Będą podwyżki dla mundurowych?

środa, 22.7.2015 11:11 6186 1

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych deklaruje poprawę sytuacji służb mundurowych.

Dodatkowe ok.2 miliardy złotych na wynagrodzenia dla grup pracowniczych, które od 2010 roku były objęte „zamrożeniem” płac, a także podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb mundurowych oraz wzrost zatrudnienia i tym samym zmniejszenie liczby wakatów – deklaruje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w odpowiedzi na interpelację posła Roberta Jagły. Ponadto szefowa MSW Teresa Piotrowska na początku lipca zainicjowała Forum Dialogu Społecznego, które zadba o sprawy mundurowych, a także o ich wizerunek i odbiór społeczny.


- Zwrócił się też do mnie Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów w Świdnicy, który wspólnie z organizacjami związkowymi reprezentującymi służby mundurowe powiatu świdnickiego, czyli Strażą Pożarną oraz Służbą Więziennictwa, walczy o wzrost uposażenia służb mundurowych. Chodzi o to, aby w Ustawie Budżetowej na 2016 rok znalazła się kwota, pozwalająca na realizację obietnic Premiera Donalda Tuska, które zostały wygłoszone 18 listopada 2008 roku podczas Jego Expose. Złożyłem w tej sprawie interpelację do Minister Spraw Wewnętrznych Teresy Piotrowskiej, licząc na Jej przychylność – relacjonuje Robert Jagła, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. – Moje zapytanie dotyczyło nie tylko kwestii odmrożenia waloryzacji uposażeń, ale było także prośbą o stanowisko w sprawie doprowadzenia do ujednolicenia przepisów w zakresie świadczeń, wprowadzenia działań systemowych mających na celu ochronę wizerunku służb mundurowych – dodaje.

Wczoraj, 20 lipca 2015 roku, na kilka dni przed ogólnopolskim świętem policji, poseł Robert Jagła przekazał w swoim biurze poselskim Przewodniczącemu NSZZ Policjantów KPP w Świdnicy Robertowi Hamuda oraz Członkowi Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa we Wrocławiu Rafałowi Klag, pełną treść odpowiedzi na interpelację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Odpowiedź została złożona również na ręce Przewodniczącego Dolnośląskiego NSZZP Piotra Malona podczas uroczystej akademii z okazji Święta Policji, gdzie poseł składał mundurowym życzenia oraz podziękowanie za trud służby.

W odpowiedzi na interpelację posła Roberta Jagły, zarejestrowaną na początku czerwca 2015r. w Kancelarii Sejmu pod numerem 33046, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Piotr Stachańczyk, działający z upoważnienia Minister Piotrowskiej, składa obszerne wyjaśnienia i deklaruje m.in. podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb mundurowych, wzrost zatrudnienia i tym samym zmniejszenie liczby wakatów oraz zmiany w przepisach dotyczących tych służb.

Ponadto informuje, że w dniu 6 lipca odbyło się pierwsze posiedzenie Forum Dialogu Społecznego. Zainicjowała je Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska. Wzięli w nim

udział przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych resortu spraw wewnętrznych i resortu sprawiedliwości, a także kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Sprawiedliwości oraz komendanci Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu.

W trakcie spotkania Minister Piotrowska zapewniła, że od stycznia 2016 roku podwyżkami płac objęci zostaną funkcjonariusze i pracownicy cywilni służb mundurowych resortu spraw wewnętrznych. Szczegóły dotyczące wysokości tych kwot zostaną przedstawione w najbliższym czasie komendantom głównym poszczególnych służb. Poruszone zostały również zagadnienia dotyczące budowania pozytywnego wizerunku formacji mundurowych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Podjęto również decyzję o utworzeniu specjalnej grupy roboczej dedykowanej opracowaniu i wdrożeniu programów społeczno-edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa oraz budowaniu pozytywnego wizerunku funkcjonariuszy.

Pełna treść interpelacji znajduje się na stronie: www.robert-jagla.pl.

Odpowiedź MSW:

Odpowiedź na interpelację nr 33046 w sprawie uposażenia służb mundurowych

Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Piotr Stachańczyk

Warszawa, 14-07-2015

Szanowna Pani Marszałek,

w odpowiedzi na interpelację numer 33046 Posła na Sejm RP Pana Roberta Jagły dotyczącą uposażenia służb mundurowych, uprzejmie przedstawiam informacje w zakresie właściwości Ministra Spraw Wewnętrznych.

Na wstępie należy wskazać, że zasady ustalania wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej określają przepisy ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (t.j.: Dz. U. z 2011 r. Nr 79, poz. 431 z późn. zm.). Stosownie do art. 6 wskazanej ustawy, podstawę do określenia wynagrodzeń, w danym roku budżetowym, stanowią wynagrodzenia z roku poprzedniego, zwaloryzowane średniorocznym wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń, ustalonym w ustawie budżetowej. Jak wynika z art. 4 ww. ustawy, również kwoty bazowe waloryzowane są corocznie średniorocznym wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń.

Uprzejmie informuję, że zgodnie z przyjętym w dniu 9 czerwca 2015 roku przez Radę Ministrów dokumentem Propozycja średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2016 oraz Informacji o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2016, średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej wyniesie 100,0% w ujęciu nominalnym. Powyższe oznacza, że wynagrodzenia w 2016 roku, ustalone zgodnie z art. 6 ww. ustawy, nie będą waloryzowane automatycznie jednym wskaźnikiem.

Należy jednakże podkreślić, że w 2016 roku przewidywane jest przeznaczenie dodatkowych środków w wysokości około 2,0 mld zł na wynagrodzenia dla grup pracowniczych, które – co do zasady – od 2010 roku były objęte „zamrożeniem” płac.

Jednocześnie pragnę wskazać, że w dniu 6 lipca 2015 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Forum Dialogu Społecznego, zainicjowane przez Panią Teresę Piotrowską, Minister Spraw Wewnętrznych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych resortu spraw wewnętrznych i resortu sprawiedliwości, a także kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Sprawiedliwości oraz komendanci Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu.

W tym miejscu należy podkreślić, że w trakcie powyższego spotkania Minister Spraw Wewnętrznych zapewniła, że od stycznia 2016 roku podwyżkami płac objęci zostaną funkcjonariusze i pracownicy cywilni służb mundurowych resortu spraw wewnętrznych. Szczegóły dotyczące wysokości tych kwot zostaną przedstawione w najbliższym czasie komendantom głównym Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biura Ochrony Rządu, a także przedstawicielom związków zawodowych.

Przechodząc do zagadnienia dotyczącego możliwości ujednolicenia przepisów prawa w odniesieniu do należnych świadczeń, które obowiązują w poszczególnych służbach mundurowych resortu spraw wewnętrznych należy wskazać, że stosownie do ustaw pragmatycznych regulujących funkcjonowanie ww. służb, funkcjonariuszowi przysługuje miesięczne uposażenie oraz świadczenia pieniężne. Rodzaje przysługujących świadczeń, zasady ich przyznawania oraz ich wysokość regulują: ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j.: Dz. U. z 2015 r., poz. 355 z późn. zm.); ustawa z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (t.j.: Dz. U. z 2014 r., poz. 1402 z późn. zm.); ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1340 z późn. zm.); ustawa z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. z 2014 r., poz. 170 z późn. zm.).

W odniesieniu do szczegółowych zasad przyznawania świadczeń pieniężnych można wskazać przykładowo na obowiązujące przepisy prawa dotyczące funkcjonariuszy Policji. Stosownie do art. 108 ustawy o Policji, policjantowi przysługują m.in. następujące świadczenia pieniężne:

  1. zasiłek na zagospodarowanie;
  2. nagrody oraz zapomogi;
  3. nagrody jubileuszowe;
  4. dodatkowe wynagrodzenie za wykonywanie zleconych zadań wykraczających poza obowiązki służbowe;
  5. należności za podróże służbowe i przeniesienia;
  6. świadczenia związane ze zwolnieniem ze służby;
  7. zasiłek pogrzebowy i odprawa pośmiertna.

Wyżej wymienione świadczenia pieniężne oraz należności przysługują funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej (SG), Państwowej Straży Pożarnej (PSP) oraz Biura Ochrony Rządu (BOR) na takich samych zasadach i w takiej samej wysokości, z niewielkimi wyjątkami, np. w przypadku funkcjonariuszy BOR odprawa osiąga 600% po 25 latach służby i nie występuje nagroda jubileuszowa w wysokości 300%. Ponadto, w przypadku funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej rekompensata pieniężna za przedłużony czas służby wypłacana jest „na bieżąco”, co w przypadku Policji i Straży Granicznej ma zastosowanie jedynie przy zwalnianiu ze służby, a funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu nie mają zapisanego takiego prawa w ustawie. Należy również dodać, że jedynie funkcjonariusze Policji mają prawo do nagród za osiągnięcia w służbie, wypłacane na podstawie porozumienia zawartego między organem wykonawczym powiatu lub gminy, a właściwym komendantem powiatowym lub miejskim Policji.

Niezależnie od powyższego funkcjonariuszom służb mundurowych resortu spraw wewnętrznych przysługuje również prawo do następujących świadczeń pieniężnych:

  • Przejazd raz w roku, na koszt właściwego organu, środkami publicznego transportu zbiorowego do jednej z obranych przez siebie miejscowości w kraju i z powrotem;
  • Świadczenia socjalno-bytowe w postaci dopłaty do wypoczynku;
  • Równoważnik pieniężny w zamian za umundurowanie niewydane w naturze;
  • Świadczenia mieszkaniowe tj.:
    • równoważnik za brak lokalu, wypłacany funkcjonariuszowi, który nie posiada lokalu mieszkalnego,
    • równoważnik za remont lokalu wypłacany raz w roku,
    • pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego.

Szczegółowe zasady i wysokość wskazanych świadczeń regulują ustawy pragmatyczne oraz rozporządzenia wykonawcze dotyczące poszczególnych służb mundurowych resortu spraw wewnętrznych. W dużej mierze zasady te są jednolite, a wysokość świadczeń jest jednakowa lub na zbliżonym poziomie.

Podkreślić należy, że całkowite ujednolicenie przepisów prawa w zakresie wszystkich świadczeń wymagałoby szczegółowych ustaleń zarówno z ww. formacjami mundurowymi, jak i związkami zawodowymi. Dążąc do ujednolicenia przepisów prawa i wysokości świadczeń przewidzianych dla funkcjonariuszy służb mundurowych resortu spraw wewnętrznych, podjęto m.in. działania w zakresie zmiany zasad naliczania dodatku za wysługę lat. Po powzięciu decyzji o wydłużeniu wysługi do 35 lat takimi samymi zmianami objęto funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu. Należy wskazać, że w dniu 27 maja 2015 roku Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (druk sejmowy nr 3362) zawierającą m.in. zmiany w powyższym zakresie. W dniu 26 czerwca 2015 roku wskazaną ustawę przekazano do podpisu Prezydentowi RP.

Nawiązując do możliwości zwiększenia liczby zatrudnianych funkcjonariuszy służb mundurowych resortu spraw wewnętrznych w celu likwidacji wakatów w poszczególnych służbach uprzejmie przedstawiam poniższe dane.

Faktyczne zatrudnienie funkcjonariuszy Policji wyniosło w 2014 roku - 97 325 osób, przy planie zatrudnienia 102 309 i w stosunku do zatrudnienia z 2013 roku (96 404 osób) wzrosło o 921 osób. Powyższe oznacza spadek liczby wakatów z 5 905 w 2013 roku do 4 984 w 2014 roku. Biorąc natomiast pod uwagę stan zatrudnienia funkcjonariuszy Policji na dzień 31 grudnia 2014 roku (98 245 osób), liczba wakatów w stosunku do 2013 roku spadła do 4 064, co oznacza, że w stosunku do 2013 roku liczba wakatów zmniejszyła się o 1 841. Ponadto należy uwzględnić, że limity przyjęć do służby w Policji na dany rok uzależnione są od bieżącej analizy liczby odejść ze służby. Obecnie limit przyjęć w Policji na 2015 rok ustalony został na poziomie 3 000.

Natomiast w Straży Granicznej w 2014 roku faktyczne zatrudnienie funkcjonariuszy wyniosło 14 393 osoby, przy planie zatrudnienia 16 190 i w stosunku do zatrudnienia z 2013 roku (14 305 osób) wzrosło o 88 osób. Liczba wakatów w 2014 roku wyniosła 1 797, a biorąc pod uwagę stan zatrudnienia funkcjonariuszy Straży Granicznej na dzień 31 grudnia 2014 roku – 14 565 osób, liczba wakatów wyniosła 1 625. Jednocześnie należy wskazać, że w 2015 roku zakłada się przyjęcie około 236 nowych funkcjonariuszy Straży Granicznej. Pozwoli to na osiągnięcie na dzień 31 grudnia 2015 roku wskaźnika zatrudnienia tej grupy zawodowej w stosunku do etatu, na poziomie 90,36% (wzrost o około 1,44%). Na podstawie planowanych na lata 2016-2022 założeń zmian organizacyjnych w Straży Granicznej, mających na celu dokończenie procesu przekształceń formacji w wiodącą służbę graniczno-migracyjną, można obecnie przyjąć, że zatrudnienie w tym okresie powinno zostać utrzymywane na poziomie około 15 400 funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz około 3 500 pracowników. Przewiduje się także, uwzględniając poziom dotychczasowych zwolnień funkcjonariuszy SG ze służby (w 2014 roku - 407 osób, w 2015 roku - 225 osób), że przyjęcia kandydatów do służby w Straży Granicznej w poszczególnych latach tego okresu, kształtować się będą na poziomie około 550 osób rocznie. W roku 2016 wskaźnik zatrudnienia funkcjonariuszy SG będzie wykazywał tendencję rosnącą i powinien kształtować się powyżej 92%, a w kolejnych latach nastąpi jego dalszy wzrost.

Zgodnie ze stanowiskiem Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej należy wskazać, że limit etatowy funkcjonariuszy PSP wynosi 30 490. Zatrudnienie funkcjonariuszy w 2014 roku, w stosunku do 2013 roku, nie uległo zmianie, w związku z czym liczba wakatów pozostała na tym samym poziomie.
W Państwowej Straży Pożarnej w 2014 roku liczba wakatów wyniosła 491. Warto dodać, że liczba wakatów w PSP stanowi ok. 1,5% wszystkich etatów funkcjonariuszy i należy uznać, że 1,5% wakatów stanowi niezbędne minimum do zachowania wymaganej płynności w stanach osobowych. Poza tym wakaty te przypadały na 358 jednostek organizacyjnych PSP (w tym 7 jednostek centralnych - Komenda Główna PSP oraz szkoły PSP, 16 komend wojewódzkich oraz 335 komend powiatowych i miejskich), co stanowi średnio 1,4 wakatu na jednostkę. Należy uwzględnić, że zgodnie z art. 114d ust. 2 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, strażaka, po zakończeniu nauki, Komendant Główny PSP kieruje do służby stałej we wskazanej jednostce organizacyjnej PSP. W związku z powyższym, absolwentom szkół PSP należy zabezpieczyć miejsca przyszłego pełnienia służby. W roku 2015 przewidywana liczba absolwentów wynosi 365. Data rozpoczęcia służby obejmuje termin nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia zakończenia nauki. Należy jednak dodać, że przyjęcie do służby przygotowawczej funkcjonariusza PSP na wakujące stanowisko wiąże się z upływem określonego czasu, wynikającego z wieloetapowej procedury związanej z postępowaniem kwalifikacyjnym przeprowadzanym w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w PSP. Ponadto kandydat, który przeszedł wszystkie etapy postępowania, kierowany jest do komisji lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w celu ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby. Powyższe czynniki powodują, iż od zwolnienia funkcjonariusza PSP do zatrudnienia nowego pracownika upływa z reguły kilka miesięcy.

W odniesieniu do Biura Ochrony Rządu pragnę poinformować, że zatrudnienie funkcjonariuszy BOR w 2014 roku, w stosunku do 2013 roku, nie uległo zmianie, w związku z czym liczba wakatów pozostała na niezmienionym poziomie. W BOR w 2014 roku liczba wakatów wyniosła 418. Natomiast zgodnie ze stanem na dzień 31 grudnia 2014 roku zatrudnienie funkcjonariuszy BOR wzrosło o 36 osób w relacji do średniorocznej liczby funkcjonariuszy zatrudnionych w 2014 roku. Dodania wymaga, że corocznie w ramach przyznanego limitu środków na uposażenia, prowadzony jest nabór nowych funkcjonariuszy do BOR w celu utrzymania określonego poziomu zatrudnienia, niezbędnego do wykonywania ustawowych obowiązków. Nie jest natomiast możliwe zwiększenie zatrudnienia do takiego poziomu, który pozwoliłby na pełną likwidację posiadanych wakatów.

Jak wynika z analizy przedstawionych powyżej danych, zatrudnienie funkcjonariuszy służb mundurowych resortu spraw wewnętrznych sukcesywnie rośnie, co równocześnie przekłada się na zmniejszenie liczby wakatów.

Odnosząc się natomiast do zagadnienia dotyczącego zwiększenia liczby etatów w służbach mundurowych resortu spraw wewnętrznych w sytuacji zwiększenia ich ustawowych obowiązków należy wskazać, że każdorazowo zmiana w tym zakresie wymaga stosowanej nowelizacji ustaw pragmatycznych dotyczących ww. służb. Przy opracowywaniu projektu aktu normatywnego sporządza się Ocenę Skutków Regulacji, w której m.in. określa się skutki finansowe, które może spowodować projektowana zmiana, w tym środki finansowe niezbędne na zwiększenie zatrudnienia.

Ponadto należy uwzględnić, że w przypadku Policji liczba etatów na każdy rok budżetowy określona zostaje w ustawie budżetowej. W tym miejscu warto wskazać, że w ustawie budżetowej na 2015 rok w art. 15 zawarto, iż etaty Policji ustala się w liczbie 102 370, w tym 102 309 etatów w jednostkach organizacyjnych Policji.

Natomiast w przypadku pozostałych służb mundurowych, corocznie w ustawie budżetowej, w załączniku pn. Wynagrodzenia w państwowych jednostkach budżetowych skalkulowane są kwoty na uposażenia, jako nieprzekraczalny limit środków na sfinansowanie uposażeń funkcjonariuszy, które zostały opracowane na podstawie tzw. etatu kalkulacyjnego funkcjonariuszy.

Przechodząc do zagadnienia dotyczącego możliwości podjęcia działań systemowych mających na celu ochronę wizerunku służb mundurowych uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24 z późn. zm.), redaktor naczelny właściwego dziennika lub czasopisma jest obowiązany opublikować bezpłatnie rzeczowe i odnoszące się do faktów sprostowanie nieścisłej lub nieprawdziwej wiadomości zawartej w materiale prasowym.

Na przykładzie działań podejmowanych przez Policję w zakresie ochrony wizerunku pragnę wskazać, że zgodnie z zarządzeniem Nr 1204 Komendanta Głównego Policji z dnia 12 listopada 2007 r. w sprawie form i metod działalności prasowo-informacyjnej w Policji (Dz. Urz. KGP Nr 21, poz. 155 z późn. zm.) kształtowanie polityki medialnej pozostaje w zakresie kompetencji Rzecznika Prasowego Komendy Głównej Policji (KGP) oraz wspomagających go rzeczników prasowych komend wojewódzkich Policji.

W trakcie codziennych wideokonferencji rzeczników prasowych omawiane są bieżące wydarzenia oraz poruszane są kwestie związane z możliwością wystąpienia trudnych sytuacji. Rzecznicy prasowi na wszystkich szczeblach pozostają w stałym kontakcie z ogólnokrajowymi i lokalnymi mediami, dbają o przekazywanie wiadomości do mediów, informują opinię publiczną o podejmowanych przez Policję działaniach, jak również na bieżąco monitorują wszelkie publikacje medialne oraz reagują na publikacje negatywne i nieprawdziwe. Dodatkowo, rzecznicy prasowi prowadzą strony internetowe poszczególnych komend Policji, natomiast Komenda Główna Policji administruje również stronę KGP znajdującą się na jednym z portali społecznościowych.

Ponadto corocznie organizowane są szkolenia z udziałem Rzecznika KGP i rzeczników komend wojewódzkich Policji, w celu stałego podnoszenia kwalifikacji. Na szkolenia zapraszani są m.in. eksperci w dziedzinie dziennikarstwa oraz PR. Dodatkowo, rzecznicy prasowi komend wojewódzkich Policji organizują kaskadowe szkolenia dla rzeczników prasowych komend powiatowych oraz komend miejskich Policji na terenie całego kraju. Ważnym aspektem jest również stałe szkolenie funkcjonariuszy Policji na co dzień pełniących służbę w terenie.

Jednocześnie pragnę wskazać, że w trakcie wspomnianego posiedzenia Forum Dialogu Społecznego poruszone zostały również zagadnienia dotyczące budowania pozytywnego wizerunku formacji mundurowych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Podjęto również decyzję o utworzeniu specjalnej grupy roboczej dedykowanej opracowaniu i wdrożeniu programów społeczno-edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa oraz budowaniu pozytywnego wizerunku funkcjonariuszy.

Z poważaniem,

MINISTER

SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z up. Piotr Stachańczyk

Sekretarz Stanu

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

środa, 22.07.2015 20:33
Wybory wybory, Eva Digger chce przypomnieć swojemu jedynemu elektoratowi na...