komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

sobota, 20 października 2018

Ireny, Kleopatry

13-14.10. IV Festiwal Muzyczny imienia Alojzego Tauxa

środa, 10.10.2018 11:16 , komentarze: 0 , odsłony: 226
kategorie artykułu:

W dniach 13 – 14 października odbędzie się kolejny, czwarty już Festiwal Muzyczny im. Alojzego Tauxa, wybitnego syna naszej ziemi, pochodzącego z Braszowic.

Aloix Taux to kompozytor muzyki chóralnej, kościelnej i teatralnej, urodzony w 5 X 1817 roku w Braszowicach, który zrobił karierę w stolicy muzyki europejskiej i mieście Mozarta - Salzburgu. Tam był dyrygentem chóru i orkiestry katedry salzburskiej, pierwszym dyrektorem Konserwatorium Muzycznego MOZARTEUM oraz założycielem i dyrygentem tamtejszego chóru męskiego – Liedertafel, działającego do dzisiaj.  Jego dorobek kompozytorski to  ponad 50 utworów na chór i orkiestrę oraz pieśni.

Tegoroczny festiwal to dwa koncerty, pierwszy odbędzie 13 października o g. 18.00 w kościele św. Wawrzyńca w Braszowicach, miejscu chrztu naszego kompozytora. Drugi, następnego dnia w Ząbkowicach Śląskich, w kościele sióstr klarysek o godzinie 15.00.

Oba koncerty wykonają chóry z Opola i Nowej Rudy pod dyrekcją Mariana Bilińskiego i Piotra Bałandy oraz kwartet smyczkowy złożony z muzyków opolskich. Będą oczywiście utwory Alojzego Tauxa, ale też W.A.Mozarta, M. Fristyny, A. Corellego i innych. Będzie więc trochę wysokiej kultury, której nie mamy zbyt wiele w naszym mieście.

Ale prawdziwą niespodzianką dla melomanów będzie możliwość nabycia pierwszej płyty z utworami "naszego" kompozytora, nagranej w Opolu przez Opolski Chór Kameralny pod dyrekcją Mariana Bilińskiego. Płyta w zamierzeniu organizatorów będzie równocześnie "cegiełką na remont organów" w kościele sióstr klarysek, więc cel podwójnie szczytny!!!

Jerzy Organiściak

 

Wasze komentarze

Szkoła Językowa
Szkoła Językowa
Salon Drzwi i Podłóg
Salon Drzwi i Podłóg
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA