„Cześć mamo, mój telefon jest zepsuty, nowy numer. Napisz do mnie teraz na..." - oszuści mają nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy

środa, 21.2.2024 13:22 3847 0

„Cześć mamo, mój telefon jest zepsuty, nowy numer. Napisz do mnie teraz na (...)”. Tak rozpoczynająca się wiadomość dostała 58-letnia mieszkanka Ząbkowic Śląskich. Uwierzyła, że kontaktuje się z córką, która ma kłopot ponieważ jej telefon wpadł do ubikacji i przestał działać. Chęć pomocy dziecku wykorzystał perfidnie oszust naciągając kobietę na prawie 3000 złotych.

17 lutego do ząbkowickiej komendy zgłosiła się kobieta by powiadomić o oszustwie. 58-latka dzień wcześniej po godzinie 22 dostała z nieznanego numeru telefonu wiadomość o treści „cześć mamo, moj telefon jest zepsuty, nowy numer. Napisz do mnie teraz na (….)”. Oczywiście w miejscu (…) była nazwa komunikatora i podany nowy numer telefonu rzekomej córki. Tak się złożyło, że mieszkanka Ząbkowic Śląskich rzeczywiście miała córkę, która pracowała za granicą. Kontynuowała więc tą tekstowa rozmowę. Dowiedziała się z niej, że córce telefon wpadł do ubikacji i nie działa. Dodatkowo ma problem z aplikacją bankową. Oszust przekonał 58-latkę by zapłaciła za nowy telefon około 3000 złotych, a pieniądze zostaną jej zwrócone jak tylko córka odzyska dostęp do swoich pieniędzy. Po tym jak przelała żądaną kwotę przyszła kolejna wiadomość i kolejna prośba o pieniądze, tym razem na laptopa. W ty momencie mieszkanka Ząbkowic Śląskich zorientowała się, że prawdopodobnie padła ofiarą oszusta i zaczęła zadawać pytania, na które tylko prawdziwa córka znałaby odpowiedź. Po tym sprawca już nie odpisał.

 

Ponownie przypominamy, by każdą prośbę finansową przez telefon traktować ostrożnie i czujnie. W takich sytuacjach nie można działać pochopnie. Sprawdźmy w każdy możliwy sposób, czy faktycznie to nasze dziecko prosi o pieniądze. Nie przesyłajmy również zdjęć karty płatniczej ani danych autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej.

 

asp. szt. Katarzyna Mazurek

Oficer Prasowy

Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich

Dodaj komentarz

Komentarze (0)