komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 22 maja 2019

Heleny, Wieslawy

Beztroska w górach może prowadzić do tragedii. Ratownicy z Zieleńca apelują o rozwagę

czwartek, 31.1.2019 14:22 , komentarze: 0 , odsłony: 1647
kategorie artykułu:

Od początku roku, stacjonujący w Zieleńcu ratownicy wałbrzysko-kłodzkiej grupy GOPR dysponowani byli już do 23 wypraw ratunkowych. Nie wszyscy turyści pamiętają bowiem o odpowiednim przygotowaniu oraz o tym, iż w górach śniegu jest zdecydowanie więcej.

- Od początku roku w rejonie Zieleńca mieliśmy już 23 wyprawy ratunkowe. Praktycznie wszystkie związane są z ilością śniegu, którą mamy obecnie i nieodpowiednim przygotowaniem przez turystów. Akcje te są o tyle utrudnione, iż nie wszędzie da się dojechać sprzętem mechanicznym i trzeba poruszać na nartach skiturowych, bo miejscami jest 1,5 metra śniegu. Przy tym wszystkim wiadomo, że liczy się czas, bo w przypadku osób poszkodowanych w górach istnieje problem wychłodzenia – mówi Mariusz Rzepecki z grupy wałbrzysko-kłodzkiej GOPR.

O tym przekonały się turystki w wieku ok. 40 i 60 lat, które 29 stycznia br. wybrały się na spacer w góry. Kobiety chciały pokonać trasę od schroniska „Pod Muflonem” do Polanicy-Zdroju. Niestety pomyliły trasę, a kiedy opadły z sił na pomoc wezwały GOPR. Około godziny 20.00 do działań wyruszyło 3 ratowników, którzy zlokalizowali turystki i bezpiecznie je ewakuowali.  Kobiety były lekko wychłodzone.

O dużym szczęściu może mówić również 23-letni turysta, który w stanie wychłodzenia został przetransportowany do szpitala, po tym jak robiąc zdjęcia w górach prawdopodobnie poślizgnął się i spadł ze skałki. W wyniku zdarzenia mężczyzna stracił przytomność, a kiedy ją odzyskał zapadł już zmrok. O zdarzeniu pisaliśmy TUTAJ.

Niestety, nie wszyscy pamiętają także o tym, aby zwracać uwagę na komunikaty dotyczące warunków na szlakach, które podawane są na stronach internetowych GOPR-u czy np. Parku Narodowego.

Bardzo ważna jest także aplikacja RATUNEK, która daje możliwość szybkiego i dokładnego zlokalizowania osoby poszkodowanej. Należy również pamiętać o odpowiednim ubraniu oraz zabraniu ze sobą mapy, ponieważ jak zaznaczają GOPR-owcy przy obecnej ilości śniegu często trudno jest znaleźć oznaczenia szlaku.

Ratownicy wałbrzysko-kłodzkiej grupy GOPR oprócz dyżurów górskich, które prowadzone są obecnie w czterech stacjach (stacja centralna Wałbrzych, Sokolec, Zieleniec, Międzygórze) pełnią również dyżury narciarskie. W powiecie kłodzkim prowadzone są one na dwóch stacjach tj. w Zieleńcu oraz Czarnej Górze.

Ze względu na dużą ilość naturalnego śniegu warunki na stokach są bardzo dobre jednak ratownicy GOPR apelują o jazdę w kaskach oraz po wyznaczonych stokach narciarskich. Na stacji narciarskiej w Zieleńcu doszło bowiem do wypadku z udziałem snowboardzisty, który wyjechał poza trasę i uderzył w drzewo. Mężczyzna doznał poważnego złamania kości udowej z przemieszczeniem.

W 2018 roku na stokach w Zieleńcu odnotowano w sumie 599 wypadków. Od początku 2019 roku doszło do 197 takich zdarzeń.

Czytaj także: Rodzina zabłądziła w górach. Interweniował GOPR [Foto]

 

Wasze komentarze


dzisiaj, 5 godz temu
wtorek, 21.5.2019 10:18
2
wtorek, 21.5.2019 10:25
1
poniedziałek, 20.5.2019 10:55
1
poniedziałek, 20.5.2019 10:49
poniedziałek, 20.5.2019 10:48
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele