6.11. Dzień Seniora z koncertem Haliny Frąckowiak

poniedziałek, 4.10.2021 12:30 665 0

Zapraszamy serdecznie wszystkich Seniorów na koncert Haliny Frąckowiak.

 

  

Halina Frąckowiak – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Zanim rozpoczęła solowe życie estradowe, współpracowała z takimi zespołami jak: Czerwono-Czarni, Tony, Tarpany, Drumlersi, ABC. Debiutowała na festiwalu w Opolu w 1968 r. jako Sonia Sulin z piosenką „Za nasz spokojny dom” (muz. Edward Pałłasz, sł. Elżbieta Kuryło). Ten występ przeszedł bez echa. Halina Frąckowiak została zauważona rok później, gdy występowała z zespołem ABC i wykonała przebojowe „Napisz, proszę” (muz. Andrzej Mikołajczak, sł. Andrzej Jastrzębiec-Kozłowski) oraz nagrodzone „Czekam tu” (muz. Henryk Klejne, sł. Wojciech Młynarski). VIII KFPP w Opolu w 1970 r. przyniósł nagrodę dla śpiewanej przez nią piosenki „Barwy ziemi” (muz. Bogusław Klimczuk, sł. Janusz Kondratowicz). Ale do historii przeszedł strój z pozłacanej blachy, który miała na sobie podczas występu – skąpy stanik i mini spódnica – autorstwa Barbary Hoff. Odtąd zawsze, gdy Frąckowiak miała pojawić się na scenie, publiczność czekała zarówno na jej występ, ale też na to, jak będzie ubrana. Artystka wyróżniała się tym, że jej kostiumy były nietypowe. Bardzo odważne, jak metalowa zbroja, była też pelerynka ze skóry, krótkie szorty, bardzo wysokie buty za kolana i sznurowany gorset, na głowie przepaska z frędzlami, a wszystko w żywym pomarańczowym kolorze. Za każdym razem było to coś charakterystycznego, oryginalnego i niepowtarzalnego.
W kolejnych latach regularnie pojawiała się w Opolu. W 1971 r. jeszcze z grupą ABC, a później na X i XI KFPP już jako solistka. W 1975 r. Halina Frąckowiak rozpoczęła współpracę z Józefem Skrzekiem. Skomponowane dla niej m. in. „Brzegi łagodne” (muz. Józef Skrzek, sł. Julian Matej) przedstawiła z grupą SBB na XIII KFPP, a „Pieśń Geiry” (muz. Józef Skrzek, sł. Julian Matej) z towarzyszeniem zespołu Hokus na XIV KFPP w 1976 r., otrzymując festiwalową nagrodę. Na XV KFPP wykonała kolejny utwór skomponowany przez Skrzeka „Jesteś spóźnionym deszczem” (sł. Julian Matej), z grupą Spisek i ten również został nagrodzony.
Na jubileuszowym koncercie „Przeboje 35-lecia” w 1979 r. przypomniała swój przebój „Bądź gotowy dziś do drogi” (muz. Katarzyna Gaertner, sł. Marek Dutkiewicz). Kolejne wizyty Haliny Frąckowiak na KFPP miały miejsce w latach 80. Śpiewała wtedy m.in. „Anna już nie mieszka tu” (muz. Jarosław Kukulski, sł. Janusz Kondratowicz), „Serca gwiazd” (muz. Jarosław Kukulski, sł. Jonasz Kofta), „Tin Pan Alley” (muz. Jarosław Kukulski, sł. Janusz Kondratowicz), „Dancing Queen” (muz. Wojciech Trzciński, sł. Janusz Kondratowicz), „Papierowy księżyc” (muz. Jarosław Kukulski, sł. Janusz Kondratowicz). W 1988 r. wystąpiła na XXV KFPP w okolicznościowych koncertach „Pamiętajcie o ogrodach” i „Róbmy swoje”. W latach 90. była mniej aktywna zawodowo z powodu przebytego wypadku samochodowego, ale wracała do Opola ze swoimi przebojami oraz piosenkami premierowymi, m.in.: „Nie bój się żyć” (muz. Marek Stefankiewicz, sł. Grażyna Orlińska) w 1991 r. i „Odnajdziesz świat” (muz. Marek Stefankiewicz, sł. Grażyna Orlińska) w 1992 r.
W 2009 r., podczas XLVI KFPP, wystąpiła z piosenką „Papierowy księżyc” w koncercie „SuperDuety”, którą wykonała z Łukaszem Zagrobelnym. Piosenka ta w 2008 r. trafiła na listy przebojów, po tym jak została odkryta przez młodsze pokolenie muzyków – poznańską grupę Muchy, z którą artystka nagrała ją ponownie. Frąckowiak wzięła także udział w upamiętniającym muzyczny duet Anna Jantar – Jarosław Kukulski koncercie „Życia mała garść”, który znalazł się w 2012 r. w programie festiwalowym. Rok później podczas 50. KFPP zaśpiewała „Napisz, proszę”, „Pogoda dla bogaczy” (muz. Jarosław Kukulski, sł. Janusz Kondratowicz) i „Serca gwiazd” podczas ,,Gali jubileuszowej – Opole, kocham cię”. A w 2016 r., podczas koncertu „SuperPremiery” została laureatką nagrody Polskiego Radia i otrzymała Diamentowy Mikrofon.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)