37-latka została oszukana metodą "na kryptowaluty" i straciła ponad 23 tys. złotych

poniedziałek, 13.5.2024 13:21 1255 2

Internet jest nieodzowną częścią naszego życia. Doskonale wiedzą o tym oszuści i bez skrupułów wykorzystują naszą niewiedzę w tym temacie. Kilka dni temu przekonała się o tym 37-latka, która chcąc wypłacić zainwestowane w kryptowaluty pieniądze, zainstalowała na swoim telefonie aplikację rekomendowaną przez oszusta.

Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozwagi, ponieważ przestępcy posługują się różnymi metodami, posiadając jeden cel – zysk naszym kosztem. Jeżeli oszust skłoni ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi urządzenia, przejmuje całkowitą kontrolę nad danymi, kradnąc oszczędności i zaciągając kredyty. Mieszkanka powiatu ząbkowickiego straciła w taki właśnie sposób ponad 23 tysiące złotych.

37-latka zachęcona możliwością łatwego i szybkiego zysku zainstalowała na swoim telefonie aplikację umożliwiającą oszustowi zdalny dostęp do urządzenia oraz danych. Kobieta była przekonana, że osoba, która do niej dzwoni umożliwi wypłatę zainwestowanych w kryptowaluty pieniędzy. Kiedy otrzymała zapewnienie od dzwoniącego, że może wypłacić pieniądze zgromadzone na swoim rachunku bankowym postąpiła według jego zaleceń.

Głos po drugiej stronie telefonu ciągle się zmieniał. Mieszkanka powiatu ząbkowickiego rozmawiała z trzema kobietami, które zaoferowały profesjonalną pomoc w wypłacie zgromadzonych na rachunku inwestycyjnym środków. Tak zmanipulowały 37-latkę, że zainstalowała na swoim telefonie oprogramowanie, które umożliwiło przestępcy zdalny dostęp do urządzenia, wierząc, że tylko w ten sposób może uzyskać dostęp do zgromadzonych tam pieniędzy. Dostęp rzeczywiście został udzielony, ale oszustom, którzy wypłacili z konta mieszkanki powiatu ząbkowickiego ponad 23 tysiące złotych.

- Policja ponownie apeluje o rozsądek przy tego typu inwestycjach. Nie wierzmy ślepo osobom, które obiecują nam wysoki i szybki zysk. Sprawdzajmy podane przez nich informacje, a przede wszystkim nie instalujmy programów o których nic nie wiemy. Bądźmy rozsądni i uważni! - apeluje asp. szt. Katarzyna Mazurek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich.

 

/KPP w Ząbkowicach Śl./

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

poniedziałek, 13.05.2024 17:11
Super wiadomość zarobiła ?więcej takich
poniedziałek, 13.05.2024 15:47
Pewnie to są te same osoby co wszechwiedzący eksperci wypowiadający...