komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 15 września 2019

Albina, Nikodema

23.08. Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Bardzie

czwartek, 8.8.2019 09:05 , komentarze: 0 , odsłony: 3349
kategorie artykułu:

Już za dwa dni, tj. w piątek 23 sierpnia 2019r. w Bazylice Mniejszej w Bardzie odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Organizatorami wydarzenia jest Gmina Bardo oraz Dolnośląski Festiwal Muzyczny.

Podczas zaplanowanego koncertu towarzyszyć nam będą utwory dwóch wybitnych kompozytorów: Stanisława Moniuszki oraz Stanisława Hadyny.

Tak się składa, że rok 2019 jest rokiem dwusetnych urodzin Stanisława Moniuszki oraz setnych urodzin Stanisława Hadyny. 

Obaj artyści byli równocześnie kompozytorami, dyrygentami i pedagogami. Ich twórczość łączy ogromna miłość to polskiej kultury ludowej, której przejawem jest dorobek artystyczny jaki po sobie pozostawili.

Stanisław Moniuszko był także organistą, a co za tym idzie napisał również wiele utworów sakralnych. Ponadto w zbiorach jego kompozycji znajdziemy liczne opery, operetki i balet. Jest autorem ponad 268 pieśni. 
Szerszej publiczności znany jest jako autor oper: "Halki" i "Strasznego Dworu".

Profesor Stanisław Hadyna oraz choreografka Elwira Kamińska, są z kolei twórcami ZPiT "Śląsk". Profesor był wieloletnim dyrektorem naczelnym i artystycznym zespołu. "Śląsk" osiągnął światowy sukces dzięki nieposkromionej pasji i miłości do kultury ludowej Hadyny. Na dokonania twórcze Stanisława Hadyny składa się długa lista dzieł, cenionych i nagradzanych w kraju i poza jego granicami. 
Doskonale znane są nam takie utwory jak: "Helokanie", "Ondraszek", "Karolinka", "Starzyk", "Szła dzieweczka".

Bardzka bazylika gościć będzie chór i orkiestrę „Śląska” pod batutą Mirosława Macieja Banacha. Ponadto zespół wspomagać będą również soliści: Piotr Koprowski (tenor), Piotr Szalka (bas), Małgorzata Rodek (sopran) oraz dyrektor artystyczna Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, Magdalena Kulig- Cornelius. Na organach zagra Krzysztof Anczyk.

W programie piątkowego koncertu nie zabraknie "Strasznego Dworu" Moniuszki oraz "Karolinki" Hadyny. Więcej nie zdradzimy .... 

 

Zapraszamy do Barda w najbliższy piątek o godzinie 19.00.

 

UMiG Bardo

 

Wasze komentarze

piątek, 6.9.2019 09:17
poniedziałek, 2.9.2019 10:51
10
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Prywatna Poradnia Podologiczna
Prywatna Poradnia Podologiczna
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC