Bezpiecznie na rowerze - przepisy ruchu drogowego

poniedziałek, 6.6.2022 09:06 1014 0

Pogoda w ostatnich dniach zachęca miłośników rowerów, aby ruszyć w drogę. Na ulicach widać coraz więcej rowerzystów, którzy wybrali właśnie taką formę spędzania wolnego czasu czy też dojazdu do pracy. Rowerzyści również są odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo. Kluczem jest dobra znajomość i stosowanie przepisów ruchu drogowego. Po zmroku ogromne znaczenie ma również odpowiednie oświetlenie. 

Poruszając się rowerem w sposób szczególny należy obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek, może skończyć się nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami. W przypadku poruszania się w ruchu miejskim, powiedzenie „mieć oczy dookoła głowy”, jest w przypadku rowerzystów bardzo ważne.

 

Pamiętajmy, że:

  • rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,

  • jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,

  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 kilometrów na godzinę, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),

  • rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązani jechać po chodniku lub drodze dla pieszych, z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego i są zobowiązani po groźbą kary grzywny lub nagany ustąpić pierwszeństwa pieszemu,(art. 86a kw)

Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.). Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe. Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.

Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to, co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu. 

Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby dzielić się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzać ich w bezpieczny sposób. Jednocześnie przypominamy - kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych kierujących pojazdami.

 

st.asp. Katarzyna Mazurek/ KPP w Ząbkowicach Śląskich

Dodaj komentarz

Komentarze (0)