75 lat OSP Henryków

poniedziałek, 26.7.2021 09:53 1557 3

W 1946 roku 13 mieszkańców Henrykowa, chcąc zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe swojej miejscowości powołało do życia jednostkę strażacką. Początki były bardzo trudne, do gaszenia pożarów wykorzystywano sikawkę konną. Kolejne dziesięciolecia to piękna historia tego stowarzyszenia, druhów, strażaków, którzy swoją pasję, przekazywali z ojca na syna.

24 lipca 2021 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę założenia jednostki. Druhowie OSP Henryków przygotowali z tej okazji apel, podczas którego wspomnieli tych, którzy tworzyli historię henrykowskiej ochrony przeciwpożarowej.

Dziś to jedna z najprężniejszych jednostek w gminie Ziębice, wyróżniająca się również w powiecie, należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, wyjeżdżająca do akcji - z racji swojego położenia - również poza granice gminy i powiatu. Dziś stowarzyszenie współtworzy 26 druhów i 2 członków wspierających. Uroczystość była okazją do gratulacji i podziękowań.

Burmistrz Mariusz Szpilarewicz podziękował prezesowi OSP Henryków, druhowi Krystianowi Koniecznemu, naczelnikowi druhowi Wojciechowi Damm oraz wszystkim druhom za bezinteresowną pomoc niesioną każdego dnia mieszkańcom gminy. Szczególne podziękowania skierował do druha Mariana Przystasia i druha Mariusza Damma za długoletnie kierowanie OSP Henryków i przygotowanie nowego pokolenia strażaków.

Prezes Zarządu Gminnego OSP, druh Ryszard Nowak przypomniał o przypadającej na ten rok 100. rocznicy ochotniczych straży pożarnych i wspomniał o tym, jak tworzyły się zręby współpracy samorządu gminnego i niezależnych stowarzyszeń. Swoje słowa do strażaków skierował też komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich, st. kpt. Bartłomiej Zarzycki, dziękując za wsparcie okazywane przez druhów ochotników straży państwowej. W trakcie uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą 75 lat pożarnictwa w Henrykowie.

Odsłonięcia dokonali dh senior Marian Gwiazdowski oraz druhowie Marian Przystaś i Wojciech Damm, a poświęcenia dokonał ks. kpt. Krzysztof Deja. Prezes dh Krystian Konieczny i naczelnik dh Wojciech Damm wręczyli podziękowania osobom współpracującym z OSP Henryków oraz sponsorom. W apelu udział wzięły poczty sztandarowe oraz strażacy z OSP Krzelków, OSP Starczówek, OSP Ciepłowody, OSP Dobrzenice i OSP Przeworno.

Źródło: FB Gmina Ziębice

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

poniedziałek, 26.07.2021 19:11
Taka uroczystość a on w koszulce ,wstyd!
Obserwator poniedziałek, 26.07.2021 21:21
Kogo masz na myśli??
Mieszkaniec poniedziałek, 26.07.2021 16:56
GRATULACJE PANOWIE !!!! Na was zawsze można liczyć