komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 19 marca 2019

Józefa, Bogdana

31.08-2.09. Festiwal Podróżni w Ząbkowicach Śląskich

piątek, 10.8.2018 10:48 , komentarze: 5 , odsłony: 3671
kategorie artykułu:

Zapraszamy na kolejną, czwartą już edycję Festiwalu Podróżni. Idąc za podpowiedziami i sugestiami naszych stałych bywalców, nieco zmieniamy datę Festiwalu. Będzie cieplej, więc zmarzluchy nie będą narzekać na wczesno-czerwcową pogodę, a studenci nie wymówią się już sesją. Widzimy się już 31. sierpnia na ruinach zamku w Ząbkowicach Śląskich!

Jedyny taki klimatyczny festiwal od podróżników dla podróżników, czyli inicjatywa ludzi z ogromną pasją do odkrywania świata. PodRóżni – Festiwal o krok dalej powstał z zamiarem stworzenia forum wymiany doświadczeń pomiędzy tymi, którzy odwiedzili już najdalsze zakamarki naszej planety, a tymi, którzy swoją pierwszą z „podróży życia” mają jeszcze przed sobą. Podczas trzech dni imprezy Ruiny Zamku w Ząbkowicach Śląskich wypełnią się barwnymi historiami o odkrywaniu najodleglejszych krain, a w pozostałościach po zamkowych komnatach będzie można nabyć umiejętności niezbędnych każdemu globtrotterowi.

 

SZCZEGÓŁOWY PLAN IMPREZY ZNAJDZIECIE TUTAJ - KLIKNIJ

 

 

PodRóżni – festiwal o krok dalej

Goście festiwalu

PRELEKCJE

 1. Ludwik Papaj – Kierunek Kitaj, czyli jak wyjść z domu z plecakiem a wrócić z książką.

Opowie o swojej autostopowej wyprawie do Chin. Ludwik porwie nas w podróż przez Syberię, mongolskie stepy i chińskie miasta-giganty, aż do puszcz Laosu i wybrzeża Tajlandii. Razem z nim przetrwamy atak uralskiego monsunu, ożywienie terakotowej armii i zawitamy do chińskiej akademii policyjnej. Zapiski z podróży podczas której przemierzył autostopem kilkanaście tysięcy kilometrów zebrał w swojej nowej książce „Kierunek Kitaj czyli autostopem do Chin i dalej”.

 1. Krzysztof Story - Za Drzwiami: Polska pod jednym adresem.

Objechać Polskę rowerem, by w każdej miejscowości odwiedzić ten sam adres. Krzysztof Story podczas dwóch wypraw spędził w drodze ponad 2 miesiące , na rowerze przejechał ponad 5000 kilometrów i dotarł do każdego z 16 województw. Wszędzie próbował odnaleźć tę samą ulicę i ten sam numer domu. Do obcych drzwi zapukał ponad 150 razy. Zbierał historie tych, którzy za nimi mieszkają. Rozmawiał z pielęgniarkami i chorymi, z nauczycielami i pijakami, żołnierzami i artystami, biednymi i bogatymi, starymi i młodymi, na wsiach i w miastach. Głównie słuchał tego, co mają do powiedzenia Polacy zza przypadkowych drzwi. Projekt dostał Nagrodę Dziennikarzy na Kolosach 2017.

 1. Jaśmina Labus i Tomasz Labus - Pura Vida - magiczny świat.

Pura Vida - czyli czyste, piękne życie. Tego określenia Kostarykańczycy używają jak przecinka. Ich świat, którego środek kręci się wokół przyrody jest niezwykły - fascynuje i ciekawi, a relacje między sąsiednimi Panamczykami bawią, a jednocześnie zmuszają do refleksji. Wiecznie zielone lasy, parki narodowe i nieokiełznany świat zwierząt i roślin. Kostaryka, Panama i Nicaragua - perełki Ameryki Środkowej - zapraszamy na magiczną podróż.

 1. Kapitan i Admirał: Przygoda i Przypał. Admirał Krysowski i Kapitan Przebinda - Uwięzieni na rzece Senegal

Kapitan i Admirał: Przygoda i Przypał zabiorą Was w podróż z Polski do Afryce Zachodniej, 10.000km. A czym? Pędzącym Bawołem, czyli Volkswagenem Passatem zakupionym za 1650 zł! To niesamowita historia opowiadająca o przyjaźni, pustyni, walce z korupcją, egzotycznej przyrodzie na zmianę z zanieczyszczeniem źródeł wody, wulkanizacji po mauretańsku, driftowaniu pod komisariatem i pieniądzach, których nigdzie nie da się wymienić... Przejechanie kawałka Afryki nie byłoby możliwe bez „tupetu jak taran” wobec ludzi, którzy na każdym kroku chcieli ich oszukać. Czy Pędzącego Bawoła da się sprzedać drożej, niż się kupiło? Przyjdźcie i przekonajcie się! 1. Łukasz Supergan - Wyspa Żywiołów – samotny trawers Islandii.

Celem wyprawy było przejście Islandii ze wschodu na zachód, między skrajnymi punktami geograficznymi: przylądkiem Gerpir, najdalszym na wschodzie i Bjargtangar, leżącym na zachodzie. Po drodze czekało go kilka tygodni marszu przez wulkaniczne pustkowia, przedpola lodowców, pokonywanie rwących, lodowcowych rzek oraz zmaganie z pogodą i ciężarem bagażu. Nawigację utrudniały niespodziewane wylewy rzek oraz pola lawy. Tego trudnego szlaku Łukasz podjął się samotnie, wybierając najdłuższy możliwy kierunek marszu przez wyspę. Posługując się mapami i kompasem, starając się poznać Islandię od jej dzikiej i mało odwiedzanej strony, wędrował ścieżkami i bezdrożami przez środek kraju, by ostatecznie ukończyć wędrówkę we Fiordach Zachodnich Islandii. Wędrując samotnie przez ponad 900 kilometrów, potrzebował 28 dni na pokonanie tej drogi.

 

 1. Tandemowe Trip Love: Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki - Lodowy kraniec z pazurem – Zimowa ekspedycja rowerowa za koło podbiegunowe z psem.

Jedyna na świecie tego typu ekspedycja, jedyni podróżnicy, którzy 6 miesięcy trwającej zimy spędzili żyjąc w namiocie, jedyni, którzy pokonali zimą trasę z Polski na Nordkapp i z powrotem rowerem tandemem z przyczepką i 50-cio kilogramowym psem. Ekstremalnie trudne wyzwania, bliskie spotkania z niebezpieczeństwami – samochodem, nieprzychylnym człowiekiem, a nawet dzikim zwierzęciem. Laponia – piękna, magiczna, będąca spełnieniem ludzkich marzeń, ale gdy wsiąść na rower pokazuje surowe, niebezpieczne oblicze, zmuszając tym samym do przekraczania własnych barier i ograniczeń – prawdziwa walka o przetrwanie i zmagania się z samym sobą. Współpraca i zaufanie, które pozwoliło wspólnie podążać tą samą ścieżką. Historia tak niemożliwa, że nie tylko włosy stają dęba, ale i serce kołacze ze wzruszenia, a czasem mięśnie brzucha bolą od zabawnych historii, pogoni za reniferami i atrakcjami, które zapewniał największy bohater tej historii – Kadlook, pies Alaskan Malamut, który postanowił pojechać na emeryturę do swojej zimowej ojczyzny, zabierając ze sobą swoich właścicieli – Klaudię Jadwiszczyk i Krzysztofa Lewickiego.

 

 1. Tomasz "kaczy" Murawski - "Welcome to the smilling coast of West Africa" - travel stories from Gambia.

   

W 2010 roku, zainspirowany przygodami na Festiwalu Пустые холмы ( Puste Wzgórza) w Rosji, postanowiłem rozłożyć swe skrzydła w podróż do Afryki Zachodniej. Celem wyprawy było eksplorowanie tamtejszej kultury i rozwijanie perkusyjnej fascynacji muzycznej. Trzy miesiące wypełnione muzyką, podróżami i niecodziennymi przeżyciami na zawsze zapisały się w moim sercu...Od tamtej chwili regularnie odwiedzam Mamę Afrykę i dziękuję Bogu, za to że pojawiła się w moim życiu!

Podczas prelekcji przedstawię relację z podróży do malutkiego kraju, położonego wewnątrz Senegalu w Afryce Zachodniej - Gambii. Opowieści z krainy krokodyli, wszechobecnej muzyki i życzliwości uśmiechniętych afrykańskich ludzi o niebieskich oczach.

 

 1. Agata BucharowskaWataha w podróżyO tym jak zostaliśmy przemytnikami, czym się różni autostop od autostepu, w czym „wiełosypied" podobny jest do telewizora i dlaczego rowery powinny mieć numery rejestracyjne... Sakwiarze? To chyba za mało powiedziane... Rosjanie określali nas dosadniej: - Duraki! Na rowerach z psem? Z Polski do Mongolii? Przecież tam nie ma nawet asfaltu... Z resztą i tak w życiu tam nie dojedziecie! 149 dni w podróży, 6140 km na rowerach i... 100 kilogramów psiego nadbagażu. Dwoje ludzi i pies - Wataha w Podróży - zdobywcy Travelera National Geographic za podróż roku 2013, tym razem wyruszają na podbój Ałtaju Mongolskiego. Ale aby nie było zbyt łatwo, jako środek transportu wybieramy rowery. Okazuje się jednak, że to droga jest celem, a przejazd przez Białoruś, Rosję i część Mongolii z Diuną w przyczepce, staje się prawdziwą rowerową Odyseją.

 1. Martyna TeteraJoginka przez świat

   

  Martyna opowie o swojej podróży która rozpoczęła się dwa lata temu i zmieniła jej życie. Dowiecie się co stało się od momentu rzucenia stabilnej pracy do wyprawy przez Kolumbijską dżunglę, nauczania jogi przy starożytnych świątyniach w Kambodży i do zakochania się w polach ryżowych na Bali. Czy to są piękne plaże Sri Lanki, jacht na Majorce, ośrodek medytacji na Jawie, czy drewniana chatka na w Indonezji - inspiracji, przygód i przeżyć jest wiele. Co motywuje ją do podróżowania, jak radzi sobie w świecie mała blondynka i dlaczego porzuciła poukładane życie, poświęciła wszystkie oszczędności dla przygody I postanowiła żyć jako podróżniczka i nauczycielka jogi? Zapraszamy na prelekcję

 

 

WARSZTATY

 

 1. Piotr Bryja - Hatha Joga i Aerial ‘Air’ Joga – dla każdego

Hatha Joga – zajęcia grupowe na trawie. Łagodna praktyka Asan (pozycje jogi), również w dynamiczniejszej i płynnej formie (Vinyasa).

Praktyka uważności oddechu i nauka podstawowych technik oddechowych – Oddech pełny (Samavritti Pranayama), Oddech zwycięzcy (Ujjayi). Medytacja – podczas medytacji uwrażliwimy się na piękno przyrody osiągając wewnętrzny spokój i wyciszenie. Aerial ‘Air’ Joga – w zależności od możliwości technicznych. Pokaz w wykonaniu nauczyciela i krótkie sesje indywidualne odciążające kręgosłup, łagodne pozycje odwrócone, relaks w „kokonie”.

Właściciel Joga Piotr Bryja, Instruktor Hatha Jogi, Aerial ‚Air’ Jogi, Jogi rodzinnej i dla dzieci. Absolwent Studium Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu na kierunku Terapie Naturalne. Bioenergoterapeuta i Radiesteta uprawniony. Pedagog – animator społeczno – kulturalny.

 

 1. Artur Winiczenko - Plemiona i wulkany. Kuchnia Sri Lanki.

Kuchnia Azji ma wiele obliczy, kolorów i smaków. Może być subtelna, i może też być piekielnie ostra. Jest taka wyspa zwana łzą z policzka Indii, gdzie na zadymionych paleniskach króluje milion smaków ukrytych pod jedną nazwą „curry”. To na Sri Lance, bo o niej mowa, z azjatyckiej kuchni wydobyto to co najlepsze, wprowadzono nowe unikatowe dania i smaki. Każde curry jest inne, każda gospodyni domowa zrobi je inaczej. Dobre curry to wiele różnych potraw podanych naraz, zrobimy tylko kilka z nich, tak by opanować podstawy do przyszłych eksperymentów. Na warsztatach w grupach osób ugotujemy jeden sri lankijski obiad. Kuchnia Sri Lanki słynie z ostrości, więc na warsztaty zapraszamy osoby o odpornym podniebieniu.

 

 

 1. Magdalena Szal - Tańce z czterech stron świata.

Na warsztatach Uczestnicy nauczą się tańców ludowych, tańczonych w kręgu lub w rzędach. Warsztaty będą podzielone na bloki: tańce średniowieczne, polskie, irlandzkie i szkockie, bałkańskie. Każdy blok jest osobną całością, dlatego proszę o uczestnictwo w jednym bloku lub w całości warsztatów. W każdym bloku są inne kroki, tańczy się na palcach lub na całych stopach. Opowiem też trochę o specyfice tańców i ciekawostkach – np. Dlaczego Irlandczycy tańczą z rękoma przy ciele, dlaczego polka pochodzi z Czech, dlaczego koniki, siano i praczki mają takie nazwy. Proszę o wzięcie wygodnego stroju i tenisówek/baletek. Warsztaty dla dzieci, osób dorosłych i dla rodzin.

 

 1. Kasia i Nikodem Jacuk - Odkryj wyjątkowe miejsca na mapie nie tracąc majątku.

Temat warsztatów w głównej mierze przybliży parę trików, które warto zastosować by obniżyć koszty podróży. Zaprezentujemy proste i sprawdzone sposoby, które łatwo jest zastosować a często można o nich zapomnieć. Ponadto, nasze warsztaty połączone będą z prezentacją naszych zdjęć i wspomnień z podróży. Mamy nadzieję, że podróż do kraju, która obecnie jest dla was sennym marzeniem dzięki nam stanie się realnym przedsięwzięciem.

 

 1. Krzysztof Story - Warsztaty dziennikarskie.

Jak pisać? Jak zrobić dobry wywiad? Czy tematy naprawdę leżą na ulicy? Dlaczego redaktor znowu wszystko mi pozmieniał?

 

Nie chciałbym zamykać tych warsztatów w jeden sztywny program. Nie jestem redakcyjną wygą z 40-letnim stażem, ale wiem że pytania o dziennikarstwo można wymieniać bez końca. Będziemy więc pytać, odpowiadać i przede wszystkim… ćwiczyć!

 

 

 1. Dorota Chojnowska - Turystyka a kolonializm

Podczas spotkania zastanowimy się, czym jest kolonializm, a czym są nasze poszukiwania turystyczne. Czym jest nasza pogoń za miejscami nieturystycznymi i czym są tak naprawdę te miejsca. Podczas spotkania będziemy szukać również ukrytych znaczeń w otaczającym nas podczas podróży świecie. Podczas naszego spotkania odwiedzimy m.in Gwatemalę, Uzbekistan i Meksyk.

 

 

KONCERT

 

Koncert etnicznego zespołu AfroTuba.

 

AfroTuba powstała pod koniec 2014 roku z inicjatywy duetu Balafon Brothers. Jest owocem ich długoletniej znajomości oraz przeróżnych korelacji z wrocławskimi muzykami. Ich muzyka to fuzja różnych gatunków.

Sekcja rytmiczna, bazuje na tradycyjnych rytmach i pieśniach griotów z Afryki Zachodniej, które zgromadzili podczas podróży po Czarnym Lądzie i Europie.

 

Sekcja dęta inspiruje się folkiem Słowian, bałkańskim, latynoamerykańskim oraz muzyką nowoczesną. Różnorodne punkty odniesienia, słychać w energetycznej i zróżnicowanej formule muzycznej, popartej autorskimi aranżacjami.

 

AfroTuba zabiera nas w muzyczną podróż po zakamarkach globu, szerzy ideę pokoju na nim, propaguje jedność i miłość.

 

 

 

 

 

Wasze komentarze

Wszystko ciekawe, ale nie ma podanych godzin albo ja nie
czwartek, 30.08.2018 21:26 autor: Zainteresowana
W jaki sposób można się zapisać?
sobota, 18.08.2018 22:05 autor:
fajnie się zapowiada!
piątek, 10.08.2018 11:59 autor:

sobota, 16.3.2019 08:54
czwartek, 14.3.2019 11:14
środa, 13.3.2019 11:30
środa, 13.3.2019 10:16
poniedziałek, 11.3.2019 09:14
piątek, 8.3.2019 08:18
1
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa