komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 17 kwietnia 2021

Rudolfa, Roberta

Bardo: Obchody 81 rocznicy pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir

wtorek, 23.2.2021 11:14 , komentarze: 1 , odsłony: 737
kategorie artykułu:

10 lutego 1940 r. do łagrów w głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich, w tym wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej, kolejarzy, pocztowców i działaczy samorządowych.

Zsyłane były całe rodziny, również niemowlęta i starcy. Warunki deportacji były tragiczne, jak i późniejsze warunki życia. Wiele osób nie przeżyło drogi albo umarło podczas pobytu na zesłaniu. Kolejne trzy zsyłki przyniosły równie tragiczne skutki.

W naszym mieście co roku, z inicjatywy bardzkiego Koła Związku Sybiraków skupiającego zesłańców i ich potomków, rocznica pierwszej deportacji obchodzona jest uroczystą Mszą św. odprawianą przez o. proboszcza parafii NNMP Mirosława Grakowicza. Większość Sybiraków, którzy osiedlili się na terenie gminy Bardo, było deportowanych właśnie w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. Niestety ich grono nieustannie się zmniejsza, dwa lata temu odszedł do wieczności nieodżałowany długoletni prezes bardzkiego Koła pan Kazimierz Bobula, mający ogromne zasługi w krzewieniu pamięci o zesłańcach Sybiru wśród bardzkiej młodzieży. Dlatego i w tym roku nie mogło zabraknąć młodych ludzi na Mszy św., która odbyła się 21 lutego w bardzkiej bazylice. Obecność pocztu sztandarowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. KEN w Bardzie z Filią w Przyłęku to wyraz oddanego im hołdu przez całą społeczność szkolną.

Tradycyjnie już, po zakończonej mszy św. Burmistrz Miasta i Gminy Bardo Krzysztof Żegański wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej w Bardzie Barbarą Strzelec oraz przedstawicielami jednostek gminnych złożyli symboliczny wieniec oraz kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary represji stalinowskich.

Uroczystości w Bardzie koordynował Dariusz Szewczyk – prezes bardzkiego koła Związku Sybiraków, za co bardzo dziękujemy.

 

UMiG Bardo

 

Wasze komentarze

piątek, 16.4.2021 08:29
wtorek, 30.3.2021 08:21
6
piątek, 26.3.2021 09:01
1
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe