Chrońmy seniorów przed oszustami!

czwartek, 22.10.2020 14:33 2291 2

Oszuści wykorzystując stan epidemii stosują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem osób starszych często podając się za członków rodziny, pracowników administracji, instytucji państwowych czy organizacji charytatywnych . W zw z nowymi sposobami oszustów , obecnie wykorzystujących również epidemię koronawirusa ząbkowiccy policjanci zwrócili się do samych seniorów jak również pracowników urzędów miejskich, placówek bankowych, właścicieli sklepów oraz księży o pomoc i przekazali im materiały profilaktyczne.

 

W materiałach które otrzymali seniorzy znajdują się praktyczne informacje jak nie dać się oszukać między innymi „metodą na wnuczka” czy „na policjanta”. Obecnie oszuści, wykorzystując epidemię koronawirusa podszywają się pod instytucje zaufania publicznego przede wszystkim banki, urzędy państwowe zarówno centralne jak i lokalne. Celowo wprowadzają w błąd oferując do sprzedaży leki, medykamenty a nawet szczepionki ochronne czy świadczenie usług pseudomedycznych. Jednocześnie w przesyłanych wiadomościach zawarte są linki prowadzące do stron przestępców, które wychwytują hasła i loginy do bankowości elektronicznej. Osoby które nie zachowają ostrożności mogą stracić wszystkie swoje oszczędności.

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców powiatu , a w szczególności do seniorów , samotnie mieszkających aby zachować ostrożność i ograniczone zaufania wobec podejrzanych telefonów oraz nieznajomych pukających do naszych drzwi.

Przestrzegamy: żadnych talizmanów, amuletów czy też środków posiadających składniki uzdrawiające nie ma! Pojawia się mnóstwo ofert w Internecie, jak również oszuści podszywają się pod organizacje lub instytucje, które walczą z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Nie klikajmy w podejrzane linki.

Uważajmy na osoby, które wykorzystując epidemię koronawirusa, oferują do sprzedaży „cudowne specyfiki”, które mają mieć właściwości zwalczające wirusa.

Pamiętajmy - nieuczciwy sprzedawca może podszywać się pod służby sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oferując w sprzedaży różnego rodzaju produkty. Pamiętajmy, że Ministerstwo Zdrowia i inne służby nie zwracając się poprzez sms lub e-mail z informacja o płatnych usługach. Jeśli chcemy wiedzieć jak się leczyć lub zapobiegać zarażeniu, korzystajmy tylko z oficjalnych źródeł

Nie wpuszczajmy do swoich domów osób nieznanych. Sprawdzajmy wszystkie oferty – zwłaszcza te pochodzące z niewiadomego źródła. O każdym podejrzanym przypadku informujmy Policję.

Bądźmy czujni, oszustwo to żerowanie na ludzkim nieszczęściu, zwłaszcza w sytuacji panującej epidemii, kiedy ludzie są zagrożeni. W tym wypadku jest to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

Nie zapomnijmy, że resort zdrowia w dalszym ciągu prowadzi ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. W ramach tego policjanci weryfikują, czy osoby takie znajdują się w miejscu kwarantanny bądź czy nie potrzebują pomocy. Sprawdzenie odbywa się w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. Policjanci nawiązują kontakt wzrokowy oraz przeprowadzają rozmowę z osobą przebywającą na kwarantannie. Następnie zebrane informacje przekazują do odpowiednich służb

Policja apeluje o zdrowy rozsądek, rozwagę i ostrożność.

 

KPP w Ząbkowicach Śląskich

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

jkghfhmn piątek, 23.10.2020 09:38
Nawet palcem nie kiwnę. Jak uwierzyli latem Morawieckiemu w kwestii...
s czwartek, 22.10.2020 21:30
Skoro seniorzy tak łatwo dają się oszukać, to czy nie...