komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 16 stycznia 2021

Marcelego, Włodzimierza

Zakończono remont wieży kościoła w Starym Henrykowie. W kuli iglicy złożono nową kapsułę czasu

wtorek, 24.11.2020 09:20 , komentarze: 3 , odsłony: 1494
kategorie artykułu:

W środę, 11 listopada 2020 r. w kościele p.w. św. Marcina w Starym Henrykowie odbyły się uroczystości odpustowe połączone z  rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość ta, była także okazją do dziękczynienia za zakończenie pierwszego etapu remontu kościoła, należącego do Parafii Rzymskokatolickiej  p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Henrykowie. Odpustowej eucharystii przewodniczył o. Dominik Chucher, opat ojców cystersów ze Szczyrzyca.

Remont wieży to pierwszy etap kompleksowego remontu zabytkowego, barokowego kościoła, do którego przygotowania trwały już od 2018 r. Po skompletowaniu dokumentacji, stosownych pozwoleń  i dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli 17 sierpnia 2020 r. ruszyły prace remontowe. W dalszej kolejności konieczne jest wykonanie nowego pokrycia dachu i elewacji kościoła.

Całość prac odbywała się pod nadzorem konserwatorskim. Wymagało to wielu tygodni pracy, bo kolejne etapy odsłaniały coraz to większe zniszczenia. Konstrukcja wieży w wymaganym zakresie została wymieniona, zaimpregnowana, a cały hełm wieży został pokryty łupkiem na styl niemiecki wg. pierwotnego wykonania, wymaganego przez konserwatora zabytków.

Łączny koszt naprawy i pokrycia hełmu wieży, to ponad 300 000 zł. Prace te mogły być wykonane dzięki wsparciu finansowemu z Funduszu Kościelnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji  w Warszawie, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Gminy Ciepłowody i  Lasów Państwowych - Nadleśnictwo Henryków, stanowiącemu ok.  73 % poniesionych kosztów. Pozostałą kwotę udało się uzyskać z dobrowolnych składek mieszkańców wiosek należących do tego kościoła i innych ofiarodawców W tym celu powołany został komitet remontowy, który zabiegał o pozyskanie potrzebnych funduszy i angażował się w przebieg prac remontowych.

W trakcie prac, w kuli na szczycie wieży kościoła, odkryta została kapsuła czasu. W oględzinach depozytu uczestniczyli pracownicy wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, dyrektor i pracownicy Archiwum Państwowego we Wrocławiu, przedstawiciele Starostwa Powiatu Ząbkowickiego, wójt Gminy Ciepłowody, ojcowie Cystersi i przedstawiciele Rady Parafialnej.

W blaszanej tubie odnaleziono trzy dokumenty oraz liczne pamiątki. Najstarszy dokument, spisany na papierze czerpanym, sporządzony został 3 czerwca 1791 r., przez proboszcza cysterskiego Hieronima Hübnera. Drugi dokument datowany jest na 25 czerwca 1858 r. Trzeci dokument spisany został 26 października 1924 r. Do dokumentu dołączono również zarys kroniki parafialnej  z lat 1814–1915. Oprócz wspomnianych dokumentów, w tubie odnaleziono również liczne monety, banknoty, dwa egzemplarze lokalnych gazet oraz zbiór znaczków pocztowych. W ciągu ponad 200 lat, przy okazji  renowacji wieży, kapsuła czasu była odkrywana przez kolejne pokolenia. Każdy dokładał coś od siebie, jakieś świadectwo obecnych czasów.

Podtrzymując tradycję sprzed ponad 200 lat przygotowano nową kapsułę. Złożono w niej  list do potomnych opisujący podjętą inwestycję, parafię henrykowską, wioski należące do kościoła w Starym Henrykowie, wydarzenia obecnego czasu oraz spis proboszczów od roku 1945 , a także repliki dokumentów odnalezionych  w kapsule czasu, sporządzone na papierze czerpanym przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.  Oprócz dokumentów trafiły do niej współczesne banknoty, monety, znaczki, replika Księgi Henrykowskiej, gazety lokalne, a także maseczka covidowa. Poświęcona kapsuła, przy dźwiękach dzwonu, umieszczona została w odnowionej kuli na iglicy wieży, na której także zamontowano z powrotem odnowioną chorągiew z 1668 r. upamiętniającą rok wzniesienia wieży i nowy krzyż.

Cały przebieg wydarzeń, uwieczniony na zdjęciach, zaprezentowany został w dniu odpustu parafialnego na  wystawie okolicznościowej przygotowanej przez Kazimierza Piątkowskiego,  zaangażowanego w remont kościoła.

 

- Cieszymy się i  jesteśmy wdzięczni Panu Bogu i Matce Najświętszej, za to, że udało nam się doprowadzić do końca podjęte dzieło. Możliwe to było dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu osób - mówią członkowie komitetu remontowego.

Dziękujemy

- ojcom cystersom  duszpasterzom naszej parafii,

- instytucjom, które wsparły nas finansowo,

- wójtowi Gminy Ciepłowody Łukaszowi Białkowskiemu i Radzie Gminy,

- radnym  powiatowym: Teresie Markowskiej i Kazimierzowi Piątkowskiemu,

- wykonawcom, pracownikom firmy Marka Palucha

- wszystkim parafianom i innym ofiarodawcom za przekazane składki, życzliwość                   i zrozumienie,

- członkom komitetu remontowego za zaangażowanie,

- i tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zrealizowania tego dzieła.

 

- Wdzięczni jesteśmy naszym przodkom za przekazane dziedzictwo lecz mamy świadomość odpowiedzialności za to, by przyszłe pokolenia również posiadały ten najcenniejszy dar  jakim jest wspólnota i  to na nas spoczywa powinność zatroszczenia się o kościół. Remont wieży już się zakończył,  a my staramy się  pozyskać kolejne środki na dalsze ratowanie kościoła. Szybkiego remontu wymaga dach świątyni, na odnowienie czeka elewacja zewnętrzna. Liczymy na wsparcie instytucji i ludzi dobrej woli w realizacji  naszego dzieła. Wszystkim ofiarodawcom i osobom zaangażowanym w remont kościoła  jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania, wielkie Bóg zapłać!

 

 

O. Wiesław Rymarczyk O. Cist - proboszcz Parafii

Barbara  Kopij - przew. komitetu remontowego

 

 CZYTAJ TAKŻE: Kapsuła czasu znaleziona w wieży kościoła w Starym Henrykowie. Najstarszy dokument pochodzi z XVIII wieku!

 

 

 

Wasze komentarze

A 100 zł to już nie dodali :)
wtorek, 24.11.2020 09:33 autor: 666
poniedziałek, 11.1.2021 16:18
2
poniedziałek, 11.1.2021 17:16
poniedziałek, 11.1.2021 14:33
4
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa