"ZLATA" CZESKA JESIEŃ

środa, 22.10.2014 11:58 4511 0

Krzysztof Woliński poleca, z satysfakcją i przyjemnością... 

„ZLATA” CZESKA JESIEŃ

            W promieniach zachodzącego jesiennego słońca, w niedzielę 19 października, o godz. 18.00, rozpoczął się kolejny koncert  festiwalu muzyki Karla Dittersa.  Zamiarem organizatorów jest dotarcie do jak najszerszego grona miłośników muzyki, a nasi południowi sąsiedzi słyną z zamiłowania do „hudby” (po czesku - muzyka). I tym razem dźwięki klasyków rozbrzmiewały w przepięknym barokowymkościele Piotra i Pawla w Bernarticach (Czechy). Koncert muzyki dawnej „Barokowe kantaty i sonaty” zainaugurowała na kościelnych organach, Kamila Dubska, która również zakończyła cały koncert. Wydarzenie, w którym zaprezentowali się muzycy pochodzący z kilku miast Czech, tworzą „Ensembles Serpens Cantat”. Uraczyli słuchaczy muzyką wydobywaną z instrumentów epoki baroku. Skład instrumentalistów uzupełnili śpiewacy: Alice Ondrejkova – sopran oraz Jan Odrejka – tenor. Koncert to uczta złożona z utworów włoskich i niemieckich mistrzów epoki baroku. W programie m.in. utwory takich kompozytorów jak Vivaldi, Teleman, Haendel oraz J. S. Bach. Występ „ESC” to niepowtarzalna okazja wysłuchania i zobaczenia instrumentów oddających charakter i klimat epoki. Zespół, którego jednoczy miłość do „starej muzyki” zaprezentował instrumenty niezwykle rzadko oglądane i słuchane. Oprócz klawesynu i organów była również okazja zobaczenia i wysłuchania jak brzmią barokowe: flet, skrzypce, gitara oraz teorban czy viola da gamba.

            Każdy z muzyków miał „swoje 5 minut” i zaprezentował się w solistycznym wykonaniu. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Marek Kubat, grający na teorbanie, bardzo unikatowym instrumencie z epoki baroku.  

*****************

            Kolejne propozycje festiwalowe to: spektakl taneczny, w sali mieszczącej się na rynku w Javorniku (pod nr 7) zatytułowany „Les Gouts-Reunis”, w którym wystąpi Andrea Milnerova, której będzie akompaniowało trio grające na viola da gamba, flecie oraz klawesynie. Spektakl taneczny odbędzie się we wtorek, 28 października, o godz. 18.00. Natomiast w niedzielę 2 listopada o godz. 18.00, w jawornickim Domu Kultury zostanie zaprezentowana ostatnia propozycja tegorocznego festiwalu -  opera W.A. Mozarta „Bastien i Bastienka”, w której, w roli Colasa wystąpi JAROMIR NOHAVICA.

*****************

            Bilety na koncerty można kupić przed rozpoczęciem. Cena wstępu to 100 koron (normalne) i 50 (ulgowe dla dzieci, studentów i seniorów). Jedynie na operę Mozarta cena biletów to odpowiednio 150 i 75 koron. Aktualna cena kursu wymiany w kantorach to ok. 15,6 złotych za 100 koron czeskich. Niestety, przynajmniej w tym roku  organizatorzy nie gwarantują transportu dla polskich melomanów. Natomiast z kronikarskiego obowiązku chciałbym poinformować, że do Javornika można dojechać przez przejścia graniczne w Złoty Stok - Bila Voda lub Paczków – Bily Potok. Przykładowo, odległość z Ząbkowic do Javornika to ok. 30 km, w jedną stronę. Niestety, za bilety na koncerty festiwalowe można zapłacić, jedynie czeskimi koronami.   

 

 

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Woliński    

Dodaj komentarz

Komentarze (0)