Czy warto od razu przejść na emeryturę?

piątek, 26.4.2024 12:49 245 0

Wielu seniorów zastanawia się, czy warto od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego zrezygnować z pracy? Nie zawsze to się opłaca. Jeżeli, pomimo tego że już mogą przejść na emeryturę, seniorzy nadal pracują - nie zapłacą podatku dochodowego. Taka możliwość istnieje od 1 stycznia 2022 r. 

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zrezygnowały ze swojej aktywności zawodowej i nie dostają emerytury z ZUS - mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów zwanej popularnie PIT-0. Ulga dotyczy zarówno tych seniorów, którzy mają jak i tych, którzy nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej. Uprawnionymi do skorzystania z PIT-0 są kobiety po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia pod warunkiem, że nie dostają emerytury z ZUS oraz podlegają ubezpieczeniom społecznym. 

- Warunkiem skorzystania z ulgi jest to, że nie dostaje się emerytury z ZUS – wyjaśnia mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Suma przychodów zwolnionych z podatku nie może przekroczyć rocznie 85 528 zł - dodaje. 

Rzeczniczka wyjaśnia, że dodatkowo do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej ponad limit 85 528 zł ma zastosowanie kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł rocznie.

Dla kogo ta ulga?

Uprawnionymi do skorzystania z PIT-0 są panie po ukończeniu 60. roku życia i panowie po ukończeniu 65. roku życia pod warunkiem, że nie dostają emerytury ani renty rodzinnej z ZUS-u, KRUS-u, zakładów emerytalnych służb mundurowych oraz uposażenia sędziego. By skorzystać z ulgi i nie płacić podatku dochodowego, trzeba też podlegać ubezpieczeniom społecznym np. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, czy z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali, stawką liniową oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zwolnienie z podatku dotyczy także przychodów z tytułu zasiłku macierzyńskiego. 

- Jeżeli ktoś chce skorzystać z ulgi w postaci PIT 0, musi złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy – przestrzega Kowalska-Matis. 

W momencie, gdy senior zdecyduje się na to żeby zacząć pobierać emeryturę - przestanie spełniać warunki uprawniające do stosowania ulgi. Trzeba o tym poinformować swojego pracodawcę lub zleceniodawcę. Po otrzymaniu takiej informacji przestanie on stosować ulgę najpóźniej od następnego miesiąca. 

Podstawa prawna: https://www.zus.pl/-/zerowy-pit-dla-osob-pracujacych-po-osiagnieciu-wieku-emerytalnego

 

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

Województwa Dolnośląskiego

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)