7.08. Koncert "Z Klasyką przez Polskę" w Ząbkowicach Śląskich

wtorek, 20.7.2021 17:00 691 0

Zapraszamy Państwa na bezpłatny koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę organizowany przez Polski Impresariat Muzyczny przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystąpią:

Ewa Leszczyńska – sopran
Katarzyna Jankowska – Borzykowska - fortepian

Ewa Leszczyńska

Ukończyła wydział instrumentalny Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu Jerzego Sulikowskiego oraz wydział wokalny w Conservatorio Giuseppe Verdi w Mediolanie w klasie śpiewu Margaret Hayward. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Olgę Pasiecznik, Izabelę Kłosińską, Urszulę Kryger i Thomasa Quasthoffa.

Pozostaje pod stałą opieką wokalną i artystyczną Jerzego Artysza. W 2012 r. jako śpiewaczka wraz z pianistą Tomaszem Pawłowskim zdobyła I nagrodę na Konkursie im. Giosuè Carducciego w Madesimo. Jako pianistka współpracowała m.in. z Ewą Marciniec, Davidem Fiorem, Łukaszem Hajduczenią, Katarzyną Trylnik i Gianlucą Burattem, z którym zdobyła nagrodę Rotary w Mediolanie. Jako śpiewaczka występuje z takimi pianistami, jak Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Miyako Arishima i Bartłomiej Wezner.

Koncertuje również, sama sobie akompaniując na fortepianie. W latach 2007–2010 była członkiem Laboratorio Interdisciplinare di Musica e Spettacolo (Limes) w Mediolanie, biorąc udział w wielu przedstawieniach operowych i teatralnych. Występowała także m.in. w solowych rolach podczas prawykonania opery Die 13 Sternbilder aus dem Wallis w Szwajcarii, w roli Mirteo w operze Semiramide riconosciuta Leonarda Vinciego w Warszawie, brała też udział w projekcie Dunkle Zeiten Wien w Off Theater w Wiedniu.

W 2019 r. wystąpiła w roli Ericlei w Il ritorno d’Ulisse in patria Monteverdiego, z orkiestrą Europa Galante pod batutą Fabia Biondiego w Elbphilharmonie w Hamburgu. W marcu 2020 r. wykonała główną partię w operze Rodelinda Händla w Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie. Współpracuje z takimi zespołami muzyki barokowej, jak Les Roses Sauvages, Arte dei Suonatori, Musica Florea, Royal Baroque Ensemble, Baroque Collegium 1685.

Jest członkiem zespołu Multi Trio, z którym w 2016 r. odbyła tournée po Stanach Zjednoczonych. Występowała na takich festiwalach, jak Dni Bachowskie w Krakowie, „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie, Festiwal Oper Barokowych „Dramma per musica” w Warszawie, „Il Banchetto Musicale” w Wilnie, „Venice” Easter Festival w Hamburgu, Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, a także „Chopin i jego Europa”w Warszawie. Od 2017 roku  występuje w roli śpiewaczki i pianistki jednocześnie wykonując recitale pieśni zarejestrowane między innymi dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Katarzyna Jankowska-Borzykowska

Absolwentka Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z odznaczeniem) w klasie fortepianu prof. Wiktora Mierżanowa i as. Iriny Rumiancewej oraz kameralistyki w klasie prof. Jerzego Marchwińskiego. Uzupełniające studia odbywała w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w klasie prof. Grety Erikson oraz w Szkole Kameralistyki Radia Szwedzkiego w Edsberg.

Jeszcze w okresie studiów, grała z orkiestrą symfoniczną Filharmonii w Lublinie i innych miastach koncerty fortepianowe J.S. Bacha, E. Griega, C. Saint-Saensa, S. Prokofiewa. Wykonywała również wiele recitali fortepianowych, głównie z muzyką Fr. Chopina., w kraju i za granicą, m. in. we Francji, Holandii, Szwecji, także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Iranie. Najważniejszym nurtem jej działalności jest jednak muzyka kameralna.  Towarzyszyła  Jerzemu Artyszowi, Urszuli Kryger, Jarosławowi Brękowi, Andriejowu Shkurhanowi, Jackowi Laszczkowskiemu, Zofii Kilanowicz, Piotrowi Hausenplasowi, Michałowi Borzykowskiemu, Janowi Staniendzie (w trio) i in., z którymi występowała na najpoważniejszych estradach koncertowych w kraju i za granicą.

Uczestniczyła w najważniejszych Festiwalach Muzycznych międzynarodowych i krajowych od "Vratislavia Cantans",w Dusznikach, Szymanowskiego w Zakopanem,  "Musicorama" w Paryżu, Van Vlaandereen Festival w Limburgu i w wielu innych - w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Finlandii, Szwecji, Austrii i innych. Ma na swoim koncie wiele nagrań radiowych dokonanych w kraju oraz we Francji, Niemczech, Finlandii i Danii, telewizyjnych i filmowych.  

Jej nagranie z barytonem Jerzym Artyszem zostało uznane za nagranie roku( 1990). Wzięła udział również w nagraniu wielu CD. Jest współlaureatką, wraz z Urszulą Kryger- mezzosopran- nagrody Fryderyk 2001 za pieśni Karola Szymanowskiego. Nagrała płyty dla wielu firm płytowych.  Prowadziła kursy mistrzowskie w Polsce i w Europie, jest członkiem zarządu European Chamber Music Teachers Association, od roku 2007 jest profesorem sztuki i pracuje w UMFC ucząc kameralistyki.

W latach 2012-2020 była kierownikiem Katedry Kameralistyki Fortepianowej. Była jurorem wielu konkursów kameralnych, jej studenci otrzymali wiele nagród w konkursach kameralnych w Polsce i w Europie. Od 3 lat jest członkiem Zarządu SPAM. Była przez 8 lat Kierownikiem Katedry Kameralistyki Fortepianowej w UMFC.

PROGRAM KONCERTU:

Robert Schumann (1810 – 1856)

Sześć pieśni do słów Nikolausa Lenaua & Requiem op.90

Lied eines Schmiedes

Meine Rose

Kommen und Scheiden

Die Sennin

Einsamkeit

Der schwere Abend

Requiem

Karol Szymanowski (1882-1937)

Sześć pieśni do słów Kazimierza Tetmajera op. 2

Daleko został cały świat

Tyś nie umarła

We mgłach

Czasem, gdy długo, na pół sennie marzę

Słyszałem ciebie

Pielgrzym

Łabędź do słów Wacława Berenta op. 7

Mieczysław Weinberg (1919 – 1996)

Siedem pieśni Jidysz do wierszy Icchaka Lejba Pereca op.13

Einleitung

Breytele

Viglid

Der Yeger

Ofn grinen bergele

Der yesoymes brivele

Schluss

DATA: 7 sierpnia, godz. 19.00

Dodaj komentarz

Komentarze (0)