Bezpłatne koncerty jazzowe i muzyki klasycznej na Dolnym Śląsku

poniedziałek, 18.3.2024 12:00 120 0

Po raz trzeci mieszkańcy Dolnego Śląska będą mogli wziąć udział w bezpłatnych koncertach z cyklu „Z klasyką i jazzem przez Polskę”. Koncerty odbędą się między innymi w Nowogrodźcu, Brunowie, Przewornie i Wojanowie. 

To już trzecia edycja projektu, który Województwo Dolnośląskie oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu realizuje we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca. Inicjatorem pomysłu koncertów w naszym regionie był członek zarządu województwa odpowiedzialny za kulturę, Krzysztof Maj. 

- Na samym początku projektu wójtowie i burmistrzowie, z którymi rozmawialiśmy mieli wątpliwości, czy ktoś na te koncerty przyjdzie. Po pierwszych wydarzeniach nasze telefony się rozdzwoniły, bo wtedy każdy chciał zaprosić nas z koncertami do siebie - mówi Krzysztof Maj z Zarządu Województwa. – Szczególnie zapraszam na koncert w Przewornie, który powstał z inicjatywy Młodzieżowej Rady Gminy. Młodzież osobiście, i to w trakcie ferii, przyjechała do mnie, żeby zorganizować u nich w mieście „fajne wydarzenie kulturalne, najlepiej koncert z prawdziwymi instrumentami”. I to się udało. 

Celem projektu jest przybliżanie kultury mieszkańcom regionu, którzy ze względu na miejsce zamieszkania mają do niej utrudniony dostęp. Koncerty odbywają się w małych miejscowościach, często w nietypowych lokalizacjach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 

- To niezwykle ciekawa propozycja dla mieszkańców Dolnego Śląska. W Przewornie i Strzelinie wystąpią uznani w Europie młodzi saksofoniści z Whoop Group, którzy łączą młodzieńczą energię i muzykę klasyczną. Zapraszamy do projektu wybitnych, polskich muzyków, takich jak Rafał Blechacz, laureat Konkursu Chopinowskiego, ale zależy nam też na tym, żeby promować dolnośląskich muzyków - mówi Izabela Duchnowska z Dolnośląskiego Laboratorium Kultury. 

Projekt z roku na rok się rozrasta. W 2022 roku odbyły się 24 koncerty, w ubiegłym roku – 32. W tegorocznej edycji wystąpią: Marcin Zdunik, Lilianna Stawarz, Whoop Group, Jakub Bokun, Jakub Kościuszko, Tomasz Wendt Quartet, Zuzanna Nalewajek, Paweł Sommer, Rafał Blechacz, Polish Cello Quartet, Sara Dragan oraz Polish Violin Duo. 

- Projekt okazał się sukcesem. Przez wszystkie edycje przeznaczyliśmy na niego milion złotych. Co najważniejsze, docieramy do nieoczywistych miejsc na Dolnym Śląsku, z deficytem kultury. To tak naprawdę program edukacji kulturalnej. Dziękuję artystom, bo jest to pierwsza liga polskich muzyków, którzy zgodzili się na współpracę - mówi Igor Wójcik, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. 

Na razie zaplanowanych jest ponad 20 koncertów, które będą trwały od marca do października. Najbliższe wydarzenia odbędą się w Pałacu Brunów, Pałacu Wojanów, Amfiteatrze w Przewornie i Strzelińskim Ośrodku Kultury. Pozostałe koncerty planowane są m.in. w Złotym Stoku, Polanicy-Zdroju, Ścinawce Średniej oraz Szczawnie-Zdroju. 

Program potwierdzonych koncertów na 2024: 

Marcin Zdunik,  Lilianna Stawarz

15.03.2024 godz. 18.00 - Pałac Brunów

16.03.2024 godz. 17.00 – Pałac Wojanów

Whoop Group

22.03.2024 godz. 18.00 - Amfiteatr w Przewornie

23.03.2024 godz. 17.00 - Strzeliński Ośrodek Kultury

Zuzanna Nalewajek, Paweł Sommer

19.07.2024 - Centrum Kultury i Promocji w Złotym Stoku

Rafał Blechacz

15.08.2024 - Teatr Zdrojowy w Polanicy – Zdroju

16.08.2024 - Gminna Sala Widowiskowa w Ścinawce Średniej

17.08.2024 - Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

 

UMWD

Dodaj komentarz

Komentarze (0)