komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 21 lutego 2019

Eleonory, Fortunata

13-14.10. IV Festiwal Muzyczny imienia Alojzego Tauxa

środa, 10.10.2018 11:16 , komentarze: 0 , odsłony: 479
kategorie artykułu:

W dniach 13 – 14 października odbędzie się kolejny, czwarty już Festiwal Muzyczny im. Alojzego Tauxa, wybitnego syna naszej ziemi, pochodzącego z Braszowic.

Aloix Taux to kompozytor muzyki chóralnej, kościelnej i teatralnej, urodzony w 5 X 1817 roku w Braszowicach, który zrobił karierę w stolicy muzyki europejskiej i mieście Mozarta - Salzburgu. Tam był dyrygentem chóru i orkiestry katedry salzburskiej, pierwszym dyrektorem Konserwatorium Muzycznego MOZARTEUM oraz założycielem i dyrygentem tamtejszego chóru męskiego – Liedertafel, działającego do dzisiaj.  Jego dorobek kompozytorski to  ponad 50 utworów na chór i orkiestrę oraz pieśni.

Tegoroczny festiwal to dwa koncerty, pierwszy odbędzie 13 października o g. 18.00 w kościele św. Wawrzyńca w Braszowicach, miejscu chrztu naszego kompozytora. Drugi, następnego dnia w Ząbkowicach Śląskich, w kościele sióstr klarysek o godzinie 15.00.

Oba koncerty wykonają chóry z Opola i Nowej Rudy pod dyrekcją Mariana Bilińskiego i Piotra Bałandy oraz kwartet smyczkowy złożony z muzyków opolskich. Będą oczywiście utwory Alojzego Tauxa, ale też W.A.Mozarta, M. Fristyny, A. Corellego i innych. Będzie więc trochę wysokiej kultury, której nie mamy zbyt wiele w naszym mieście.

Ale prawdziwą niespodzianką dla melomanów będzie możliwość nabycia pierwszej płyty z utworami "naszego" kompozytora, nagranej w Opolu przez Opolski Chór Kameralny pod dyrekcją Mariana Bilińskiego. Płyta w zamierzeniu organizatorów będzie równocześnie "cegiełką na remont organów" w kościele sióstr klarysek, więc cel podwójnie szczytny!!!

Jerzy Organiściak

 

Wasze komentarze


wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 20 godz temu
poniedziałek, 18.2.2019 14:12
1
poniedziałek, 18.2.2019 12:15
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa