10-latek i 16-latek złapani na kradzieży napoi i alkoholu

środa, 24.5.2023 11:34 2161 5

Coraz młodsze osoby popełniają przestępstwa, często nie zdając sobie sprawy z tego, co robią. Kradzieże sklepowe, alkohol, narkotyki i bójki to często niechlubne zajęcia młodzieży. O konsekwencjach prawnych swoich czynów przekona się dwóch młodych mieszkańców Ząbkowic Śląskich, którzy zostali ujęci na kradzieży sklepowej w jednym z lokalnych marketów. 10 i 16-latek ukradli alkohol, napoje i kawę o łącznej wartości ponad 600 zł. Teraz za swoje czyny odpowiedzą przed sądem rodzinnym. 

Około miesiąca temu do ząbkowickiej komendy wpłynęło zgłoszenie o nietrzeźwym 12-latku, który swoją przygodę z alkoholem zakończył w szpitalu, natomiast we wtorek 23 maja na kradzieży sklepowej zostało z ujętych dwóch młodych chłopców.

- 16-latek jako nieletni odpowie za czyn karalny, którego się dopuścił, natomiast drugi dopiero z kilka miesięcy skończy 11 lat, odpowie więc za przejaw demoralizacji. Chłopcy poszli do jednego z marketów na terenie miasta i zostali ujęci przez ochronę na kradzieży 5 butelek alkoholu, kawy i innych produktów spożywczych, na łączną kwotę ponad 600 złotych. Za swój czyn małoletni i nieletni odwiedzą przed sądem rodzinnym - mówi asp. szt. Katarzyna Mazurek z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich.  

Dzieci i młodzież dopuszczają się takich czynów z różnych powodów. Czasami ktoś ich namówi, „wyzwie”, często sami chcą poczuć dreszczyk adrenaliny związany z zrobieniem czegoś zakazanego. Niestety, coraz częściej zdarza się, że robią to zwyczajnie dla pieniędzy, a skradzione rzeczy później odsprzedają.

- Nastolatkowie często myślą, że są bezkarni. Nic bardziej mylnego. Policja może zająć się nieletnim zarówno, gdy nie chodzi on do szkoły, jak również wtedy, gdy dopuszcza się gróźb karalnych, niszczy mienie czy doprowadza do wymuszenia rozbójniczego. Odpowiedzialność za przejawy demoralizacji przed sądem rodzinnym ponoszą już małoletni w wieku od 10 lat, natomiast po ukończeniu 13 odpowiadają za popełnione czyny karalne, czyli wykroczenia i przestępstwa. Postępowanie w sprawach nieletnich toczy się przed sądem rodzinnym, a nie karnym. Sąd zbiera wywiad środowiskowy, przeprowadza postępowanie dowodowe, przesłuchuje świadków oraz strony i podejmuje decyzję, jaki środek wychowawczy zastosować lub też czy zasadne jest skierowanie sprawcy do zakładu poprawczego - wyjaśnia asp. szt. Mazurek. 

 

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Napoi to się krowę środa, 24.05.2023 22:39
"na kradzieży napoi" Co za ciecie dziennikarskie to pisały?...
E środa, 24.05.2023 20:44
Potrzebne chyba było użycie przymusu bezpośredniego, chyba że bez powodu...
środa, 24.05.2023 12:06
brakło 500+ to tatuś z mamusią wyslali dzieci "po zakupy"
aaa środa, 24.05.2023 13:08
Prawdziwą patologią polskiego społeczeństwa jest pogarda elyty i tych co...
środa, 24.05.2023 13:58
Coś w łbie masz nie tak PO układane ! Kradną...