Bezpieczne wakacje

poniedziałek, 27.5.2019 14:49 614 0

Wakacje to czas wolny od szkoły i obowiązków, nauki czy pracy. Obozy, kolonie, wycieczki oraz wyjazdy zagraniczne, szczególnie połączone z aktywnością fizyczną, to najlepszy sposób na ciekawie spędzone wakacje. Warto przypomnieć sobie czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie dostarczając tylko pozytywnych, niezapomnianych wrażeń. W tym, żeby właśnie tak było pomagamy my – Państwowa Inspekcja Sanitarna. 

A oto kilka najważniejszych informacji na to, aby wakacje były nie tylko udane, ale przed wszystkim bezpieczne:

1.Wypoczynek dziecka:

Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.

Zadbaj o to żeby wspomnienia były dobre już na samym starcie. Zgłoś autokar do kontroli stanu technicznego odpowiednim służbom i upewnij się, że kierowca jest całkowicie trzeźwy oraz że ma odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje.

Gdy dziecko sygnalizuje problem związany ze stanem sanitarnym miejsca wypoczynku, skontaktuj się z Organizatorem wypoczynku, Kuratorium Oświaty lub Państwową Inspekcją Sanitarną.

Jeżeli Twoje dziecko przyjmuje na stałe leki, należy przekazać je wychowawcy wraz z informacją o dawkowaniu.

2. Wakacje za granicą:

Dowiedz się jak najwięcej o miejscu do którego się wybierasz. Sprawdź jakie są aktualne zagrożenia zdrowotne w kraju, do którego podróżujesz oraz jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl.

Na wypadek choroby lub urazów, które mogą wystąpić w trakcie podróży, warto mieć ze sobą apteczkę. Przed podróżą po Europie złóż wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta ta potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej www.nfz.gov.pl.

3.Telefony alarmowe

  • Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania – zadzwoń na bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800 060 800. Pamiętaj, że dostępny jest także Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii – 801 199 990
  • Jeśli Twoje wątpliwości budzi stan sanitarny obiektu, w którym wypoczywasz Ty lub Twoje dziecko, zwróć się do najbliższej terytorialnie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej: www.gov.pl lub bezpośrednio na stronach stacji sanitarno-epidemiologicznych.
  • W nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, nie licz na swoją pamięć. Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:
    • 999 – Pogotowie Ratunkowe
    • 998 – Straż Pożarna
    • 997 – Policja
    • 986 – Straż Miejska
    • 112 – numer alarmowy dla telefonów komórkowych

 

 

Ważne strony internetowe

  • www.gis.gov.pl – znajdziesz tu ostrzeżenia dot. żywności oraz ostrzeżenia dla podróżujących. Dostępne są również informacje dot. norm i procedur oraz wymagań higieniczno- sanitarnych, które powinny spełniać obiekty użyteczności publicznej.
  • www.msz.gov.pl – na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych możesz zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami dla podróżujących oraz zaleceniami dot. wyjazdów zagranicznych
  • www.nfz.gov.pl – tutaj dowiesz się jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz jak uzyskać zwrot kosztów leczenia.
  • www.sk.gis.gov.pl – serwis kąpieliskowy, z którego dowiesz się o bieżącej ocenie i klasyfikacji wody, ale również infrastrukturze obiektu.
  • www.wypoczynek.men.gov.pl – jest to baza wypoczynku, w której można sprawdzić czy wypoczynek został zarejestrowany. Na stronie znajdziesz też informacje dla rodziców, dotyczące organizacji wypoczynku.

Więcej informacji uzyskasz na stronie https://gis.gov.pl/kategoria/wypoczynek/formy-wypoczynku/obozy-i-kolonie/

 

Żródło:www.msz.gov.pl,

www.gis.gov.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)