komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 18 kwietnia 2019

Boguslawy, Apoloniusza

Bibliotekarskie "Narodowe Czytanie"

piątek, 14.9.2018 12:24 , komentarze: 2 , odsłony: 1051
kategorie artykułu:

W tym roku w różnych terminach kilka bibliotek, z których panie zrzeszają się w kole Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, przeprowadziło akcje wspólnego czytania powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Tym samym dołączyły do tysięcy miejsc, gdzie trwało <Narodowe czytanie> 2018. Nasze koleżanki albo same zajęły się organizacją przedsięwzięcia, albo włączyły w lokalne wydarzenie.

W Brzeźnicy wykształciła się już swoista tradycja „Narodowego czytania”. Nie mogło zatem zabraknąć oczywistych elementów: biografii autora, wstępu do lektury, odpowiedniej scenerii, poczęstunku. Istotą klimatu spotkania przygotowanego przez Jadwigę Rogowską były liczne bukiety kwiatu nawłoci znanego też jako mimoza. Przecież „mimozami jesień się zaczyna…”. W roli lektorów wystąpili czytelnicy: Krystyna Grejner, Michał Baranek, Krystyna Gurdak oraz Urszula i Jacek Kłopoccy. Po przedstawieniu wybranych fragmentów dawny mieszkaniec wsi, Daniel Ziętek, zaprezentował własną interpretację pieśni „Polak nie sługa” Jana N.Kamińskiego. Pieśń pochodzi z czasów powstania listopadowego, wszak różne drogi prowadziły do odzyskania wolnej Polski.

Po raz kolejny Gminna Biblioteka Publiczna w Ciepłowodach dołączyła do organizowanej przez Zespół Szkolno-Przedszkolny akcji „Narodowego czytania”. Nauczycielka języka polskiego, p. Leokadia Krzewska, bardzo ciekawie zakreśliła tło historyczne opisanych w książce wydarzeń, jak i wprowadziła w losy Cezarego Baryki. Fragmenty powieści czytali wójt gminy p. Łukasz Białkowski, sekretarz p. Robert Sarna, wiceprzewodnicząca rady p. Ewa Lepka, bibliotekarka p. Iwona Małozięć oraz uczniowie gimnazjum. Szatę graficzną wydarzenia przygotowały pp. Marzena Pakuła oraz Anna Olejnik-Rydz.

W Kamieńcu Ząbk. w przedsięwzięcie ponownie zostały zaangażowane dzieci, tym razem z udziałem dorosłych. Było bibliotekarsko-rodzinnie, bowiem „Przedwiośnie” czytały panie bibliotekarki Jolanta Kużdżał i Natalia Jędrzejewska oraz rodziny: Olechowskich (mama Urszula z synem Hubertem) i Jan Korzępa z wnukiem Krzysiem Skrzypkiem.

W małych środowiskach wydarzenie jakim jest „Narodowe czytanie” rzeczywiście jest przykładem budowania lokalnej wspólnoty. I przypominania/poznawania ważnych dla Polaków książek.

 

Elżbieta M. Horowska, przewodnicząca koła SBP w Ząbkowicach Śl.

 

Wasze komentarze


wtorek, 16.4.2019 21:25
poniedziałek, 15.4.2019 15:04
1
poniedziałek, 15.4.2019 11:50
poniedziałek, 15.4.2019 10:22
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Praca na GoWork
Praca na GoWork