komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

czwartek, 24 września 2020

Gerarda, Ruperta

Chrońcie swoje dane, nie klikajcie w podejrzane linki. Kolejne osoby straciły pieniądze

czwartek, 10.10.2019 12:26 , komentarze: 0 , odsłony: 2703
kategorie artykułu:

Kolejnych dwóch mieszkańców powiatu ząbkowickiego padło ofiarą oszustów. Na jednego zaciągnięto kredyt, drugiemu przejęto pieniądze z konta.

fot. pixabay

 

49-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego zgłosił na policję, że nieustalony sprawca posługując się danymi poszkodowanego zaciągnął na niego kredyt w wysokości 1400 zł.

Policja przypomina, że  utrata kontroli nad informacjami zawartymi w naszym dokumencie tożsamości może mieć dla nas przykre konsekwencje. W wypadku zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego należy zgłosić to w urzędzie, w którym został wydany. Nie należy także przekazywać także dowodu do kserowania czy skanowania osobom do tego niepowołanym.

W zupełnie inny sposób pieniądze stracił 45-letni mieszkaniec naszego powiatu. Pod koniec września otworzył zawirusowaną wiadomość e-mail, w wyniku czego oszust przejął z jego konta 9000 zł!

Policjanci przypominają o najczęstszych formach oszustw z wykorzystaniem bankowości elektronicznej:

- Wyłudzaniu danych (phishing), który polega na podszywaniu się przestępcy pod bank w celu wyłudzenia od konkretnej osoby pożądanych informacji lub skłonienia jej do określonych działań. Hakerzy usiłują poznać nasze dane do logowania do serwisów transakcyjnych, jednak te są chronione przez bankowe systemy bezpieczeństwa.

- Złośliwym  oprogramowaniu – wobec dość silnych zabezpieczeń stosowanych przez banki hakerzy szukają innych sposobów na pozyskanie danych do naszych rachunków. Jednym z nich jest zainstalowanie na komputerze wirusów czy programów szpiegujących, które śledzą informacje pojawiające się na ekranie komputera, sczytują znaki wprowadzane na klawiaturze, a nawet przejmują kontrolę nad urządzeniem.

- Kopiowaniu kart płatniczych (skimming) –polega na skopiowaniu danych znajdujących się na pasku magnetycznym karty płatniczej podczas korzystania z bankomatu. Przestępcy instalują specjalną nakładkę na otwór, w którym umieszczamy kartę i dzięki temu wykradają wszystkie dane, które są zapisane na pasku magnetycznym. PIN mogą poznać dzięki miniaturowym kamerom umieszczanym nad klawiaturą bankomatu lub fałszywej klawiaturze montowanej na oryginalnym urządzeniu. Tak pozyskane dane można następnie nanieść na dowolny kawałek plastiku i wypłacać pieniądze z konta właściciela skopiowanej karty.

 

Zasady bezpiecznego korzystania z rachunku bankowego:

- Nie podawaj danych logowania do bankowości elektronicznej przez e-mail/telefon .

- Zabezpiecz komputer i telefon – wszystkie urządzenia, na których korzystamy z naszego rachunku bankowego powinny być odpowiednio chronione.

- Nie otwieraj podejrzanych e-maili i załączników – wiadomości i pliki z nieznanych źródeł to potencjalne zagrożenie

- Sprawdzaj zabezpieczenia strony banku – podczas logowania do bankowości elektronicznej, zwróć uwagę na dwa elementy: szyfrowanie połączenia i certyfikat bezpieczeństwa.

- Stwórz , unikalne hasło do konta – hasło do bankowości elektronicznej powinno być jedyne w swoim rodzaju: długie oraz składające się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych.

- Korzystaj z bezpiecznych sieci WI-FI – otwarte sieci bezprzewodowe np. w galeriach handlowych są zwykle darmowe, jednak logowanie się do swojego banku, kiedy jesteśmy podłączeni do takiej sieci, to spore ryzyko.

- Korzystaj z zaufanych sklepów internetowych – wiele osób płaci kartami przez Internet w różnych sklepach, nie zastanawiając się, jak zabezpieczone są ich dane. W sieci istnieją podejrzane witryny, które oferują produkty po bardzo niskich cenach – kiedy dokonujemy tam zakupu i płatności (a nie zwracamy uwagi na bezpieczeństwo), nie tylko możemy nie otrzymać towaru, ale także pozbyć się pozostałych pieniędzy z konta, gdyż dane karty płatniczej mogą zostać przechwycone przez przestępców.

- Sprawdzaj bankomaty – karty płatnicze mogą zostać skopiowane przez hakerów. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto przyjrzeć się bankomatowi, z którego wypłacamy pieniądze. Naszą czujność powinny wzbudzić wszystkie nietypowe elementy: odstające części obudowy, miniaturowe kamery, dziwna klawiatura.

 

 

 

Wasze komentarze

niedziela, 20.9.2020 14:51
5
czwartek, 17.9.2020 20:53
1
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa