na chwilę wziąć sprawy w swoje ręce i sprawdzić, jak zakończyłoby się 25 wybranych, znaczących głosowań w historii Parlamentu Europejskiego, gdyby to oni mogli oddać głos „za” lub „przeciw”. Jakie byłyby wyniki w kwestiach takich jak np. nałożenie podatku na firmy korzystające z pracy robotów lub udzielanie finansowego wsparcia tzw. sygnalistom, czyli pracownikom zgłaszającym nadużycia w swoich miejscach pracy. Użytkownicy mogą stworzyć swój własny scenariusz, przewidując, ile miejsc wygra dana europejska grupa polityczna w wyborach europejskich i jak wpłynie to na decyzje UE.

Na yourvotematters.euswój profil może założyć każdy i sprawdzić, którzy z europarlamentarzystów i w jakim stopniu zgadzają się z jego poglądami. Autorami platformy są Collegium Civitas, Riparteil futuro z Włoch, VouliWatch z Grecji, EuropeanCitizen Action Service (ECAS) i VoteWatch Europe z Brukseli.

 

Wasze komentarze


sobota, 25.5.2019 00:00
piątek, 24.5.2019 08:29
czwartek, 23.5.2019 12:27
środa, 22.5.2019 12:25
5
środa, 22.5.2019 10:30
wtorek, 21.5.2019 10:18
4
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA