Cisza nocna - prawo a rzeczywistość

czwartek, 28.6.2018 10:03 3962 6

Hałaśliwe prywatki, donośne rozmowy i pokrzykiwania sąsiadów, przeszywające dźwięki urządzeń wykorzystywanych podczas prac remontowych w środku nocy to tylko nieliczne z przykładów, które ograniczają prawo mieszkańców do ciszy i odpoczynku. Aby ustrzec się przed widmem hałaśliwych zachowań w dzień i w nocy, warto połączyć respektowanie prawa zwyczajowego z rozwiązaniami na poziomie budowlanym.

Cisza nocna w polskim prawie

W polskim prawie pojęcie ciszy nocnej nie zostało określone. To, że stosujemy się do ciszy i powstrzymujemy się od głośnych zachowań, związane jest z prawem zwyczajowym. Oznacza ono przyjętą i akceptowalną praktykę, którą uznaje się w orzecznictwie sądowym. Osiem godzin, czyli czas między 22 a 6 rano nie został również wypunktowany w żadnym powszechnie obowiązującym akcie prawnym. W kodeksie wykroczeń natomiast znajduje się przepis art. 51 § 1, który mówi, że „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Przepis ten może być podstawą do składania różnych roszczeń, nie ustala jednak w jakich godzinach obowiązuje bezwzględny zakaz wymienionych wyżej praktyk. Okres „ciszy nocnej” jest zwyczajowo regulowany wewnętrznie. To np. od zarządu wspólnoty mieszkaniowej zależy wpisanie go w regulamin i określenie godzin obowiązywania.

Stosowanie się do przyjętych zwyczajowo przepisów ciszy nocnej jest mile widziane nie tylko w budynkach mieszkalnych. Coraz więcej obiektów użyteczności publicznej decyduje się na wprowadzenie takich ograniczeń na swoim terenie. Ostatnio, jako pierwsze w Polsce, ciszę nocną wprowadziło Lotnisko Chopina w Warszawie. Między 22.30 a 5.30 nie wystartują tam ani nie wylądują żadne samoloty. Jest to ukłon w stronę mieszkańców okolicznych domostw i osiedli.

Komfort ciszy za dnia

Powstrzymanie się od hałaśliwych zachować może zapewnić nam komfort ciszy w nocy. Co w przypadku, kiedy syn sąsiada nieprzerwanie ćwiczy utwory na skrzypcach, podczas gdy my chcemy zrelaksować się przy filiżance popołudniowej kawy? Z pomocą przychodzą nam normy akustyczne.

Akustyka wnętrz pozostaje w ścisłym związku z architekturą wnętrz, ich przeznaczeniem oraz ich użytkownikami. Od akustyki architektonicznej zależy, co będziemy słyszeli we wnętrzach, w których mieszkamy, wypoczywamy, pracujemy czy się uczymy. W tym kontekście konstrukcja, wykończenie i wyposażenie budynku wywierają istotny wpływ na poziom hałasu, który odczuwamy. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych może zapewnić właściwą dźwiękoizolacyjność stropów, ścian i okien czy odpowiednie wytłumienie instalacji. Jako przykład warto podać tutaj wełnę szklaną, która jest dobrym izolatorem akustycznym w ścianie gipsowo-kartonowej. Nowa norma wprowadzona w roku 2018 z klasami akustycznymi mieszkań podaje, że aby osiągnąć topowy komfort, ściana między mieszkaniami musi mieć izolacyjność 62 dB. Taką właśnie może osiągnąć ściana gipsowo-kartonowa z wełną szklaną.

Dzięki tego typu rozwiązaniom wnętrza mogą być odcięte od zewnętrznych źródeł hałasu na tyle, żeby nie był on słyszalny przy normalnym ich użytkowaniu. Jakość akustyki pomieszczenia zależy od jego kształtu, wielkości, ilości i rodzaju wyposażenia i umeblowania oraz rodzaju zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i wykończeniowych.

- Dobrym zwyczajem przy akustycznym wykańczaniu budynku jest wybieranie gotowych opracowanych rozwiązań i systemów (np. dla ścian działowych czy podłóg pływających na stropach). Zaletami takiego postępowania są dobór sprawdzonych i optymalnych wyrobów, trzymanie się reżimu wykonania oraz wyliczone przez ekspertów zgodne z normą wskaźniki izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych i uderzeniowych. Wykorzystywanie tzw. systemów niesie ze sobą ogromną korzyść dzięki gwarantowanym przez producentów parametrom akustycznym  – mówi Paweł Polak, ekspert Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.

Propagowanie wiedzy na temat tego, jak akustyka budynków wpływa na komfort, zdrowie i produktywność ludzi w nich przebywających jest istotne w kontekście nieodpowiednich, a często szkodliwych warunków w obiektach, w których mieszkamy i pracujemy. Jakość budynków jest szczególnie ważna, teraz gdy blisko 90% swojego życia ludzie spędzają wewnątrz różnych budowli. W coraz większym stopniu zależy od niej zdrowie, samopoczucie i efektywność ludzi. O tym, co słyszymy w pomieszczeniu, w którym śpimy czy pracujemy i czy jest to dla nas uciążliwy hałas, zapada decyzja już na etapie projektowania budynku, następnie wyboru materiałów i wykonawstwa.

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

sobota, 30.06.2018 21:52
Wprowadzić ciszę nocną. Proponuję. Gowniarzy tz. młodzież wysłać do domu.22...
mieszkaniec. sobota, 30.06.2018 09:54
Pewien gagatek, ten robił imprezy i libacje, sprowadzał meneli i...
czwartek, 28.06.2018 19:35
Co robić jak sąsiad Godzina 6.10 włącza szlifierke i szlifuje...
M czwartek, 28.06.2018 12:04
Proszę o info, jak wymóc przestrzeganie owego zwyczajowego prawa od...
E.B. czwartek, 28.06.2018 16:08
Mi doradziła Straż Miejska : wzywać odrazy.
E.B. czwartek, 28.06.2018 14:32
A co zrobić gdy sąsiad pod moimi oknami organizuje "spędy"...