Antonin, Gołuchów i zamek w Rokosowie - kolejne wycieczki Kamienieckiego Klubu Seniora
CUDZE CHWALICIE...
To idealne rozpoczęcie relacji z 80. wycieczki kamienieckiego Klubu Seniora. Po perle Beskidu Żywieckiego seniorzy odwiedzili Krzeszów nazywany Europejską Perłą Baroku. Ale z ręką na sercu ilu Czytelników słyszało o Antoninie i Gołuchowie. Do tych miejscowości zabrała swoich podopiecznych p. Maria Kacik wraz z niezastąpionym profesjonalnym przewodnikiem turystycznym, p. Markiem Jechną. Mając nadzieję, że relacja z sierpniowej wyprawy zachęci Państwa do odwiedzenia tych miejscowości, niewielkich, ale pełnych atrakcji. Obie miejscowości położone są w Wielkopolsce, wśród lasów i jezior w malowniczym otoczeniu, w pobliżu Ostrowa Wielkopolskiego.
**********************
Pierwsza z opisywanych atrakcji to Antonin. Położony wśród lasów, nieopodal rozwidlenia dróg, z których jedna biegła do Wrocławia, druga zaś na Śląsk, właściciel tychże włości, książę Antoni Henryk Radziwiłł herbu Trąby, wybudował letnią siedzibę. Pałac Radziwiłłów zaprojektował w stylu myśliwskim, wybitny architekt, znany mieszkańcom Kamieńca, Karl Friedrich Schinkel - pozostawiając po sobie dzieło wybitne.
Pałac Myśliwski położony jest w spokojnej okolicy, z dala od zgiełku wielkiego miasta. Od jeziora dzielą go zaledwie 2 km.
Budynek został zbudowany na rzucie ośmiokąta, stanowiącego podstawę czteropiętrowego korpusu głównego. Przylegają do niego cztery niższe skrzydła – ryzality* – mieszczące wejście główne z klatką schodową. Pałac architekt otoczył parkiem krajobrazowym w stylu angielskim, doskonale przenikającym się z leśnym otoczeniem. Praca dla księcia Antoniego Radziwiłła, sprawiłą, że Schinkel utrwalił swą sławę najwybitniejszego architekta epoki.
Główną konstrukcję Pałacu wykonano z drewna, a posadowiono na fundamencie z rudy darniowej. Wypełniające ją mury ceglane obłożono modrzewiowymi belkami, dające wrażenie budowli całkowicie drewnianej. Wewnątrz budynku wzniesiono potężną kolumnę dorycką, będącą zarazem kominkiem z dwoma paleniskami. Wnętrze sali głównej zwieńczył promieniście belkowany strop. Wokół sali, na wysokości pierwszej i drugiej kondygnacji, znajdują galerie przesłonięte balustradami, prowadzące do pokoi mieszczących się w skrzydłach Pałacu. Liczne trofea myśliwskie - prezentowane we wnętrzu do dziś są jedyną taką kolekcja w promieniu kilkuset kilometrów.
Książę Antoni piastował godność namiestnika królewskiego Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Był wielkim miłośnikiem sztuki, rysownikiem, kompozytorem i wiolonczelistą. Stworzył muzykę do "Fausta" Goethego a dzięki jego staraniom, w Poznaniu, z koncertem wystąpił Niccolò Paganini. Książę sprawił, że Pałac odwiedził F. Chopin, w latach 1826-1829 komponując Introdukcję i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę oraz trio fortepianowe g-moll op. 8 zadedykowane Księciu, a Chopin do dziś patronuje Pałacowi, w którym odbywają się liczne koncerty.
W roku 2003 Pałac Radziwiłłów w Antoninie został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem Europa Nostra Award.
Więcej na stronach będących źródłem tekstu:
https://www.booking.com/hotel/pl/palac-mysliwski-w-antoninie.pl.htm
*******************************
Gołuchów to niewielka, licząca nieco ponad 2.000 mieszkańców wieś, w której znajduje się jeden z najpiękniejszych szesnastowiecznych zamków w Polsce. Od początku wieku XVII budowlę fortyfikacyjną zaczęto stopniowo przekształcać w efektowną rezydencję. Autorem pierwszej przebudowy był Wacław Leszczyński, wojewoda kaliski. Kolejna przebudowa nastąpiła gdy zamek był już własnością rodu Działyńskich.
Obecnie zamek może zachwycić nawet najbardziej wybrednego turystę, ze względu na wiele atrakcji, które oferuje zwiedzającym ale w relacji przedstawimy zaledwie kilka.
Powozownia
Budynek wzniesiony w 1854 roku z inicjatywy Jana Działyńskiego. Służył przez lata jako stajnia dla koni cugowych i pod wierzch oraz miejsce garażowania pojazdów. Po generalnym remoncie, przeprowadzonym w końcu ubiegłego stulecia, urządzono w niej stałą wystawę z zakresu przyrodniczych podstaw leśnictwa zatytułowaną „Spotkanie z lasem".
Owczarnia
Budynek wybudowany w 1849 roku przez Wincentego Kalksteina – ówczesnego właściciela majątku gołuchowskiego. Przez wiele lat był użytkowany do celów gospodarskich. W latach 2003–2005 został gruntownie odrestaurowany, a w 2006 roku udostępniono w nim do zwiedzania stałą wystawę „Technika leśna”. Aktualnie Owczarnię z Powozownią łączy przeszklony pasaż, co pozwala na kompleksowe zwiedzanie tych dwóch budynków.
Oficyna
Oficyna to XIX-wieczny obiekt mieszkalny powstały na bazie wybudowanej w latach 1852–1853 gorzelni. Swój wygląd zawdzięcza Izabelli i Janowi Działyńskim. Dziś udostępnia podwoje jako Muzeum Leśnictwa. Prezentowane są tutaj dwie stałe ekspozycje: „Kulturotwórcza rola lasu" i „Dzieje leśnictwa w Polsce" a także wystawy czasowe.
Dybul to nazwa miejsca w parku, które w XVII wieku zamieszkiwał młynarz Dybuł. Stosowana przez lata przełożyła się także na stojące tam budynki. W jednym z nich, który w przeszłości pełnił funkcję stajni i obory, mieści się Muzeum Leśnictwa. Prezentowana tutaj wystawa nosi tytuł „Ochrona lasu".
Pokazowa Zagroda Zwierząt została założona w kwietniu 1977 roku. Utworzenie zagrody żubrów w Gołuchowie wynikało ze wzrostu populacji żubra i konieczności tworzenia nowych ośrodków hodowlanych. Zagroda jest zlokalizowana w kompleksie leśnym przylegającym do parku-arboretum. Zajmuje powierzchnię ponad 20 ha ogrodzonego terenu. Żyją w niej żubry, koniki polskie, daniele i dziki.
W obrębie zagrody występują dwa typy siedlisk leśnych: bór mieszany świeży oraz las mieszany świeży. Dominującymi gatunkami drzew są sosna oraz dąb. Występują też buk, świerk, brzoza i grab. W zagrodzie znajduje się również ok. 1 ha łąki traktowanej jako pastwisko dla żubrów. Pojemność zagrody żubrów została określona na 6 do 8 osobników. Zwierzęta są pod stałą opieką weterynaryjną. Organizacja zagrody i wydzielenie tzw. zagród dziennych pozwala na oglądanie zwierząt od świtu do zmierzchu przez cały rok.
Więcej na stronach będących źródłem tekstu:
https://www.okl.lasy.gov.pl/muzeum-lesnictwa
https://mnp.art.pl/muzeum-zamek-w-goluchowie
https://ciekawyswiata.pl/zamki-w-polsce/zamek-w-goluchowie/
https://www.zamkipolskie.com/goluc/goluc.html (szczególnie polecam!!!)
Wielkopolska jest pełna zamków, pałaców i rezydencji, które warto odwiedzić. Jedną z nich jest zamek w Rokosowie. Przepełniony elegancją, neogotycki obiekt z prawie 200-letnią historią wkomponowany jest w równie imponujący park. wygodę. Jest to magiczne miejsce, w którym następuje synergia ducha historii z przyrodą oraz nowoczesnym podejściem posiadające wiele tajemnic. Został zbudowany w połowie XIX wieku w stylu gotyku romantycznego, według projektu autorstwa jednego z bardziej znanych i cenionych architektów tamtych czasów Friedricha Stüllera. Obecna rezydencja jest dwupiętrowa, podpiwniczona, murowana z cegły i otynkowana, zbudowana na planie prostokąta z dwoma czterokondygnacyjnymi okrągłymi wieżami w fasadzie frontowej. Charakterystyczne są dla niego dwie duże okrągłe wieże, przestrzenne okna o półkolistych łukach oraz krenelaż** wieńczący szczyt zamku.
Więcej na stronach będących źródłem tekstu:
http://www.rokosowo.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=74&strona=1
***********************************
Na zokończenie kolejnego sezonu organizatorzy przygotują niespodziankę dla uczestników „Klubu Seniora” ale zapewnie znajdzie się miejsce na tradycyjnego pstrąga.
Foto:
Zdzisław Torzecki
Tekst:
Krzysztof Woliński
___________________________
/* ryzalit - element architektoniczny budynku. Część budynku wysunięta poza lico ściany obiektu. Na ogół ma tę samą wysokość co ściana, z którą sąsiaduje i tworzy z budynkiem integralną całość. Jest on konstrukcją, która niejako wysuwa się z głównej bryły budynku. Tak wysunięta ściana opiera się na fundamentach i zachowuje tę samą wysokość co pozostała część obiektu, czyli wysunięcie jest zaprojektowane na wszystkich kondygnacjach. Tradycyjny ryzalit, który zdobił dawne dworki i pałace, był wykonywany jako element dekoracyjny, ozdobiony oknami o niespotykanych kształtach i podkreślany z wykorzystaniem gzymsów, płycin i pilastrów. Całość wykańczana była ścianką attykową, a w strefie parteru korzystano z arkadowego podcienia.
Ryzalit to element ciekawy i efektowny, który z powodzeniem wykorzystywany był w reprezentacyjnych obiektach pochodzących z początku XX wieku, ale może być wkomponowany we współczesnych budynkach.
Źródło: https://www.extradom.pl/porady/artykul-ryzalit-co-to-jest-i-jak-urozmaicic-ryzalitem-bryle-budynku
____________________
**/ krenelaż (blanki) - Urządzenie obronne stanowiące przedpiersie lub zwieńczenie przedpiersia dowolnego elementu obronnego, a będące ciągiem występujących na przemian zębów (merlony) i wrębów. Wręby pełnią w krenelażu funkcję otwartej od góry strzelnicy, niekiedy zamykanej ruchomymi zasłonami. Zęby pełnią w krenelażu funkcję tarczy, niekiedy dodatkowo wyposażonej w strzelnice. Wyróżnia się dwa typy krenelażu: blanki gibelińskie, czyli typ krenelażu, który rozpowszechnił się w XIV-XV wieku, zwłaszcza we Włoszech z zębami w kształcie „jaskółczego ogona” oraz blanki gwelfowskie z merlonami prostokątnymi. Blanki wykorzystywane były głównie średniowieczu. W okresie późniejszym, w stylach nawiązujących do średniowiecza, stały się elementem dekoracyjnym.
Źródło : https://medievalheritage.eu/pl/strona-glowna/slownik/krenelaz-blanki/
Dodaj komentarz
Komentarze (0)