komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 13 czerwca 2021

Lucjana, Antoniego

23.08. Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Bardzie

czwartek, 8.8.2019 09:05 , komentarze: 0 , odsłony: 4299
kategorie artykułu:

Już za dwa dni, tj. w piątek 23 sierpnia 2019r. w Bazylice Mniejszej w Bardzie odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Organizatorami wydarzenia jest Gmina Bardo oraz Dolnośląski Festiwal Muzyczny.

Podczas zaplanowanego koncertu towarzyszyć nam będą utwory dwóch wybitnych kompozytorów: Stanisława Moniuszki oraz Stanisława Hadyny.

Tak się składa, że rok 2019 jest rokiem dwusetnych urodzin Stanisława Moniuszki oraz setnych urodzin Stanisława Hadyny. 

Obaj artyści byli równocześnie kompozytorami, dyrygentami i pedagogami. Ich twórczość łączy ogromna miłość to polskiej kultury ludowej, której przejawem jest dorobek artystyczny jaki po sobie pozostawili.

Stanisław Moniuszko był także organistą, a co za tym idzie napisał również wiele utworów sakralnych. Ponadto w zbiorach jego kompozycji znajdziemy liczne opery, operetki i balet. Jest autorem ponad 268 pieśni. 
Szerszej publiczności znany jest jako autor oper: "Halki" i "Strasznego Dworu".

Profesor Stanisław Hadyna oraz choreografka Elwira Kamińska, są z kolei twórcami ZPiT "Śląsk". Profesor był wieloletnim dyrektorem naczelnym i artystycznym zespołu. "Śląsk" osiągnął światowy sukces dzięki nieposkromionej pasji i miłości do kultury ludowej Hadyny. Na dokonania twórcze Stanisława Hadyny składa się długa lista dzieł, cenionych i nagradzanych w kraju i poza jego granicami. 
Doskonale znane są nam takie utwory jak: "Helokanie", "Ondraszek", "Karolinka", "Starzyk", "Szła dzieweczka".

Bardzka bazylika gościć będzie chór i orkiestrę „Śląska” pod batutą Mirosława Macieja Banacha. Ponadto zespół wspomagać będą również soliści: Piotr Koprowski (tenor), Piotr Szalka (bas), Małgorzata Rodek (sopran) oraz dyrektor artystyczna Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, Magdalena Kulig- Cornelius. Na organach zagra Krzysztof Anczyk.

W programie piątkowego koncertu nie zabraknie "Strasznego Dworu" Moniuszki oraz "Karolinki" Hadyny. Więcej nie zdradzimy .... 

 

Zapraszamy do Barda w najbliższy piątek o godzinie 19.00.

 

UMiG Bardo

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 7.6.2021 08:23
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
PUP Ząbkowice Śląskie
PUP Ząbkowice Śląskie
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów