komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 6 lipca 2020

Gotarda, Dominiki


Czy wiesz już, jak zagłosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

wtorek, 14.5.2019 08:10 , komentarze: 0 , odsłony: 497
kategorie artykułu:

Wyniki Eurobarometru są bardzo optymistyczne. Wynika z niego, że aż 87% Polaków uważa, że Polska korzysta na członkostwie w Unii Europejskiej, 52% deklaruje też zainteresowanie wyborami do Parlamentu Europejskiego. Czy to wystarczy, aby rzeczywiście 26 maja wyborcy poszli do urn i zagłosowali na proeuropejskich kandydatów? Czy wiedzą na kogo głosować i czym tak naprawdę zajmuje się Parlament Europejski?

- Collegium Civitas wspólnie z organizacjami z Grecji, Belgii i Włoch stworzyło platformę yourvotematters.eu, która mamy nadzieję, że pomoże wyborcom w decyzji - mówi socjolożka Katarzyna Iwińska, prorektor ds. badań naukowych w Collegium Civitas, koordynatorka projektu.

Dzięki krótkiemu quizowi możemy poznać 25 wybranych spraw, którymi zajmował się PE w ostatniej kadencji, a także przeczytać opinie za konkretnymi rozwiązaniami i przeciw nim.Dowiemysię,jak głosowały poszczególne ugrupowania i konkretni posłowie w temacie m.in. sankcji dla Rosji, migracji,subsydiowania paliw kopalnych czy jednolitego podatku dochodowego. W Polsce głosujemy kluczem politycznym, jednak w Europarlamencie polscy posłowie wchodzą do jednego z ośmiu europejskich ugrupowań. Platforma pomaga również zobaczyć, jak wyglądały głosowania w poszczególnych partiach europejskich, a tym samym dowiedzieć się, czy poglądy poszczególnych ugrupowań są nam bliskie.

Dzięki platformie przyszli europosłowie będą mogli również poinformować Europejczyków, jakiego rodzaju rozwiązania popierają, w jakich sprawach wstrzymują się od głosu i czemu się sprzeciwiają.

- Platforma pomoże dowiedzieć się, jak głosowali europosłowie poprzednich kadencji.Chcemy jednak zachęcić także tegorocznych kandydatów do Parlamentu Europejskiego do rejestracji i odpowiedzi na pytania. Wyborcy będą mogli sprawdzić, jakie poglądy ma dany polityk, przyszły europarlamentarzysta, na ważne dla niego problemy. Zebrane na platformie dane pomogą nie tylko podjąć świadomą decyzję w majowych wyborach, ale będą także stanowiły kompendium wiedzy o wszystkich kandydatach– dodaje Iwińska.

Osobne miejsce przeznaczone zostało także dla organizacji pozarządowych i liderów opinii. W taki sposób mogą przekazać swoją opinię europosłom, przedstawić swoje propozycje i stanowiska. Będą one później widoczne dla wszystkich użytkowników i europarlamentarzystów. Co istotne, każda zarejestrowana organizacja będzie mogła odnieść się do zgłoszonych opinii innych organizacji, liderów opinii i kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

Internauci mogą również na chwilę wziąć sprawy w swoje ręce i sprawdzić, jak zakończyłoby się 25 wybranych, znaczących głosowań w historii Parlamentu Europejskiego, gdyby to oni mogli oddać głos „za” lub „przeciw”. Jakie byłyby wyniki w kwestiach takich jak np. nałożenie podatku na firmy korzystające z pracy robotów lub udzielanie finansowego wsparcia tzw. sygnalistom, czyli pracownikom zgłaszającym nadużycia w swoich miejscach pracy. Użytkownicy mogą stworzyć swój własny scenariusz, przewidując, ile miejsc wygra dana europejska grupa polityczna w wyborach europejskich i jak wpłynie to na decyzje UE.

Na yourvotematters.euswój profil może założyć każdy i sprawdzić, którzy z europarlamentarzystów i w jakim stopniu zgadzają się z jego poglądami. Autorami platformy są Collegium Civitas, Riparteil futuro z Włoch, VouliWatch z Grecji, EuropeanCitizen Action Service (ECAS) i VoteWatch Europe z Brukseli.

 

Wasze komentarze

sobota, 4.7.2020 11:00
wtorek, 30.6.2020 20:28
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec